Pierwszy rząd Davida Lloyda George’a
Koalicyjny gabinet wojenny Partii Liberalnej i Partii Konserwatywnej pod przewodnictwem Davida Lloyda George’a powstał 6 grudnia 1916 r. Oficjalnie przestał istnieć 31 października 1919 r., ale już w styczniu tego roku, po wyborach powszechnych, uległ gruntownemu przebudowaniu.
Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.
Skład rządu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy lord skarbu | David Lloyd George | 1916–1919 |
Kanclerz skarbu Przewodniczący Izby Gmin | Andrew Bonar Law | 1916–1919 |
Finansowy sekretarz skarbu | Hardman Lever Stanley Baldwin | 1916–1919 1917–1919 |
Parlamentarny sekretarz skarbu | lord Edmund Talbot Neil Primrose Frederick Guest | 1916–1919 1916–1917 1917–1919 |
Młodsi lordowie skarbu | James Hope John Pratt Stanley Baldwin James Parker Josiah Towyn Jones | 1916–1919 1916–1919 1917 1917–1919 1919–1919 |
Lord kanclerz | Robert Finlay, 1. wicehrabia Finlay | 1916–1919 |
Lord przewodniczący Rady Przewodniczący Izby Lordów | George Curzon, 1. hrabia Curzon of Kedleston | 1916–1919 |
Lord tajnej pieczęci | David Lindsay, 27. hrabia Crawford | 1916–1919 |
Minister spraw zagranicznych | Arthur Balfour | 1916–1919 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | lord Robert Cecil | 1916–1919 |
Asystent podsekretarza stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | Thomas Legh, 2. baron Newton | 1916–1919 |
Minister spraw wewnętrznych | George Cave | 1916–1919 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych | William Brace | 1916–1919 |
Pierwszy lord Admiralicji | Edward Carson Eric Campbell Geddes | 1916–1917 1917–1919 |
Parlamentarny i finansowy sekretarz przy Admiralicji | Thomas James Macnamara Victor Bulwer-Lytton, 2. hrabia Lytton | 1916–1919 1917–1919 |
Cywilny lord Admiralicji | Ernest George Pretyman Arthur Pease | 1916–1919 1916–1919 |
Przewodniczący Rady Rolnictwa i Rybołówstwa | Rowland Prothero | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Rolnictwa i Rybołówstwa | Richard Winfrey Charles Spencer-Churchill, 9. książę Marlborough George Goschen, 2. wicehrabia Goschen Charles Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis | 1916–1919 1917–1918 1918 1918–1919 |
Przewodniczący Zarządu Lotnictwa | George Curzon, 1. hrabia Curzon of Kedleston Weetman Pearson, 1. wicehrabia Cowdray | 1916–1917 1917 |
Parlamentarny sekretarz przy Zarządzie Lotnictwa | John Baird | 1916–1917 |
Przewodniczący Rady Lotnictwa | Harold Harmsworth, 1. baron Rothermere William Weir, 1. baron Weir | 1917–1918 1918–1919 |
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Lotnictwa | John Baird | 1917–1919 |
Minister blokady | lord Robert Cecil Laming Worthington-Evans | 1916–1918 1918–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie blokady | Frederick Leverton Harris | 1917–1919 |
Minister ds. kolonii | Walter Long | 1916–1919 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. kolonii | Arthur Steel-Maitland William Hewins | 1916–1917 1917–1919 |
Przewodniczący Rady Edukacji | Herbert Fisher | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Edukacji | Herbert Lewis | 1916–1919 |
Minister kontroli żywności | Hudson Kearley, 1. baron Devonport David Thomas, 1. wicehrabia Rhondda John Robert Clynes | 1916–1917 1917–1918 1918–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie kontroli żywności | Charles Bathurst John Robert Clynes Waldorf Astor | 1916–1917 1917–1918 1918–1919 |
Przewodniczący Rady Zarządu Lokalnego | David Thomas, 1. baron Rhondda William Fisher Auckland Geddes | 1916–1917 1917–1918 1918–1919 |
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Zarządu Lokalnego | William Fisher Stephen Walsh | 1916–1917 1917–1919 |
Minister ds. Indii | Austen Chamberlain Edwin Samuel Montagu | 1916–1917 1917–1919 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Indii | John Dickson-Poynder, 1. baron Islington | 1916–1919 |
Lord namiestnik Irlandii | John French, 1. wicehrabia Frech of Ypres | 1918–1919 |
Główny sekretarz Irlandii | Henry Duke Edward Shortt | 1916–1918 1918–1919 |
Wiceprzewodniczący Departamentu Rolnictwa dla Irlandii | Thomas Wallace Russell | 1916–1919 |
