1967 South American U-20 Championship
Tournament details | |
---|---|
Host country | Paraguay |
Dates | 3–29 March |
Teams | 9 |
Final positions | |
Champions | Argentina (1st title) |
Runners-up | Paraguay |
← 1964 1971 → |
The South American Youth Championship 1967 was held in Asunción, Paraguay.[1]
Teams
The following teams entered the tournament:
Group stage
Group A
Teams | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paraguay | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 4 |
Argentina | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 |
Colombia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 |
Venezuela | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | –4 | 2 |
5 March | Paraguay | 4–0 | Venezuela |
6 March | Argentina | 1–1 | Colombia |
8 March | Venezuela | 3–1 | Colombia |
12 March | Paraguay | 3–1 | Argentina |
19 March | Colombia | 3–1 | Paraguay |
Argentina | 3–1 | Venezuela |
Tie-breaker
Note:Argentina qualified after the result was decided by tossing a coin
Group B
Teams | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazil | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 |
Peru | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 5 |
Chile | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 7 | –2 | 4 |
Uruguay | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | –2 | 3 |
Ecuador | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 7 | –3 | 2 |
3 March | Peru | 2–2 | Uruguay |
6 March | Ecuador | 2–1 | Brazil |
8 March | Peru | 3–1 | Chile |
11 March | Brazil | 3–1 | Uruguay |
Peru | 3–1 | Ecuador | |
14 March | Uruguay | 1–0 | Ecuador |
Brazil | 2–0 | Chile | |
17 March | Chile | 2–1 | Ecuador |
18 March | Brazil | 1–0 | Peru |
19 March | Chile | 2–1 | Uruguay |
Semifinals
Final
Paraguay | 2–2 (a.e.t.) | Argentina |
---|---|---|
Yugovich 59' Ramírez 60' | Report 1 Report 2 | Pasternak 50' Ricciardi 67' |
Note: Argentina won the championship after the result was decided by tossing a coin.[2]
Team details | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Squads
Argentina
José Alberto Pérez (River Plate), Jorge D'Alessandro (San Lorenzo), Jorge Eduardo Dominici (River Plate), José Gómez (Gimnasia y Esgrima LP), Horacio Tocalini (Chacarita Juniors), Carlos Siciliano (Racing Club), Eduardo Commisso (River Plate), Jorge Teijón (Deportivo Morón), Marcos Ricciardi (Chacarita Juniors), José Martínez (San Lorenzo), Francisco Cibeyra (River Plate), Héctor Martínez (Racing Club), José Pasternak (Gimnasia y Esgrima LP), Antonio García (San Lorenzo), Enrique Wolff (Racing Club), Juan Loyola (Chacarita Juniors), Miguel Converti (Banfield), Carlos García Cambón (Chacarita Juniors)
Managers: Juan Carlos Giménez and Mario Imbelloni.[3]
1967 South American Youth Championship |
---|
Argentina First title |
References
- v
- t
- e
- Venezuela 1954
- Chile 1958
- Colombia 1964
- Paraguay 1967
- Paraguay 1971
- Chile 1974
- Peru 1975
- Venezuela 1977
- Uruguay 1979
- Ecuador 1981
- Bolivia 1983
- Paraguay 1985
- Colombia 1987
- Argentina 1988
- Venezuela 1991
- Colombia 1992
- Bolivia 1995
- Chile 1997
- Argentina 1999
- Ecuador 2001
- Uruguay 2003
- Colombia 2005
- Paraguay 2007
- Venezuela 2009
- Peru 2011
- Argentina 2013
- Uruguay 2015
- Ecuador 2017
- Chile 2019
Venezuela 2021- Colombia 2023
- Peru 2025