Världsmästerskapen i kortbanesimning 2021
Världsmästerskapen i kortbanesimning 2021 | |
Datum | 16–21 december 2021 |
---|---|
Arrangör | FINA |
Deltagare | |
Nationer | 183 |
Aktiva | 943 |
Värdskap | |
Land | Förenade arabemiraten |
Plats | Abu Dhabi |
Arena | Etihad Arena |
Världsmästerskapen i kortbanesimning 2021 var de 15:e mästerskapen och avgjordes mellan den 16 och 21 december 2021 i Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten.[1][2] Mästerskapet blev framflyttat ett år på grund av covid-19-pandemin.
Medaljörer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Benjamin Proud Storbritannien | 20,45 | Ryan Held USA | 20,70 | Joshua Liendo Kanada | 20,76 |
100 m frisim | Alessandro Miressi Italien | 45,57 | Ryan Held USA | 45,63 | Joshua Liendo Kanada | 45,82 |
200 m frisim | Hwang Sun-woo Sydkorea | 1.41,60 | Aleksandr Shchegolev Ryska simförbundet | 1.41,63 | Danas Rapšys Litauen | 1.41,73 |
400 m frisim | Felix Auböck Österrike | 3.35,90 | Danas Rapšys Litauen | 3.36,23 | Antonio Djakovic Schweiz | 3.36,83 |
1500 m frisim | Florian Wellbrock Tyskland | 14.06,88 0VR0 | Ahmed Hafnaoui Tunisien | 14.10,94 0AR0 | Mychajlo Romantjuk Ukraina | 14.11,47 |
50 m ryggsim | Kliment Kolesnikov Ryska simförbundet | 22,66 | Christian Diener Tyskland Lorenzo Mora Italien | 22,90 | Ingen tilldelad | |
100 m ryggsim | Shaine Casas USA | 49,23 | Kliment Kolesnikov Ryska simförbundet | 49,46 | Robert Glință Rumänien | 49,60 |
200 m ryggsim | Radosław Kawęcki Polen | 1.48,68 | Shaine Casas USA | 1.48,81 | Christian Diener Tyskland | 1.48,97 |
50 m bröstsim | Nic Fink USA | 25,53 0AR0 | Nicolò Martinenghi Italien | 25,55 | João Gomes Júnior Brasilien | 25,80 |
100 m bröstsim | Ilya Shymanovich Belarus | 55,70 0MR0 | Nicolò Martinenghi Italien | 55,80 | Nic Fink USA | 55,87 |
200 m bröstsim | Nic Fink USA | 2.02,28 | Arno Kamminga Nederländerna | 2.02,42 | Will Licon USA | 2.02,84 |
50 m fjärilsim | Nicholas Santos Brasilien | 21,93 | Dylan Carter Trinidad och Tobago | 21,98 | Matteo Rivolta Italien | 22,02 |
100 m fjärilsim | Matteo Rivolta Italien | 48,87 | Chad le Clos Sydafrika | 49,04 | Andrej Minakov Ryska simförbundet | 49,21 |
200 m fjärilsim | Alberto Razzetti Italien | 1.49,06 | Noè Ponti Schweiz | 1.49,81 | Chad le Clos Sydafrika | 1.49,84 |
100 m medley | Kliment Kolesnikov Ryska simförbundet | 51,09 | Tomoe Hvas Norge | 51,35 | Thomas Ceccon Italien | 51,40 |
200 m medley | Daiya Seto Japan | 1.51,15 | Carson Foster USA | 1.51,35 | Alberto Razzetti Italien | 1.51,54 |
