Spel | Guld | Silver | Brons |
Vaxholm 1938 | Ernst Kube Heini Brüggemann Ernst Strathmann Heine Strathmann Tyskland | Hans Rein Josef Reidel Albert Schorn Karl Aulenbach Tyskland | Roland Karlsson Göte Carlsson Gunnar Johansson Berndt Berndtsson Sverige |
London 1948 | Hans Berglund Lennart Klingström Gunnar Åkerlund Hans Wetterström Sverige | Herbert Klepp Paul Fehlinger Walter Piemann Alfred Umgeher Österrike | Ludvík Klíma Karel Lomecký Ota Kroutil Miloš Pech Tjeckoslovakien |
Köpenhamn 1950 | Einar Pihl Hans Eriksson Henry Pettersson Berndt Häppling Sverige | Gunnar Åkerlund Ebbe Frick Sven-Olaf Sjödelius Hans Wetterström Sverige | Herbert Klepp Walter Frühwirth Hans Ortner Paul Fehlinger Österrike |
Mâcon 1954 | Imre Vagyóczki László Kovács László Nagy Zoltán Szigeti Ungern | Einar Pihl Ebbe Frick Ragnar Heurlin Stig Andersson Sverige | Maurice Graffen Marcel Renaud Louis Gantois Robert Enteric Frankrike |
Prag 1958 | Michel Scheuer Georg Lietz Gustav Schmidt Theodor Kleine Västtyskland | György Mészáros József Pehl András Szente János Petroczy Ungern | Michail Kaleeste Igor Pisarjev Anatolij Trozjenkov Anatolij Demitkov Sovjetunionen |
Jajce 1963 | Günter Perleberg Dieter Krause Siegfried Rossberg Wolfgang Lange Östtyskland | Nicolae Artimov Andrei Contolenco Haralambie Ivanov Vasilie Nicoarǎ Rumänien | Aleksandr Trifonov Igor Safonov Nikolaj Konnikov Vjatjeslav Vinnik Sovjetunionen |
Östberlin 1966 | Atanase Sciotnic Mihai Ţurcaş Haralambie Ivanov Anton Calenic Rumänien | Günther Pfaff Kurt Lindlgruber Helmut Hediger Gerhard Seibold Österrike | Aleksandr Sjaporenko Juirij Zjetchenko Volodymyr Morozov Georgij Karyutjin Sovjetunionen |
Köpenhamn 1970 | Jurij Filatov Valerij Didenko Juirij Zjettjenko Volodymyr Morozov Sovjetunionen | Uwe Will Eduard Augustin Klaus-Peter Ebeling Joachim Mattern Östtyskland | István Szabó Peter Várhelyi Csaba Giczi István Timár Ungern |
Belgrad 1971 | Jurij Filatov Volodymyr Morozov Jurij Zjettjenko Valerij Didenko Sovjetunionen | Hans-Erick Pasch Rainer Hennes Rudolf Blass Eberhard Fischer Västtyskland | István Szabó Peter Várhelyi Zoltán Bakó Géza Csapó Ungern |
Tampere 1973 | József Deme János Rátkai Csongor Vargha Csaba Giczi Ungern | Jurij Filatov Volodymyr Morozov Nikolaj Gogol Valerij Didenko Sovjetunionen | Norbert Paschke Peter Korsch Jürgen Lehnert Harald Marg Östtyskland |
Mexico City 1974 | Herbert Laabs Ulrich Hellige Jürgen Lehnert Bernd Duvigneau Östtyskland | Jurij Filatov Aleksandr Degtyarov Aleksandr Kuprikov Nikolaj Astapkovitj Sovjetunionen | József Deme János Rátkai Csongor Vargha Csaba Giczi Ungern |
Belgrad 1975 | Herminio Rodriguez José María Esteban José Ramón López Luis Gregario Ramos Spanien | Herbert Laabs Gerhard Rummel Rüdiger Helm Harald Marg Östtyskland | István Szabó Zoltán Bakó József Deme János Rátkai Ungern |
Sofia 1977 | Ryszard Oborski Daniel Wełna Grzegorz Kołtan Henryk Budzicz Polen | Aleksandr Sjaporenko Volodymyr Morozov Sergej Nikolskij Aleksandr Avdejev Sovjetunionen | Herminio Rodriguez José María Esteban José Ramón López Luis Gregario Ramos Spanien |
Belgrad 1978 | Bernd Olbricht Bernd Duvigneau Rüdiger Helm Harald Marg Östtyskland | Nicuşor Eşanu Ion Bîrlădeanu Mihail Zafiu Alexandru Giura Rumänien | Herminio Rodriguez José María Esteban José Ramón López Luis Gregario Ramos Spanien |
