W sumie: 62 (10)
  1. Aktualne na: 4 maja 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 3 lipca 2023.
Multimedia w Wikimedia Commons

Justin Kluivert (ur. 5 maja 1999 w Amsterdamie) – holenderski piłkarz występujący na pozycji napastnika w angielskim klubie AFC Bournemouth oraz w reprezentacji Holandii.

Jest synem Patricka Kluiverta[1] oraz wnukiem byłego surinamskiego piłkarza Kennetha Kluiverta.

Kariera klubowa

Ajax

Justin swoje pierwsze kroki piłkarskie stawiał w młodzieżowych zespołach holenderskiego AFC Ajaxu, a w 2016 roku podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z Ajaxem[2]. Pierwszy mecz w seniorskiej kadrze rozegrał 15 stycznia 2017 roku kiedy to jego zespół grał z PEC Zwolle. Kluivert pojawił się na boisku w 39. minucie zmieniając kontuzjowanego Amina Younsa[3]. Swojego pierwszego dla Ajaxu strzelił 19 marca 2017 roku w meczu z Excelsior Rotterdam. Był to gol na wagę remisu w tym meczu[4].

AS Roma

1 lipca 2018 roku został zakupiony przez włoską drużynę AS Roma za 17,25 milionów €[5]. Kluivert jako numer na koszulce wybrał 34 ponieważ tym samym chciał wesprzeć swojego przyjaciela Abdelhak Nouri który musiał przedwcześnie zakończyć karierę z powodu urazu mózgu[6]. Swój debiut w barwach rzymskiego klubu Justin zaliczył 19 sierpnia 2018 roku w meczu pierwszej kolejki Serie A z Torino FC zmieniając w 70. minucie Cengiza Ündera. Mecz ten zakończył się wynikiem 1:0 dla Romy, a Justin asystował przy golu Edina Džeko[7]. Swojego pierwszego gola w Serie A Kluivert strzelił 16 grudnia 2018 w meczu z włoskim klubem Genoa CFC. W tym samym meczu Justin zaliczył również asystę przy decydującym golu Bryana Cristante. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Romy[8].

Wypożyczenie do RB Lipsk

5 października 2020 roku został wypożyczony do niemieckiego klubu RB Lipsk[9]. W ich barwach Justin Kluivert zadebiutował 17 października 2020 roku w meczu z FC Augsburg wchodząc z ławki w 90. minucie za Angeliño[10]. Swojego pierwszego gola dla niemieckiej drużyny w rozgrywkach ligowych zdobył 5 grudnia 2020 roku w meczu z Bayernem Monachium. Mecz ten zakończył się wynikiem 3:3[11].

Wypożyczenie do OGC Nice

20 lipca 2021 roku Justin Kluivert został wypożyczony z Romy do francuskiego OGC Nice na jeden sezon[12]. W barwach Nice zadebiutował 8 sierpnia 2021 roku w meczu z Stade Reims wchodząc z ławki w 79. minucie za Hichama Boudaouiego[13]. Pierwszego gola w lidze francuskiej dla Nice strzelił 28 sierpnia 2021 roku w meczu z FC Girondins Bordeaux. W tym samym meczu zaliczył też pierwszą asystę dla Nice, a w 36. minucie meczu doznał urazu przez który zszedł z boiska za Calvina Stengsa[14].

Wypożyczenie do Valencii CF

1 września 2022 roku Justin udał się na wypożyczenie do hiszpańskiego klubu Valencia CF na sezon. Zadebiutował 10 września 2022 roku w meczu ligi hiszpańskiej z Rayo Vallecano wchodząc z ławki w 64. minucie za Hugo Duro[15]. Pierwszego z sześciu goli ligowych dla Valencii strzelił 7 października 2022 roku w meczu z CA Osasuną. Mecz ten zakończył się wynikiem 2:1 dla Valencii[16].

23 czerwca 2023 został zakupiony przez angielski klub AFC Bournemouth[17]. W drużynie The Cherries zadebiutował 12 sierpnia 2023 roku w meczu ligi angielskiej z West Hamem United Justin wszedł na boisko w 60. minucie za Jaidona Anthony'ego[18]. Pierwszego gola dla Bournemouth w lidze Kluivert strzelił 25 listopada 2023 roku podczas meczu z Sheffield United. Mecz ten zakończył się wynikiem 3:1 dla AFC Bournemouth.

Kariera reprezentacyjna

W 2016 wraz z reprezentacją Holandii sięgnął po brązowy medal Mistrzostwach Europy do lat 17, rozgrywanych w Azerbejdżanie[19].

W seniorskiej kadrze Holandii zadebiutował w meczu towarzyskim z reprezentacją Portugalii 26 marca 2018 roku wchodząc z ławki w 78. minucie za Memphisa Depaya[20][21].

Uwagi

1. Uwzględniono: Liga Mistrzów UEFA – 11 (2), Liga Europy UEFA – 15 (3)
  2. Uwzględniono Superpuchar Hiszpanii z Valencią.

Przypisy

1. Patrick en Justin Kluivert: vierde vader en zoon in Ajax 1. ajax nl. [dostęp 2017-02-18]. (niderl.).
  2. Ajax signs contract with Justin Kluivert [online], web.archive.org, 2 lipca 2018 [dostęp 2024-02-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-02] .
  3. PEC Zwolle - Ajax Amsterdam, 15 sty 2017 - Eredivisie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  4. Excelsior Rotterdam - Ajax Amsterdam, 19 mar 2017 - Eredivisie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  5. Justin Kluivert - Historia transferów [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  6. CiaranC. Varley CiaranC., The touching reason players are wearing the number 34 [online], BBC Three, 8 stycznia 2019 [dostęp 2024-02-05]  (ang.).
  7. Torino FC - AS Roma, 19 sie 2018 - Serie A - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  8. AS Roma - Genoa CFC, 16 gru 2018 - Serie A - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  9. Justin Kluivert joins RB Leipzig on loan [online], rbleipzig.com, 5 października 2020 [dostęp 2024-02-05]  (ang.).
  10. FC Augsburg - RasenBallsport Leipzig, 17 paź 2020 - Bundesliga - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  11. Bayern Monachium - RasenBallsport Leipzig, 5 gru 2020 - Bundesliga - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  12. OFICJALNIE: Nicea się nie zatrzymuje. Syn legendy na Lazurowym Wybrzeżu [online], nowinkitransferowe.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  13. OGC Nice - Stade Reims, 8 sie 2021 - Ligue 1 - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  14. OGC Nice - FC Girondins Bordeaux, 28 sie 2021 - Ligue 1 - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  15. Rayo Vallecano - Valencia CF, 10 wrz 2022 - LaLiga - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  16. CA Osasuna - Valencia CF, 7 paź 2022 - LaLiga - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  17. Kluivert becomes first summer signing [online], AFCB, 23 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-05] .
  18. AFC Bournemouth - West Ham United, 12 sie 2023 - Premier League - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  19. a b Portugal 2-0 Netherlands. uefa.com. [dostęp 2017-02-18]. (ang.).
  20. Holandia - Portugalia, 26 mar 2018 - Mecze towarzyskie - Spielbericht [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).
  21. Justin Kluivert - Nationalmannschaft [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-02-05]  (pol.).