400 m medley | Daiya Seto Japan | 3.56,26 | Ilya Borodin Ryska simförbundet | 3.56,47 0AR00VRJ0 | Carson Foster USA | 3:57.99 |
4×50 m frisim | Italien Leonardo Deplano (21,37) Lorenzo Zazzeri (20,42) Manuel Frigo (21,21) Alessandro Miressi (20,61) | 1.23,61 | Ryska simförbundet Andrej Minakov (21,14) Vladimir Morozov (20,61) Vladislav Grinev (20,72) Aleksandr Shchegolev (21,28) Daniil Markov[a] | 1.23,75 | Nederländerna Jesse Puts (21,30) Stan Pijnenburg (20,91) Kenzo Simons (21,16) Thom de Boer (20,41) Thomas Verhoeven[a] | 1.23,78 |
4×100 m frisim | Ryska simförbundet Kliment Kolesnikov (46,44) Andrej Minakov (45,61) Vladislav Grinev (45,87) Aleksandr Shchegolev (45,53) Vladimir Morozov[a] Daniil Markov[a] | 3.03,45 | Italien Alessandro Miressi (46,12) Thomas Ceccon (45,71) Leonardo Deplano (45,98) Lorenzo Zazzeri (45,80) Manuel Frigo[a] | 3.03,61 | USA Ryan Held (45,75) Hunter Tapp (46,78) Shaine Casas (46,50) Zach Apple (46,39) Tom Shields[a] | 3.05,42 |
4×200 m frisim | USA Kieran Smith (1.41,79) Trenton Julian (1.41,35) Carson Foster (1.41,65) Ryan Held (1.42,21) Hunter Tapp[a] Zach Harting[a] | 6.47,00 | Ryska simförbundet Vladislav Grinev (1.43,18) Aleksandr Shchegolev (1.40,86) Mikhail Vekovishchev (1.42,16) Ivan Girev (1.42,92) Nikolay Snegirev[a] Daniil Shatalov[a] | 6.49,12 | Brasilien Fernando Scheffer (1.42,51) Murilo Sartori (1.42,07) Kaique Alves (1.43,15) Breno Correia (1.41,87) Leonardo Coelho Santos[a] | 6.49,60 |
4×50 m medley | Ryska simförbundet Kliment Kolesnikov (22,76) Kirill Strelnikov (25,62) Andrej Minakov (21,76) Vladimir Morozov (20,37) Pavel Samusenko[a] Andrei Nikolaev[a] Oleg Kostin[a] Aleksandr Shchegolev[a] USA Shaine Casas (23,11) Nic Fink (25,13) Tom Shields (21,75) Ryan Held (20,52) Will Licon[a] Trenton Julian[a] Zach Apple[a] | 1.30,51 =0MR0 | Ingen tilldelad | Italien Lorenzo Mora (23,24) Nicolò Martinenghi (25,30) Matteo Rivolta (21,95) Lorenzo Zazzeri (20,29) Michele Lamberti[a] Thomas Ceccon[a] | 1.30,78 | |
4×100 m medley | Italien Lorenzo Mora (50,34) Nicolò Martinenghi (55,94) Matteo Rivolta (48,43) Alessandro Miressi (45,05) Thomas Ceccon[a] Alberto Razzetti[a] Lorenzo Zazzeri[a] | 3.19,76 0MR0 | USA Shaine Casas (50,44) Nic Fink (55,27) Trenton Julian (49,36) Ryan Held (45,43) Hunter Tapp[a] Will Licon[a] Zach Apple[a] | 3.20,50 | Ryska simförbundet Kliment Kolesnikov (49,47) Danil Semianinov (57,06) Andrej Minakov (48,81) Aleksandr Shchegolev (45,31) Pavel Samusenko[a] Alexander Zhigalov[a] Roman Shevliakov[a] Vladislav Grinev[a] | 3.20,65 |
a Simmade endast försöken men mottog medalj.