Duisburg 1979 | Bernd Duvigneau Rüdiger Helm Harald Marg Bernd Olbricht Östtyskland | Ryszard Oborski Daniel Wełna Grzegorz Kołtan Grzegorz Śledziewski Polen | Aleksandr Sjaporenko Sergej Nagornyj Aleksandr Avdejev Ionas Sautra Sovjetunionen |
Nottingham 1981 | Rüdiger Helm Frank-Peter Bischof Peter Hempel Harald Marg Östtyskland | Sergej Kolokolov Aleksandr Volkovskij Aleksandr Jermilov Nikolaj Baranov Sovjetunionen | Matthias Seack Andreas Flunker Frank Renner Oliver Seack Västtyskland |
Belgrad 1982 | Per-Inge Bengtsson Lars-Erik Möberg Thomas Ohlsson Bengt Andersson Sverige | Frank-Peter Bischof Peter Hempel Rüdiger Helm Harald Marg Östtyskland | Matthias Seack Oliver Seack Frank Renner Bernd Hessel Västtyskland |
Tampere 1983 | Ionel Constantin Nicolae Fedosel Ionel Letcae Angelin Velea Rumänien | Andreas Stähle Peter Hempel Rüdiger Helm Harald Marg Östtyskland | Sergej Kolokolov Sergej Zjutjraj Arturas Veta Aleksandr Vodovatov Sovjetunionen |
Mechelen 1985 | Per-Inge Bengtsson Lars-Erik Möberg Karl-Axel Sundqvist Bengt Andersson Sverige | Aleksandr Myzgin Igor Gaidamaka Arturas Veta Aleksandr Vodovatov Sovjetunionen | André Wohllebe Frank Fischer Peter Hempel Heiko Zinke Östtyskland |
Montréal 1986 | Ferenc Csipes Zsolt Gyulay László Fidel Zoltán Kovács Ungern | Guido Behling Hans-Jörg Bliesener Jens Fiedler Thomas Vaske Östtyskland | Robert Chwialkoski Kazimierz Krzyżański Grzegorz Krawców Wojciech Kurpiewski Polen |
Duisburg 1987 | Zsolt Gyulay Ferenc Csipes László Fidel Zoltán Kovács Ungern | Per-Inge Bengtsson Lars-Erik Möberg Karl-Axel Sundqvist Bengt Andersson Sverige | Aleksandr Matusjenko Sergej Kirsanov Arturas Veta Viktor Denisov Sovjetunionen |
Plovdiv 1989 | Ferenc Csipes Attila Ábrahám Zsolt Gyulay Sándor Hódosi Ungern | Robert Chwialkoski Maciej Freimut Grzegorz Krawców Wojciech Kurpiewski Polen | Guido Behling Torsten Krentz Thomas Vaske André Wohllebe Östtyskland |
Poznan 1990 | Attila Ábrahám Ferenc Csipes László Fidel Zsolt Gyulay Ungern | Sergej Kalesnik Sergej Kirsanov Aleksandr Matusjenko Anatolij Tisjtjenko Sovjetunionen | Kay Bluhm Torsten Gutsche Torsten Krentz André Wohllebe Östtyskland |
Paris 1991 | Attila Ábrahám Ferenc Csipes László Fidel Zsolt Gyulay Ungern | Detlef Hofmann Oliver Kegel Thomas Reineck André Wohllebe Tyskland | Karol Becker Richard Botio Karel Hrudik Michael Matus Tjeckoslovakien |
Köpenhamn 1993 | Thomas Reineck Oliver Kegel André Wohllebe Mario van Appen Tyskland | Zsolt Gyulay Zsolt Borhi Gábor Horváth Attila Ábrahám Ungern | Viktor Denisov Anatolij Tisjtjenko Aleksandr Ivanik Oleg Gorobij Ryssland |
Mexico City 1994 | Viktor Denisov Anatolij Tisjtjenko Aleksandr Ivanik Oleg Gorobij Ryssland | Piotr Markiewicz Grzegorz Kotowicz Adam Wysocki Marek Witkowski Polen | Thomas Reineck Oliver Kegel André Wohllebe Mario van Appen Tyskland |
Duisburg 1995 | Detlef Hofmann Rene Pflugmacher Thomas Reineck Mark Zabel Tyskland | Zsolt Gyulay Attila Ábrahám Krisztián Bártafai Gábor Szabó Ungern | Grzegorz Kotowicz Marek Witkowski Grzegorz Kaleta Dariusz Białkowski Polen |
Dartmouth 1997 | Torsten Gutsche Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Tyskland | Botond Storcz Zoltán Antal Gábor Szabó Márton Bauer Ungern | Ross Chaffer Brian Marton Peter Scott Adam Dean Australien |
