2008-09 UEFA Kupası
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 17 Temmuz 2008 - 20 Mayıs 2009 |
Takım | 80 157 (eleme turları) |
Final durumu | |
Şampiyon | Shakhtar Donetsk (1. kez) |
İkinci | Werder Bremen |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 221 |
Atılan gol | 572 (maç başına 2,59) |
Gol kralı | Vágner Love (CSKA Moscow) (11 gol) |
← 2007-08 (Avrupa Ligi)2009-10 → |
UEFA Kupası 2008-2009 sezonu, Avrupa'nın en önemli futbol organizasyonlarından biri olan UEFA Kupası'nın 51. ve son sezonudur. Final maçı 20 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda yapıldı. Son UEFA Kupası'nı Werder Bremen'i 2-1 yenen Shaktar kazandı.
Önemli tarihler
Gün | Olay | Gün | Olay |
---|---|---|---|
1 Temmuz 2008 | Birinci eleme turu maçları için kura çekimi | 17 Aralık 2008 | Grup aşaması, 5. hafta |
17 Temmuz 2008 | Birinci eleme turu, ilk maçlar | 18 Aralık 2008 | |
31 Temmuz 2008 | Birinci eleme turu, rövanş maçları | 19 Aralık 2008 | İkinci ve üçüncü turlar için kura çekimi |
1 Ağustos 2008 | İkinci eleme turu maçları için kura çekimi | 18 Şubat 2009 | İkinci tur, ilk maçlar |
14 Ağustos 2008 | İkinci eleme turu, ilk maçlar | 19 Şubat 2009 | |
28 Ağustos 2008 | İkinci eleme turu, rövanş maçları | 26 Şubat 2009 | İkinci tur, rövanş maçları |
29 Ağustos 2008 | Birinci tur maçları için kura çekimi | 12 Mart 2009 | Üçüncü tur, ilk maçlar |
18 Eylül 2008 | Birinci tur, ilk maçlar | 18 Mart 2009 | Üçüncü tur, rövanş maçları |
2 Ekim 2008 | Birinci tur, rövanş maçları | 19 Mart 2009 | |
7 Ekim 2008 | Grup aşaması için kura çekimi | 20 Mart 2009 | Kalan tur maçları için kura çekimi |
23 Ekim 2008 | Grup aşaması, 1. hafta | 9 Nisan 2009 | Çeyrek finaller, ilk maçlar |
6 Kasım 2008 | Grup aşaması, 2. hafta | 16 Nisan 2009 | Çeyrek finaller, rövanş maçları |
27 Kasım 2008 | Grup aşaması, 3. hafta | 30 Nisan 2009 | Yarı finaller, ilk maçlar |
3 Aralık 2008 | Grup aşaması, 4. hafta | 7 Mayıs 2009 | Yarı finaller, rövanş maçları |
4 Aralık 2008 | 20 Mayıs 2009 | Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, İstanbul'da final |
Ön eleme turları
Birinci ön eleme turu
Birinci eleme turu için kuralar 1 Temmuz 2008'de çekildi. İlk maçlar 17 Temmuz 2008 ve rövanş maçları 31 Temmuz 2008 tarihlerinde oynandı. Sadece Nordsjælland ve TVMK takımları arasındaki maç 29 Temmuz 2008'de oynandı.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Güney-Akdeniz bölgesi | ||||
Cherno More | 9-0 | Sant Julià | 4-0 | 5-0 |
Pelister | 0-1 | APOEL | 0-0 | 0-1 |
Vaduz | 1-5 | Zrinjski Mostar | 1-2 | 0-3 |
