Sovjetunionen under Sommer-OL 1968
Sovjetunionen under De olympiske leker | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||
Sovjetunionen under Sommer-OL 1968 i Mexico by | ||||||||
Deltakere: | 312 (246 menn, 66 kvinner)[1] utøvere i 18 idretter | |||||||
Flaggbærer | Leonid Zhabotinskij | |||||||
Medaljer: Rang: 2 | Gull 29 | Sølv 32 | Bronse 30 | Totalt 91 | ||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||
Sommerleker | ||||||||
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 | ||||||||
Vinterleker | ||||||||
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 | ||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||
Det russiske keiserdømmet(1900–1912) Samveldet av uavhengige stater (1992) Russland (1994–2016) Olympiske utøvere fra Russland (2018) Russiske utøvere (2020–2022) |
Sovjetunionen under Sommer-OL 1968. 313 sportsutøvere, 246 menn og 67 kvinner fra Sovjetunionen deltok i seksten sporter under Sommer-OL 1968 i Mexico by. Det var femte gangen som Sovjetunionen deltok i et sommer-OL, de ble nest beste nasjon med tjueni gull-, trettito sølv- og tretti bronsemedaljer. Vektløfteren Leonid Zhabotinskij var landets flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1968 Mexico by | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Sovjetunionen | 29 | 32 | 30 | 91 |
Medaljevinnerne
Sovjetunionen under sommer-OL 1968 i Mexico by | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Vladimir Golubnitsjij | Friidrett | 20 km kappgang, menn | 1.33.58,4 | |
Boris Gurevitsj | Bryting | Fristil, mellomvekt | ||
Ivan Kizimov på «Igor» | Hestesport | Dressur | 1572 | |
Viktor Kurentsov | Vektløfting | Mellomvekt | 475,0 kg | |
Natalija Kutsjinskaja | Turn | Bom, damer | 19,650 | |
Boris Lagutin | Boksing | Lett mellomvekt | ||
Jānis Lūsis | Friidrett | Spydkast, menn | 90,10 meter | |
Aleksander Medved | Bryting | Fristil, tungvekt | ||
Larisa Petrik | Turn | Frittstående, damer | 19,675 | |
Dan Posnjak | Boksing | Lett tungvekt | ||
Roman Rurua | Bryting | Gresk-romersk stil, fjærvekt | ||
Viktor Sanejev | Friidrett | Tresteg, menn | 17,39 meter | |
Boris Selitskij | Vektløfting | Lett tungvekt | 485,0 kg | |
Leonid Sjabotinskij | Vektløfting | Lett tungvekt | 485,0 kg | |
Valerij Sokolov | Boksing | Bantamvekt | ||
Mikhail Voronin | Turn | Hopp, menn | 19,000 | |
Mikhail Voronin | Turn | Svingstang, menn | 19,550 | |
Ljudmila Buldakova Vera Galusjka Vera Lantratova Galina Leontjeva Ljudmila Mikhailovskaja Tatjana Ponjajeva Inna Ryskal Roza Salikhova Tatjana Sarytsjeva Nina Smolejeva Valentina Vinogradova | Volleyball | Volleyball, damer | ||
Ivan Bugajenkov Eduard Sibirjakov Valerij Kravtsjenko Vladimir Beljajev Georgij Mondzolevskij Jevgeni Lapinskl Oleg Antropov Viktor Mikhaltsjuk Jurij Pojarkov Boris Teresjtsjuk Vladimir Ivanov Vasilijus Matuševas | Volleyball | Volleyball, menn | ||
Vladimir Bakulin | Bryting | Gresk-romersk stil, fluevekt | ||
Vladimir Beljajev | Vektløfting | Supertungvekt | 572,5 kg | |
Nikolaj Jakovenko | Bryting | Gresk-romersk stil, lett tungvekt | ||
Alexei Kiselev | Boksing | Mellomvekt | ||
Romuald Klim | Friidrett | Sleggekast, menn | 73,28 meter | |
Shota Lomidze | Bryting | Fristil, tungvekt | ||
Antonina Okorokova | Friidrett | Høydehopp, damer | 1,80 meter | |
Valentin Olenik | Bryting | Gresk-romersk stil, mellomvekt | ||
Larisa Petrik | Turn | Bom, damer | 19,250 | |
Anatolij Rosjin | Bryting | Gresk-romersk stil, tungvekt | ||
Dito Sjanidze | Vektløfting | Fjærvekt | 387,5 kg | |
Jan Talts | Vektløfting | 507,5 kg | ||
Ionas Tsjepulis | Boksing | Mellomvekt | ||
Mikhail Voronin | Turn | Mangekamp, menn | 115,850 | |
Mikhail Voronin | Turn | Ringer, menn | 19,325 | |
Mikhail Voronin | Turn | Skranke, menn | 19,425 | |
Tsinadja Voronina | Turn | Mangekamp, damer | 76,850 | |
Jelena Petusjkova på «Pepel» Ivan Kizimov på «Igor» Ivan Kalita på «Absent» | Hestesport | Dressur, lag | 2657 | |
Vadim Guljajev Givi Tsjikvanaja Boris Grisjin Aleksandr Dolgusjin Aleksej Barkalov Jurij Grigorovskij Vladimir Semjonov Aleksandr Sjidlovskij Vjatsjeslav Skok Leonid Osipov Oleg Bovin | Vannpolo | Vannpolo, menn | Semifinale: 8 - 5 Finale: 11- 13 | |
Sergei Diomidov | Turn | Hopp, menn | 18,925 | |
Eduard Gustsjin | Friidrett | Kulestøt, menn | 20,09 meter | |
Valentin Gavrilov | Friidrett | Høydehopp, menn | 2,20 meter | |
Vladimir Klimenko | Turn | Hopp, menn | 19,225 | |
Ivan Kotsjergin | Bryting | Gresk-romersk stil, bantamvekt | ||
Valentina Kozyr | Friidrett | Høydehopp, damer | 1,80 meter | |
Natalija Kutsjinskaja | Turn | Mangekamp, damer | 76,750 | |
Natalija Kutsjinskaja | Turn | Frittstående, damer | 19,650 | |
Vladimir Musalimov | Boksing | Weltervekt | ||
Natalia Petsjenkina | Friidrett | 400 meter, damer | 52,2 | |
Tatjana Talysjeva | Friidrett | Lengdehopp, damer | 6,66 meter | |
Nadzada Tjisjova | Friidrett | Kulestøt, damer | 18,90 meter | |
Mikhail Voronin | Turn | Bøylehest, menn | 19,200 | |
Tsinadja Voronina | Turn | Hopp, damer | 19,500 | |
Tsinadja Voronina | Turn | Skranke, damer | 19,425 |
Referanser
- ^ «The USSR and Olympism» (PDF). Olympic Review. International Olympic Committee (84): 530–557. 1974. Arkivert fra originalen (PDF) 16. januar 2013. Besøkt 28. mars 2008.
Eksterne lenker
- (en) Soviet Union at the 1968 Ciudad de México Summer GamesArkivert 30. januar 2012 hos Wayback Machine. på Sports-reference.com/olympics