Szeged 1998 | Torsten Gutsche Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Tyskland | Botond Storcz Krisztián Bártafai Zsolt Szádoszki Márton Bauer Ungern | Anatolij Tisjtjenko Sergej Verlin Georgij Tsyboulinikov Aleksandr Ivannik Ryssland |
Milano 1999 | Zoltán Kammerer Botond Storcz Ákos Vereckei Gábor Horváth Ungern | Torsten Gutsche Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Tyskland | Sorin Petcu Vasile Curuzan Marian Sîrbu Romică Şerban Rumänien |
Poznan 2001 | Andreas Ihle Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Tyskland | Zoltán Kammerer Botond Storcz Roland Kökény Gábor Horváth Ungern | Roman Zaroubin Aleksandr Ivannik Denys Tourttjenkov Oleg Gorobij Ryssland |
Sevilla 2002 | Richard Riszdorfer Michal Riszdorfer Erik Vlček Juraj Bača Slovakien | Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Andreas Ihle Tyskland | Petar Merkov Milko Kasanov Ivan Hristov Jordan Jordanov Bulgarien |
Gainesville 2003 | Richard Riszdorfer Michal Riszdorfer Erik Vlček Juraj Bača Slovakien | Zoltán Kammerer Ákos Vereckei Roland Kökény Krisztián Veréb Ungern | Andreas Ihle Mark Zabel Björn Bach Stefan Ulm Tyskland |
Zagreb 2005 | Lutz Altepost Norman Bröckl Björn Bach Arnd Goldschmidt Tyskland | Michael Riszdorfer Richard Riszdorfer Erik Vlček Róbert Erban Slovakien | Paweł Baumann Marek Twardowski Adam Wysocki Przemyslaw Gawrych Polen |
Szeged 2006 | Ákos Vereckei Roland Kökény Lajos Gyökös Gábor Horváth Ungern | Marek Twardowski Tomasz Mendelski Paweł Baumann Adam Wysocki Polen | Vadzim Machneu Dziamjan Turhyn Aleksej Abalmasov Raman Piatrusjenka Belarus |
Duisburg 2007 | Lutz Altepost Norman Bröckl Marco Herszel Björn Goldschmidt Tyskland | Marek Twardowski Tomasz Mendelski Paweł Baumann Adam Wysocki Polen | Richard Riszdorfer Michal Riszdorfer Erik Vlček Juraj Tarr Slovakien |
Dartmouth 2009 | Aleksej Abalmasov Artur Litvintjuk Vadzim Machneu Raman Piatrusjenka Belarus | Guillaume Burger Vincent Lecrubier Philippe Colin Sébastien Jouve Frankrike | Richard Riszdorfer Michal Riszdorfer Erik Vlček Juraj Tarr Slovakien |
Poznan 2010 | Arnaud Hybois Étienne Hubert Sébastien Jouve Philippe Colin Frankrike | Raman Piatrusjenka Aliaksei Abalmasau Artur Litvintjuk Vadzim Machneu Belarus | Ondřej Horský Jan Souček Daniel Havel Jan Štěrba Tjeckien |
Szeged 2011 | Norman Broeckl Robert Gleinert Max Hoff Paul Mittelstedt Tyskland | Jacob Clear Murray Stewart David Smith Tate Smith Australien | Ilja Medvedev Anton Vasilev Anton Ryachov Oleg Zjestkov Ryssland |
Duisburg 2013 | Vitalj Jurtjenko Vasilj Pogreban Anton Vasilev Oleg Zjestkov Ryssland | Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štěrba Tjeckien | Tate Smith David Smith Murray Stewart Jacob Clear Australien |
Moskva 2014 | Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štěrba Tjeckien | Fernando Pimenta João Ribeiro Emanuel Silva David Fernandes Portugal | Zoltán Kammerer Dávid Tóth Tamás Kulifai Dániel Pauman Ungern |
Milano 2015 | Denis Myšák Erik Vlček Juraj Tarr Tibor Linka Slovakien | Zoltán Kammerer Dávid Tóth Tamás Kulifai Dániel Pauman Ungern | Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štěrba Tjeckien |
Račice 2017 | Kenny Wallace Jordan Wood Riley Fitzsimmons Murray Stewart Australien | Zoltán Kammerer Dániel Pauman Dávid Tóth Benjámin Ceiner Ungern | Kai Spenner Lukas Reuschenbach Kostja Stroinski Tamás Gecső Tyskland |