Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce 1992
8. Mistrzostwa Afryki w Lekkoatletyce – ogólnoafrykańskie zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Belle Vue Maurel na Mauritiusie w roku 1992.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Victor Omagbemi Nigeria | 10.34 | Charles-Louis Seck Senegal | 10.40 | Johan Rossouw Południowa Afryka | 10.43 |
200 m | Victor Omagbemi Nigeria | 21.20 | Emmanuel Tuffour Ghana | 21.28 | John Myles-Mills Ghana | 21.31 |
400 m | Bobang Phiri Południowa Afryka | 45.42 | Kennedy Ochieng Kenia | 46.23 | Abedinego Matilu Kenia | 46.62 |
800 m | Charles Nkazamyampi Burundi | 1:46.95 | Cliffie Miller Południowa Afryka | 1:47.19 | Mahjoub Haïda Maroko | 1:47.71 |
1500 m | Nelson Chirchir Kenia | 3:38.52 | Johan Landsman Południowa Afryka | 3:38.60 | Robert Mdogo Kenia | 3:39.18 |
5000 m | James Songok Kenia | 13:24.63 | Worku Bikila Etiopia | 13:25.98 | Josphat Machuka Kenia | 13:28.85 |
10 000 m | Josphat Machuka Kenia | 27:59.70 | Matthews Motshwarateu Południowa Afryka | 28:22.57 | Xolile Yawa Południowa Afryka | 28:27.82 |
3000 m z przeszkodami | Whaddon Niewoudt Południowa Afryka | 8:26.44 | Gladstone Kabiga Kenia | 8:26.68 | Eliud Barngetuny Kenia | 8:38.02 |
110 m przez płotki | Judex Lefou Mauritius | 13.91 | Kobus Schoeman Południowa Afryka | 13.92 | Winpie Nel Południowa Afryka | 13.98 |
400 m przez płotki | Dries Vorster Południowa Afryka | 49.66 | Amadou Dia Ba Senegal | 49.71 | Hubert Rakotombélontsoa Madagaskar | 50.56 |
Skok wzwyż | Yacine Mousli Algieria | 2.21 | Othmane Belfaa Algieria | 2.16 | Khemraj Naiko Mauritius | 2.16 |
Skok o tyczce | Okkert Brits Południowa Afryka | 5.35 | Kersley Gardenne Mauritius | 5.30 | Riaan Botha Południowa Afryka | 5.20 |
Skok w dal | Ayodele Aladefa Nigeria | 7.95 | François Fouché Południowa Afryka | 7.91 | Danny Beauchamp Seszele | 7.86 |
Trójskok | Toussaint Rabenala Madagaskar | 17.04 | Francis Dodoo Ghana | 16.43 | Papa Ladji Konaté Senegal | 16.23 |
Pchnięcie kulą | Chima Ugwu Nigeria | 18.50 | Khalid Fatihi Maroko | 17.49 | Adewale Olukoju Nigeria | 17.06 |
Rzut dyskiem | Adewale Olukoju Nigeria | 60.66 | Mohamed Naguib Hamed Egipt | 57.12 | Dawie Kok Południowa Afryka | 55.72 |
Rzut młotem | Hakim Toumi Algieria | 69.80 | Sherif Farouk El Hennawi Egipt | 68.08 | Charlie Koen Południowa Afryka | 63.14 |
Rzut oszczepem | Tom Petranoff Południowa Afryka | 87.26 | Wilhelm Pauer Południowa Afryka | 81.60 | Phillip Spies Południowa Afryka | 73.80 |
Dziesięciobój | Mourad Mahour Bacha Algieria | 7467 pkt. | Gino Antoine Mauritius | 6803 pkt. | Patrick Legrand Mauritius | 6798 pkt. |
Chód na 20 km | Chris Britz Południowa Afryka | 1:29:56 | Johan Moerdyk Południowa Afryka | 1:30:54 | Riecus Blignouat Południowa Afryka | 1:31:59 |
4 x 100 | Południowa Afryka | 39.57 | Senegal | 39.60 | Nigeria | 39.73 |
4 x 400 | Południowa Afryka | 3:06.95 | Senegal | 3:07.77 | Kenia | 3:08.37 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Elinda Vorster Południowa Afryka | 11.26 | Marcel Winkler Południowa Afryka | 11.31 | Rufina Uba Nigeria | 11.42 |