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Sarah Sjöström Sverige | 23,08 0MR0 | Ranomi Kromowidjojo Nederländerna | 23,31 | Katarzyna Wasick Polen | 23,40 |
100 m frisim | Siobhan Haughey Hongkong | 50,98 0MR0 | Sarah Sjöström Sverige | 51,31 | Abbey Weitzeil USA | 51,64 |
200 m frisim | Siobhan Haughey Hongkong | 1.50,31 0VR0 | Rebecca Smith Kanada | 1.52,24 | Paige Madden USA | 1.53,01 |
400 m frisim | Li Bingjie Kina | 3.55,83 | Summer McIntosh Kanada | 3.57,87 | Siobhan Haughey Hongkong | 3.58,12 |
800 m frisim | Li Bingjie Kina | 8.02,90 0MR0 | Anastasiya Kirpichnikova Ryska simförbundet | 8.06,44 | Simona Quadarella Italien | 8.07,99 |
50 m ryggsim | Margaret MacNeil Kanada | 25,27 0VR0 | Kylie Masse Kanada | 25,62 | Louise Hansson Sverige | 25,86 |
100 m ryggsim | Louise Hansson Sverige | 55,20 | Kylie Masse Kanada | 55,22 | Katharine Berkoff USA | 55,40 |
200 m ryggsim | Rhyan White USA | 2.01,58 | Kylie Masse Kanada | 2.02,07 | Isabelle Stadden USA | 2.02,20 |
50 m bröstsim | Anastasia Gorbenko Israel | 29,34 | Benedetta Pilato Italien | 29,50 | Sophie Hansson Sverige | 29,55 |
100 m bröstsim | Tang Qianting Kina | 1.03,4 0AR0 | Sophie Hansson Sverige | 1.03,50 | Mona McSharry Irland | 1.03,92 |
200 m bröstsim | Emily Escobedo USA | 2.17,85 | Evgeniia Chikunova Ryska simförbundet | 2.17,88 | Molly Renshaw Storbritannien | 2.17,96 |
50 m fjärilsim | Ranomi Kromowidjojo Nederländerna | 24,44 0MR0 | Sarah Sjöström Sverige | 24,51 | Claire Curzan USA | 24,55 0VRJ0 |
100 m fjärilsim | Margaret MacNeil Kanada | 55,04 | Louise Hansson Sverige | 55,10 | Claire Curzan USA | 55,39 0VRJ0 |
200 m fjärilsim | Zhang Yufei Kina | 2.03,01 | Charlotte Hook USA | 2.04,35 | Lana Pudar Bosnien och Hercegovina | 2.04,88 |
100 m medley | Anastasia Gorbenko Israel | 57,80 | Béryl Gastaldello Frankrike | 57,96 | Maria Kameneva Ryska simförbundet | 58,15 |
200 m medley | Sydney Pickrem Kanada | 2.04,29 | Yu Yiting Kina | 2.04,48 =0VRJ0 | Kate Douglass USA | 2.04,68 |
400 m medley | Tessa Cieplucha Kanada | 4.25,55 | Ellen Walshe Irland | 4.26,52 | Melanie Margalis USA | 4.26,63 |
4×50 m frisim | USA Abbey Weitzeil (23,59) Claire Curzan (23,40) Katharine Berkoff (23,81) Kate Douglass (23,42) Torri Huske[b] | 1.34,22 | Sverige Sarah Sjöström (23,33) Michelle Coleman (23,38) Sara Junevik (24,02) Louise Hansson (23,81) Hanna Rosvall[b] | 1.34,54 | Nederländerna Kim Busch (24,29) Maaike de Waard (23,71) Kira Toussaint (24,01) Ranomi Kromowidjojo (22,88) Marrit Steenbergen[b] Tessa Giele[b] | 1.34,89 |
4×100 m frisim | USA Kate Douglass (52,39) Claire Curzan (52,25) Katharine Berkoff (52,38) Abbey Weitzeil (51,50) Torri Huske[b] Kanada Kayla Sanchez (51,73) Margaret MacNeil (52,07) Rebecca Smith (52,11) Katerine Savard (52,61) Bailey Andison[b] | 3.28,52 | Ingen tilldelad | Sverige Sarah Sjöström (51,45) Michelle Coleman (52,06) Sophie Hansson (53,41) Louise Hansson (51,88) Sara Junevik[b] | 3.28,80 | |
4×200 m frisim | Kanada Summer McIntosh (1.54,30) Kayla Sanchez (1.52,97) Katerine Savard (1.54,01) Rebecca Smith (1.51,68) Tessa Cieplucha[b] Sydney Pickrem[b] | 7.32,96 0AR0 | USA Torri Huske (1.54,72) Abbey Weitzeil (1.54,31) Melanie Margalis (1.54,83) Paige Madden (1.52,67) Katharine Berkoff[b] Emma Weyant[b] | 7.36,53 | Kina Li Bingjie (1.53,42) Cheng Yujie (1.54,91) Zhu Menghui (1.55,73) Liu Yaxin (1.55,86) | 7.39,92 |
4×50 m medley | Sverige Louise Hansson (25,91) Sophie Hansson (29,07) Sarah Sjöström (23,96) Michelle Coleman (23,44) Hanna Rosvall[b] Emelie Fast[b] | 1.42,38 =0VR0 | USA Rhyan White (26,33) Lydia Jacoby (29,62) Claire Curzan (24,56) Abbey Weitzeil (23,10) Katharine Berkoff[b] Emily Escobedo[b] Kate Douglass[b] | 1.43,61 | Nederländerna Kira Toussaint (26,08) Kim Busch (30,59) Maaike de Waard (24,51) Ranomi Kromowidjojo (22,85) Tessa Giele[b] | 1.44,03 |
4×100 m medley | Sverige Louise Hansson (56,25) Sophie Hansson (1.03,70) Sarah Sjöström (54,65) Michelle Coleman (51,60) Hanna Rosvall[b] Emelie Fast[b] | 3.46,20 0AR0 | Kanada Kylie Masse (55,76) Sydney Pickrem (1.04,97) Margaret MacNeil (55,30) Kayla Sanchez (51,33) Katerine Savard[b] Summer McIntosh[b] | 3.47,36 | Kina Peng Xuwei (57,12) Tang Qianting (1.03,25) Zhang Yufei (54,93) Cheng Yujie (52,11) Wan Letian[b] Yu Yiting[b] Zhu Jiaming[b] | 3.47,41 0AR0 |
b Simmade endast försöken men mottog medalj.