Široki Brijeg | 3-1 | Partizani | 0-0 | 3-1 |
Ironi Kiryat Shmona | 4-1 | Mogren | 1-1 | 3-0 |
Koper | 1-2 | Vllaznia Shkodër | 1-2 | 0-0 |
Zeta | 1-2 | Interblock Ljubljana | 1-1 | 0-1 |
Hapoel Tel Aviv | 5-0 | Juvenes/Dogana | 3-0 | 2-0 |
Hajduk Split | 7-0 | Birkirkara | 4-0 | 3-0 |
Omonia | 4-1 | Milano | 2-0 | 2-1 |
Marsaxlokk | 0-8 | Slaven Belupo | 0-4 | 0-4 |
Merkez-Doğu bölgesi | ||||
Red Bull Salzburg | 10-0 | Banants Yerevan | 7-0 | 3-0 |
Győri ETO | 3-2 | Zestaponi | 1-1 | 2-1 |
Ararat Yerevan | 1-4 | Bellinzona | 0-1 | 1-3 |
Dacia Chişinău | 2-4 | Borac Čačak | 1-1 | 1-3 |
Tobol | 1-2 | Austria Wien | 1-0 | 0-2 |
Hertha Berlin | 8-1 | Nistru Otaci | 8-1 | 0-0 |
Khazar Lenkoran | 1-5 | Lech Poznań | 0-1 | 1-4 |
Legia Warszawa | 4-1 | Gomel | 0-0 | 4-1 |
Spartak Trnava | 2-3 | WIT Georgia | 2-2 | 0-1 |
MTZ-RIPO | 2-3 | MŠK Žilina | 2-2 | 0-1 |
Shakhter Karagandy | 1-2 | Debrecen | 1-1 | 0-1 |
Vojvodina | 2-1 | Olimpik Bakü | 1-0 | 1-1 |
Kuzey bölgesi | ||||
FH | 8-3 | Grevenmacher | 3-2 | 5-1 |
Vėtra | 1-2 | Viking | 1-0 | 0-2 |
Racing | 1-10 | Kalmar | 0-3 | 1-7 |
Honka | 4-2 | ÍA | 3-0 | 1-2 |
Glentoran | 1-3 | Liepājas Metalurgs | 1-1 | 0-2 |
Brøndby | 3-0 | B36 Tórshavn | 1-0 | 2-0 |
TVMK | 0-8 | Nordsjælland | 0-3 | 0-5 |
EB/Streymur | 0-4 | Manchester City | 0-2 | 0-2 |
Olimps | 0-3 | St Patrick's Athletic | 0-1 | 0-2 |
Djurgården | 2-2 | Flora | 0-0 | 2-2 |
Sūduva | 2-0 | The New Saints | 1-0 | 1-0 |
Cliftonville | 0-11 | Copenhagen | 0-4 | 0-7 |
Cork City | 2-6 | Haka | 2-2 | 0-4 |
Bangor City | 1-10 | Midtjylland | 1-6 | 0-4 |
İkinci ön eleme turu
Bu turun kuraları 1 Ağustos 2008'de İsviçre'nin Nyon kentinde çekildi. İlk maçlar 14 Ağustos 2008 ve rövanş maçları da 28 Ağustos 2008 tarihlerinde oynandı.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Güney-Akdeniz Bölgesi | ||||
Široki Brijeg | 1-6 | Beşiktaş | 1-2 | 0-4 |
Braga | 3-0 | Zrinjski Mostar | 1-0 | 2-0 |
Borac Čačak | 2-1 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | 1-1 |
Vojvodina | 0-3 | Hapoel Tel Aviv | 0-0 | 0-3 |
Aris Thessaloniki | 1-2 | Slaven Belupo | 1-0 | 0-2 |
Litex Lovech | 2-1 | Ironi Kiryat Shmona | 0-0 | 2-1 |
Deportivo La Coruña | 2-0 | Hajduk Split | 0-0 | 2-0 |
APOEL | 5-5 | Crvena zvezda | 2-2 | 3-3 |
Vllaznia Shkodër | 0-8 | Napoli | 0-3 | 0-5 |
Maccabi Netanya | 1-3 | Cherno More | 1-1 | 0-2 |
AEK | 2-3 | Omonia | 0-1 | 2-2 |
Merkez-Doğu Bölgesi | ||||
Liepājas Metalurgs | 1-5 | Vaslui | 0-2 | 1-3 |
Zürich | 2-2 (4-2 p) | Sturm Graz | 1-1 | 1-1 |
Stuttgart | 6-2 | Győri ETO | 2-1 | 4-1 |