Minister pracy | John Hodge George Henry Roberts | 1916–1917 1917–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie pracy | William Bridgeman | 1916–1919 |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Frederick Cawley Max Aitken, 1. baron Beaverbrook William Fisher, 1. baron Downham | 1916–1918 1918 1918–1919 |
Minister informacji | Max Aitken, 1. baron Beaverbrook William Fisher, 1. baron Downham | 1918 1918–1919 |
Minister ds. amunicji | Christopher Addison Winston Churchill | 1916–1917 1917–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie ds. amunicji | Laming Worthington-Evans Frederick Kellaway John Seely | 1916–1918 1916–1919 1918–1919 |
Parlamentarny i finansowy sekretarz w ministerstwie ds. amunicji | Laming Worthington-Evans | 1918–1919 |
Minister służby publicznej | Neville Chamberlain Auckland Geddes | 1916–1917 1917–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie służby publicznej | Stephen Walsh Cecil Beck William Peel, 2. wicehrabia Peel | 1917 1917–1919 1918–1919 |
Paymaster-General | Joseph Compton-Rickett | 1916–1919 |
Minister emerytur | George Nicoll Barnes John Hodge | 1916–1917 1917–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie emerytur | Arthur Griffith-Boscawen | 1916–1919 |
Poczmistrz generalny | Albert Illingworth | 1916–1919 |
Asystent poczmistrza generalnego | Herbert Pease | 1916–1919 |
Minister bez teki | Arthur Henderson Alfred Milner, 1. wicehrabia Milner Jan Smuts Edward Carson George Nicoll Barnes Austen Chamberlain | 1916–1917 1916–1918 1917–1919 1917–1918 1917–1919 1918–1919 |
Minister odbudowy | Christopher Addison | 1917–1919 |
Minister ds. Szkocji | Robert Munro | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie ds. Szkocji | John Pratt | 1916–1919 |
Minister żeglugi | James Maclay | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie żeglugi | Leo Chiozza Money | 1916–1919 |
Przewodniczący Zarządu Handlu | Albert Stanley | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz przy Zarządzie Handlu | George Henry Roberts George James Wardle | 1916–1917 1917–1919 |
Sekretarz handlu zamorskiego | Arthur Steel-Maitland | 1917–1919 |
Minister wojny | Edward Stanley, 17. hrabia Derby Alfred Milner, 1. wicehrabia Milner | 1916–1918 1918–1919 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie wojny | Ian Macpherson | 1916–1919 |
Finansowy sekretarz w ministerstwie wojny | Henry Forster | 1916–1919 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie wojny | James Stanhope, 7. hrabia Stanhope | 1916–1919 |
Pierwszy komisarz ds. prac publicznych | Alfred Mond | 1916–1919 |
Prokurator generalny | Frederick Smith | 1916–1919 |
Radca generalny Anglii i Walii | Gordon Hewart | 1916–1919 |
Lord adwokat | James Avon Clyde | 1916–1919 |
Solicitor General dla Szkocji | Thomas Brash Morison | 1916–1919 |
Lord kanclerz Irlandii | Ignatius O’Brien James Campbell | 1916–1918 1918–1919 |
Prokurator Generalny dla Irlandii | James O’Connor Arthur Warren Samuels | 1917–1918 1918–1919 |
Solicitor General dla Irlandii | James Chambers Arthur Warren Samuels John Blake Powell Denis Henry | 1917 1917–1918 1918 1918–1919 |
Lord steward | Horace Farquhar, 1. wicehrabia Farquhar | 1916–1919 |
Lord szambelan | William Mansfield, 1. wicehrabia Sandhurst | 1916–1919 |
Wiceszambelan Dworu Królewskiego | Cecil Beck William Dudley Ward | 1916–1917 1917–1919 |
Koniuszy królewski | Edwyn Scudamore-Stanhope, 10. hrabia Chesterfield | 1916–1919 |
Skarbnik Dworu Królewskiego | James Craig vacat Robert Sanders | 1916–1918 1918 1918–1919 |
Kontroler Dworu Królewskiego | Edwin Cornwall | 1916–1919 |
Kapitan Gentelmen-at-Arms | Edward Colebrooke, 1. baron Colebrooke | 1916–1919 |
Kapitan Ochotników Gwardii | Charles Harbord, 6. baron Suffield Hylton Jolliffe, 3. baron Hylton | 1916–1918 1918–1919 |
Lord-in-waiting | Richard Herschell, 2. baron Herschell George Hamilton-Gordon, 2. baron Stanmore John Brocklehurst, 1. baron Ranksborough Arthur Annesley, 11. wicehrabia Valentia Hylton Jolliffe, 3. baron Hylton Savile Crossley, 1. baron Somerleyton | 1916–1919 1916–1919 1916–1919 1916–1919 1916–1918 1918–1919 |
- p
- d
- e
Pierwszy gabinet Davida Lloyda George’a (1916–1919)
W dniu powstania | |
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak