Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 2006
Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 2006 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | |||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní bruslařská unie Mezinárodní olympijský výbor | ||||||||||||||||||||
Dějiště | Oval Lingotto | ||||||||||||||||||||
Datum | 11.–25. února 2006 | ||||||||||||||||||||
Soutěže | 12 (6 muži, 6 ženy) | ||||||||||||||||||||
Startující | 175 z 19 zemí | ||||||||||||||||||||
Soutěže | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
|
Závody v rychlobruslení se na Zimních olympijských hrách 2006 v Turíně uskutečnily ve dnech 11.–25. února 2006 v hale Oval Lingotto.
Přehled
V Turíně bylo na programu celkem 12 závodů, šest pro muže a šest pro ženy. Muži startovali na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m a 10 000 m a ve stíhacím závodě družstev, ženy na tratích 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m a 5000 m a ve stíhacím závodě družstev. Stíhací závody družstev měly v Turíně svoji olympijskou premiéru.
Medailové pořadí zemí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Spojené státy americké (USA) | 3 | 3 | 1 | 7 |
2. | Nizozemsko (NED) | 3 | 2 | 4 | 9 |
3. | Kanada (CAN) | 2 | 4 | 2 | 8 |
4. | Itálie (ITA) | 2 | 0 | 1 | 3 |
5. | Německo (GER) | 1 | 1 | 1 | 3 |
Rusko (RUS) | 1 | 1 | 1 | 3 | |
7. | Čína (CHN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
8. | Jižní Korea (KOR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Celkově | 12 | 12 | 12 | 36 |
Medailisté
Muži
Závod | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 metrů | Joey Cheek Spojené státy americké (USA) | 69,76 | Dmitrij Dorofejev Rusko (RUS) | 70,41 | I Kang-sok Jižní Korea (KOR) | 70,43 |
1000 metrů | Shani Davis Spojené státy americké (USA) | 1:08,89 | Joey Cheek Spojené státy americké (USA) | 1:09,19 | Erben Wennemars Nizozemsko (NED) | 1:09,32 |
1500 metrů | Enrico Fabris Itálie (ITA) | 1:45,96 | Shani Davis Spojené státy americké (USA) | 1:46,13 | Chad Hedrick Spojené státy americké (USA) | 1:46,22 |
5000 metrů | Chad Hedrick Spojené státy americké (USA) | 6:14,68 | Sven Kramer Nizozemsko (NED) | 6:16,40 | Enrico Fabris Itálie (ITA) | 6:18,25 |
10 000 metrů | Bob de Jong Nizozemsko (NED) | 13:01,57 | Chad Hedrick Spojené státy americké (USA) | 13:05,40 | Carl Verheijen Nizozemsko (NED) | 13:08,80 |
stíhací závod družstev | Itálie (ITA) Matteo Anesi Stefano Donagrandi* Enrico Fabris Ippolito Sanfratello | 3:44,36 | Kanada (CAN) Arne Dankers Steven Elm Denny Morrison* Jason Parker* Justin Warsylewicz | 3:47,28 | Nizozemsko (NED) Sven Kramer Rintje Ritsma* Mark Tuitert Carl Verheijen Erben Wennemars* | 3:44,53 |
* Závodníci, kteří se nezúčastnili finálových jízd.
Ženy
* Závodnice, které se nezúčastnily finálových jízd.
Program
Den | Datum | Zahájení (SEČ) | Závod | Fáze |
---|---|---|---|---|
den 2 | 11. února 2006 | 15:30 | 5000 m muži | |
den 3 | 12. února 2006 | 16:30 | 3000 m ženy | |
den 4 | 13. února 2006 | 15:30 | 500 m muži | |
den 5 | 14. února 2006 | 16:00 | 500 m ženy | |
den 6 | 15. února 2006 | 17:00 | stíhací závod družstev muži | rozjížďky a čtvrtfinále |
stíhací závod družstev ženy | rozjížďky a čtvrtfinále | |||
den 7 | 16. února 2006 | 17:00 | stíhací závod družstev muži | semifinále a finále |
stíhací závod družstev ženy | semifinále a finále | |||
den 9 | 18. února 2006 | 17:00 | 1000 m muži | |
den 10 | 19. února 2006 | 17:00 | 1000 m ženy | |
den 12 | 21. února 2006 | 16:00 | 1500 m muži | |
den 13 | 22. února 2006 | 17:00 | 1500 m ženy | |
den 15 | 24. února 2006 | 15:00 | 10 000 m muži | |
den 16 | 25. února 2006 | 16:30 | 5000 m ženy |
Zúčastněné země
- Belgie (1)
- Bělorusko (1)
- Česko (1)
- Čína (15)
- Finsko (4)
- Itálie (8)
- Japonsko (19)
- Jižní Korea (14)
- Kanada (18)
- Kazachstán (4)
- Německo (13)
- Nizozemsko (20)
- Norsko (10)
- Polsko (5)
- Rakousko (1)
- Rumunsko (2)
- Rusko (19)
- Spojené státy americké (18)
- Švédsko (2)
Česká výprava
Českou výpravu vedl trenér Petr Novák a tvořila ji jedna žena:
- Martina Sáblíková – 3000 m (7. místo), 5000 m (4. místo)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Speed skating at the 2006 Winter Olympics na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Rychlobruslení na Zimních olympijských hrách 2006 na Wikimedia Commons
- (anglicky) Torino 2006 Official Report – Speed Skating Archivováno 12. 6. 2012 na Wayback Machine., la84foundation.org
- (anglicky) Výsledky závodů v rychlobruslení na ZOH 2006, speedskatingnews.info
Sporty na Zimních olympijských hrách 2006 v Turíně | |
---|---|
Akrobatické lyžování • Alpské lyžování • Běh na lyžích • Biatlon • Boby • Curling • Krasobruslení • Lední hokej • Rychlobruslení • Saně • Severská kombinace • Short track • Skeleton • Skoky na lyžích • Snowboarding |
Rychlobruslení na zimních olympijských hrách | |
---|---|
Chamonix 1924 • Svatý Mořic 1928 • Lake Placid 1932 • Garmisch-Partenkirchen 1936 • Svatý Mořic 1948 • Oslo 1952 • Cortina d'Ampezzo 1956 • Squaw Valley 1960 • Innsbruck 1964 • Grenoble 1968 • Sapporo 1972 • Innsbruck 1976 • Lake Placid 1980 • Sarajevo 1984 • Calgary 1988 • Albertville 1992 • Lillehammer 1994 • Nagano 1998 • Salt Lake City 2002 • Turín 2006 • Vancouver 2010 • Soči 2014 • Pchjongčchang 2018 • Peking 2022 | |
Seznamy medailistů: muži • ženy |