Mixed
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4×50 m frisim | Kanada Joshua Liendo (20,94) Yuri Kisil (20,99) Kayla Sanchez (23,51) Maggie Mac Neil (23,11) Rebecca Smith[c] Katerine Savard[c] | 1.28,55 | Nederländerna Jesse Puts (21,33) Thom de Boer (20,35) Ranomi Kromowidjojo (22,97) Kira Toussaint (23,96) Kenzo Simons[c] | 1.28,61 | Ryska simförbundet Vladimir Morozov (21,17) Andrej Minakov (20,95) Maria Kameneva (23,17) Arina Surkova (23,68) Daniil Markov[c] Rozalija Nasretdinova[c] | 1.28,97 |
4×50 m medley | Nederländerna Kira Toussaint (26,21) Arno Kamminga (25,40) Ranomi Kromowidjojo (24,36) Thom de Boer (20,23) Tessa Giele[c] Nyls Korstanje[c] Kim Busch[c] | 1.36,20 0MR0 | USA Shaine Casas (23,16) Nic Fink (25,82) Claire Curzan (24,85) Abbey Weitzeil (23,21) Kate Douglass[c] Katharine Berkoff[c] | 1.37,04 | Italien Lorenzo Mora (23,28) Nicolò Martinenghi (25,60) Elena Di Liddo (24,91) Silvia Di Pietro (23,50) Michele Lamberti[c] Benedetta Pilato[c] Leonardo Deplano[c] | 1.37,29 |
c Simmade endast försöken men mottog medalj.
Medaljtabell
* Värdland ( Förenade arabemiraten)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 9 | 9 | 12 | 30 |
2 | Kanada | 7 | 6 | 2 | 15 |
3 | Italien | 5 | 5 | 6 | 16 |
4 | Ryska simförbundet | 4 | 7 | 4 | 15 |
5 | Sverige | 4 | 5 | 3 | 12 |
6 | Kina | 4 | 1 | 2 | 7 |
7 | Nederländerna | 2 | 3 | 3 | 8 |
8 | Hongkong | 2 | 0 | 1 | 3 |
9 | Israel | 2 | 0 | 0 | 2 |
Japan | 2 | 0 | 0 | 2 | |
11 | Tyskland | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 | Brasilien | 1 | 0 | 2 | 3 |
13 | Polen | 1 | 0 | 1 | 2 |
Storbritannien | 1 | 0 | 1 | 2 | |
15 | Belarus | 1 | 0 | 0 | 1 |
Sydkorea | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Österrike | 1 | 0 | 0 | 1 | |
18 | Irland | 0 | 1 | 1 | 2 |
Litauen | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Schweiz | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Sydafrika | 0 | 1 | 1 | 2 | |
22 | Frankrike | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norge | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad och Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tunisien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
26 | Bosnien och Hercegovina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rumänien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (28 nationer) | 48 | 45 | 45 | 138 |
Referenser
- Resultat
Noter
- ^ ”Abu Dhabi receives FINA flag to host 2020 Short Course World Championship”. adsc.ae. Arkiverad från originalet den 16 december 2019. https://web.archive.org/web/20191216194059/https://www.adsc.ae/en/media-center/press-releases/finaswimming2020/. Läst 25 december 2021.
- ^ ”15th FINA World Swimming Championships (25m) 2021: Overview”. fina.org. https://www.fina.org/event/15th-fina-world-swimming-championships-25m-2021. Läst 25 december 2021.
|