Lech Poznań | 6-0 | Grasshopper | 6-0 | 0-0 |
Slovan Liberec | 2-4 | MŠK Žilina | 1-2 | 1-2 |
WIT Georgia | 0-2 | Austria Wien | iptal | 0-2 |
Young Boys | 7-3 | Debrecen | 4-1 | 3-2 |
Legia Warszawa | 1-4 | FK Moskva | 1-2 | 0-2 |
Dnipro Dnipropetrovsk | 4-4 | Bellinzona | 3-2 | 1-2 |
Interblock Ljubljana | 0-3 | Hertha Berlin | 0-2 | 0-1 |
Sūduva | 2-4 | Red Bull Salzburg | 1-4 | 1-0 |
Kuzey Bölgesi | ||||
Djurgården | 2-6 | Rosenborg | 2-1 | 0-5 |
Queen of the South | 2-4 | Nordsjælland | 1-2 | 1-2 |
Gent | 2-5 | Kalmar | 2-1 | 0-4 |
Manchester City | 1-1 (4-2 p) | Midtjylland | 0-1 | 1-0 |
Honka | 2-1 | Viking | 0-0 | 2-1 |
Haka | 0-6 | Brøndby | 0-4 | 0-2 |
Stabæk | 2-3 | Rennes | 2-1 | 0-2 |
Copenhagen | 7-3 | Lillestrøm | 3-1 | 4-2 |
Elfsborg | 3-4 | St Patrick's Athletic | 2-2 | 1-2 |
FH | 2-5 | Aston Villa | 1-4 | 1-1 |
Birinci tur
İkinci ön eleme turundan gelen 32 takım UEFA Şampiyonlar Ligi'nden elenerek gelen 16 takım bu turda mücadele etmiştir.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Grup 1 | ||||
Milan | 4 - 1 | FC Zürich | 3-1 | 1-0 |
Timişoara | 1 - 3 | Partizan | 1-2 | 0-1 |
Hertha Berlin | 2 - 0 | St. Patrick's Athletic | 2-0 | 0-0 |
Baník Ostrava | 1 - 2 | Spartak Moskova | 0-1 | 1-1 |
Beşiktaş | 2 - 4 | Metalist Kharkiv | 1-0 | 1-4 |
Grup 2 | ||||
Portsmouth | 4 - 2 | Vitória Guimarães | 2-0 | 2-2 |
Kayserispor | 1 - 2 | Paris Saint-Germain | 1-2 | 0-0 |
Sevilla | 4 - 0 | Red Bull Salzburg | 2-0 | 2-0 |
Wolfsburg | 2 - 1 | Rapid Bucureşti | 1-0 | 1-1 |
Sampdoria | 7 - 1 | Kaunas | 5-0 | 2-1 |
Grup 3 | ||||
Marítimo | 1 - 3 | Valencia | 0-1 | 1-2 |
Dinamo Zagreb | 3 - 3 | Sparta Praha | 0-0 | 3-3 |
Omonia | 2 - 4 | Manchester City | 1-2 | 1-2 |
Young Boys | 2 - 4 | Club Brugge | 2-2 | 0-2 |
Nancy | 3 - 0 | Motherwell | 1-0 | 2-0 |
Grup 4 | ||||
Everton | 3 - 4 | Standard Liège | 2-2 | 1-2 |
Napoli | 3 - 4 | Benfica | 3-2 | 0-2 |
Bellinzona | 4 - 6 | Galatasaray | 3-4 | 1-2 |
NEC | 1 - 0 | Dinamo Bucureşti | 1-0 | 0-0 |
Racing Santander | 2 - 0 | Honka | 1-0 | 1-0 |
Grup 5 | ||||
APOEL | 2 - 5 | Schalke 04 | 1-4 | 1-1 |
Litex Lovech | 2 - 4 | Aston Villa | 1-3 | 1-1 |
Austria Wien | 4 - 5 | Lech Poznań | 2-1 | 2-4 |
Vitória Setúbal | 3 - 6 | Heerenveen | 1-1 | 2-5 |
Brann | 2 - 2 (2-3 pen.) | Deportivo | 2-0 | 0-2 |
Grup 6 | ||||
Slavia Praha | 1 - 1 | Vaslui | 0-0 | 1-1 |
Slaven Belupo | 1 - 3 | CSKA Moskova | 1-2 | 0-1 |
Brøndby | 3 - 5 | Rosenborg | 1-2 | 2-3 |
Cherno More | 3 - 4 | Stuttgart | 1-2 | 2-2 |
Rennes | 2 - 2 | Twente | 2-1 | 0-1 |
Grup 7 | ||||
Borac Čačak | 1 - 6 | Ajax | 1-4 | 0-2 |
