Lata Reprezentacja Wyst. Gole
2003–  Maroko 78 (13)
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Multimedia w Wikimedia Commons

Houssine Kharja (arab. حسين خرجة, ur. 9 listopada 1982 w Poissy) – marokański piłkarz grający na pozycji środkowego lub prawego pomocnika.

Kariera klubowa

Kharja urodził się we francuskim mieście Poissy w rodzinie marokańskich emigrantów. Piłkarską karierę zaczynał jednak w Portugalii, w Sportingu, do którego trafił jeszcze jako junior. W lizbońskim klubie nie miał jednak szans na grę w pierwszym składzie i w lecie 2001 został oddany do włoskiej Ternany Calcio, w barwach której zadebiutował w Serie B. W lidze zagrał w 23 meczach i strzelił dwa gole, jednak z Ternaną nie osiągnął większych sukcesów w tamtym sezonie. Rok później (sezon 2002/2003) ponownie uzyskał dla drugoligowca dwie bramki i zajął z nim 7. miejsce w lidze. W sezonie 2003/2004 zagrał w 35 meczach i zdobył trzy gole, a Ternana po raz drugi z rzędu uplasowała się na tej samej, 7. pozycji. W sezonie 2004/2005 strzelił dwa gole dla swojej drużyny.

Latem 2005 po dobrej grze, Kharję wypożyczyła na sezon, stołeczna AS Roma. W drużynie prowadzonej przez Luciano Spallettiego nie miał jednak większych szans na grę w pierwszej jedenastce, gdyż miejsce na prawym skrzydle zarezerwowane było dla Manciniego. W Serie A w barwach Romy Marokańczyk zadebiutował 21 września w wygranym 4:1 meczu z Parmą, gdy w 88. minucie zmienił samego Francesca Tottiego. W lidze łącznie zagrał w 12 meczach i strzelił jednego gola, 25 marca w zremisowanym 1:1 wyjazdowym meczu z Juventusem Turyn, gdy w 84. minucie wyrównał stan meczu pokonując Gianluigiego Buffona. Po sezonie Roma nie przedłużyła wypożyczenia z Kharją i ten wrócił do Ternany. Zespół spadł jednak do Serie C1 i niezadowolony Houssine odmówił powrotu do tego zespołu. Kierownictwo Ternany uważa jednak, że Kharja jest zawodnikiem tego klubu, a sprawa jest rozstrzygana przez sąd FIFA, a Marokańczyk od początku sezonu 2006/2007 nie grał w żadnym klubie. 20 marca 2007 podpisał kontrakt z zespołem Piacenzy, który miał obowiązywać od 1 lipca. Ostatecznie Kharja pozostał w Piacenzie na pierwszą część sezonu 2007/08, a zimą na zasadzie wypożyczenia odszedł do drużyny AC Siena. Latem 2008 roku marokański zawodnik podpisał ze Sieną nowy kontrakt.

W czerwcu 2009 Kharja za 3,5 miliona euro odszedł do Genoi. 14 października podczas sparingu z młodzieżową drużyną Genoi Marokańczyk zerwał więzadła w lewej nodze i według wstępnych diagnoz czeka go ponad półroczna przerwa w grze.

29 stycznia 2011 roku został wypożyczony na pół roku do Interu z opcją pierwokupu.

18 sierpnia 2011 roku podpisał dwuletni kontrakt z Fiorentiną. Następnie grał w Al-Arabi i FC Sochaux-Montbéliard, a w 2015 przeszedł do Steauy Bukareszt.