200 m | Elinda Vorster Południowa Afryka | 23.60 | Marcel Winkler Południowa Afryka | 23.60 | Yolanda Steyn Południowa Afryka | 24.11 |
400 m | Omotayo Akinremi Nigeria | 52.53 | Aïssatou Tandian Senegal | 52.64 | Omolade Akinremi Nigeria | 53.14 |
800 m | Zewde Haile Mariam Etiopia | 2:06.20 | Najat Ouali Maroko | 2:07.40 | Ilse Wicksell Południowa Afryka | 2:07.48 |
1500 m | Elana Meyer Południowa Afryka | 4:18.44 | Gwen Griffiths Południowa Afryka | 4:20.79 | Najat Ouali Maroko | 4:23.22 |
3000 m | Derartu Tulu Etiopia | 9:01.12 | Gwen Griffiths Południowa Afryka | 9:03.10 | Getenesh Urge Etiopia | 9:03.32 |
10 000 m | Derartu Tulu Etiopia | 31:32.25 | Lydia Cheromei Kenia | 31:41.09 | Luchia Yishak Etiopia | 32:28.86 |
100 m przez płotki | Ime Akpan Nigeria | 13.14 | Karen van der Veen Południowa Afryka | 13.29 | Annemarie le Roux Południowa Afryka | 13.70 |
400 m przez płotki | Myrtle Bothma Południowa Afryka | 56.02 | Nadia Zétouani Maroko | 57.31 | Omolade Akinremi Nigeria | 57.43 |
Skok wzwyż | Lucienne N’Da Wybrzeże Kości Słoniowej | 1.95 | Charmaine Weavers Południowa Afryka | 1.92 | Desiré du Plessis Południowa Afryka | 1.86 |
Skok w dal | Karen Botha Południowa Afryka | 6.78 | Stella Emefesi Nigeria | 5.98 | Maryna van Niekerk Południowa Afryka | 5.98 |
Trójskok | Awa Dioum-Ndiaye Senegal | 12.47 | Ndounga Kolossi Kenia | 12.41 | Sonya Agbéssi Benin | 12.17 |
Pchnięcie kulą | Fouzia Fatihi Maroko | 15.82 | Hanan Ahmed Khaled Egipt | 15.49 | Elizabeth Olaba Kenia | 14.77 |
Rzut dyskiem | Lizette Etsebeth Południowa Afryka | 54.84 | Nanette van der Walt Południowa Afryka | 53.40 | Zoubida Laayouni Maroko | 52.74 |
Rzut oszczepem | Seraphina Nyauma Kenia | 53.02 | Liezl Roux Południowa Afryka | 52.42 | Rhona Dwinger Południowa Afryka | 51.28 |
Siedmiobój | Chrisna Oosthuizen Południowa Afryka | 5056 pkt. | Caroline Kola Kenia | 4994 pkt. | Albertine Koutouan Wybrzeże Kości Słoniowej | 4977 pkt. |
Chód na 5000 m | Dounia Kara Algieria | 24:57.02 | Maryse Pyndiah Mauritius | 25:11.95 | Susan Bingham Południowa Afryka | 25:45.64 |
4 x 100 | Południowa Afryka | 44.53 | Nigeria | 45.19 | Madagaskar | 45.38 |
4 x 400 | Nigeria | 3:33.13 | Południowa Afryka | 3:36.19 | Mauritius | 3:42.68 |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1. | Południowa Afryka | 16 | 16 | 15 | 47 |
2. | Nigeria | 8 | 2 | 5 | 15 |
3. | Kenia | 4 | 5 | 6 | 15 |
4. | Algieria | 4 | 1 | 0 | 5 |
5. | Etiopia | 3 | 1 | 2 | 6 |
6. | Senegal | 1 | 5 | 1 | 7 |
7. | Mauritius | 1 | 3 | 3 | 7 |
Maroko | 1 | 3 | 3 | 7 | |
9. | Madagaskar | 1 | 0 | 2 | 3 |
10. | Wybrzeże Kości Słoniowej | 1 | 0 | 1 | 2 |
11. | Burundi | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Egipt | 0 | 3 | 0 | 3 |
13. | Ghana | 0 | 2 | 1 | 3 |
14. | Seszele | 0 | 0 | 1 | 1 |
Benin | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia
- GBRAthletics: African Championships. [dostęp 2009-04-23]. (ang.).
- p
- d
- e
Seniorzy | |
---|---|
Chód |
|
Wieloboje | |
Maraton | |
Półmaraton | |
Biegi przełajowe | |
Juniorzy |
|
Juniorzy młodsi |
|
Chód juniorów | |
Wieloboje juniorów |