Tottenham Hotspur | 3 - 2 | Wisła Kraków | 2-1 | 1-1 |
FK Moskva | 2 - 3 | Copenhagen | 1-2 | 1-1 |
Žilina | 2 - 1 | Levski Sofia | 1-1 | 1-0 |
Borussia Dortmund | 2 - 2 (3 - 4 pen.) | Udinese | 0-2 | 2-0 |
Grup 8 | ||||
Braga | 6 - 0 | Artmedia Petržalka | 4-0 | 2-0 |
Feyenoord | 2 - 2 | Kalmar | 0-1 | 2-1 |
Hamburg | 2 - 0 | Unirea Urziceni | 0-0 | 2-0 |
Hapoel Tel Aviv | 2 - 4 | Saint-Étienne | 1-2 | 1-2 |
Nordsjælland | 0 - 7 | Olimpiakos | 0-2 | 0-5 |
Grup aşaması
Grup A
| Grup B
|
Grup C
| Grup D
|
Grup E
| Grup F
|
Grup G
| Grup H
|
Eleme aşaması
Son 32 turu
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
PSG | 5-1 | Wolfsburg | 3-1 | |
Kopenhag | 3-4 | Manchester City | 1-2 | |
NEC | 0-4 | Hamburg | 0-1 | |
Sampdoria | 0-3 | Metalist Kharkiv | 0-2 | |
Braga | 4-1 | R. Standard de Liège | 1-1 | |
Aston Villa | 1-3 | CSKA Moskova | 0-2 | |
Lech Poznań | 3-4 | Udinese | 1-2 | |
Olimpiakos | 2-5 | Saint-Étienne | 1-2 | |
Fiorentina | 1-2 | Ajax | 1-1 | |
Aalborg | 6-1 | Deportivo | 3-1 | |
Werder Bremen | 3-3 | Milan | 2-2 | |
Bordeaux | 3-4 | Galatasaray | 3-4 | |
Dynamo Kiev | 1-1 | Valencia | 0-0 | |
Zenit | 4-2 | Stuttgart | 2-1 | |
Marsilya | 1-1 | Twente | 1-0 | |
Shakhtar Donetsk | 3-1 | Tottenham | 1-1 |
Son 16 turu
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Werder Bremen | 3-2 | Saint-Étienne | 1-0 | 2-2 |
CSKA Moskova | 1-2 | Shakhtar Donetsk | 1-0 | 0-2 |
Udinese | 2-1 | Zenit | 2-0 | 0-1 |
PSG | 1-0 | Braga | 0-0 | 1-0 |
Dynamo Kiev | 3-3 | Metalist Kharkiv | 1-0 | 2-3 |
Manchester City | 2-2 (4-3 pen.) | Aalborg | 2-0 | 0-2 |
Marsilya | 4-3 | Ajax | 2-1 | 2-2 |
Hamburg | 4-3 | Galatasaray | 1-1 | 3-2 |
Çeyrek finaller
Çeyrek final maçları 9 ve 16 Nisan'da oynandı.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Hamburg | 4 - 3 | Manchester City | 3 - 1 | 1 - 2 |
PSG | 0 - 3 | Dinamo Kiev | 0 - 0 | 0 - 3 |
Shakhtar Donetsk | 4 - 1 | Marsilya | 2 - 0 | 2 - 1 |
Werder Bremen | 6 - 4 | Udinese | 3 - 1 | 3 - 3 |
Yarı finaller
Yarı final maçları 30 Nisan ve 7 Mayıs'ta oynandı.
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Werder Bremen | 3 - 3 | Hamburg | 0 - 1 | 3 - 2 |
Dinamo Kiev | 2 - 3 | Shakhtar Donetsk | 1 - 1 | 1 - 2 |
Final
2008-09 UEFA Kupası finali 20 Mayıs 2009'da, İstanbul Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda yapılmıştır.
20 Mayıs 2009 | |||
Shakhtar Donetsk | 2-1 | Werder Bremen | Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, İstanbul Hakem: Luis Medina Cantalejo Seyirci: 52.000 |
Luiz Adriano 25' Jádson 97' | Naldo 35' |