Mistrovství světa v orientačním běhu 1966
1. MS v orientačním běhu 1966 | |
---|---|
finské město Fiskars | |
Informace | |
Místo konání | Fiskars |
Ve dnech | 1.–2. října 1966 |
Vítězové | |
Sprint | x |
Middle | x |
Long | Ž Ulla Lindkvistová M Åge Hadler |
Štafeta | Ž Švédsko M Švédsko |
Smíšená štafeta | x |
Mistrovství světa v orientačním běhu | |
1966 1968 → |
1. Mistrovství světa v orientačním běhu bylo historicky prvním mistrovstvím tohoto sportovního odvětví. Proběhlo ve Finském Fiskarsu v termínu 1. října až 2. října roku 1966. Těchto dvoudenních závodů se zúčastnilo 93 závodníků z 11 zemí světa. V mužích tak startovalo 58 závodníků a v ženách 35 závodnic. Do štafetových závodů nastoupilo 10 mužských a 8 ženských štafet. Tehdejší Československo reprezentovali: Eva Hohausová, Ludmila Kumbárová, Naděžda Linhartová, Dobruše Novotná, Gustav Barták, Svatoslav Galík, Alois Láznička, Jindřich Novotný a Antonín Urbanec.[1]
Účastnické státy
Mistrovství se zúčastnili sportovci z 11 členských výprav Mezinárodní federace orientačního běhu, kteří se utkali o 4 medailové sady a celkem 31 medailí.
- Bulharsko Bulharsko (7)
- Československo Československo (9)
- Dánsko Dánsko (10)
- Finsko Finsko (11)
- Maďarsko Maďarsko (9)
- Norsko Norsko (10)
- Rakousko Rakousko (5)
- Spojené království Spojené království (6)
- Švédsko Švédsko (10)
- Švýcarsko Švýcarsko (10)
- Východní Německo Východní Německo (7)
Program
- 1. října – klasická trať
- 2. října – štafety
Výsledky individuálního závodu
Muži | Ženy | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
| ||||||||
Umístění | Země | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Země | Jméno | Čas | Ztráta |
Norsko | Åge Hadler | 1:36:05 | Švédsko | Ulla Lindkvistová | 52:45 | ||||
Finsko | Aimo Tepsell | 1:38:47 | +2:42 | Švýcarsko | Käthy Perch-Nielsenová | 1:00:30 | +7:45 | ||
Švédsko | Anders Morelius | 1:40:05 | +4:00 | Finsko | Raila Hoviová | 1:00:51 | +8:06 | ||
23. | Československo | Svatoslav Galík | 2:03:41 | +27:36 | 17. | Československo | Naděžda Linhartová | 1:16:59 | +24:14 |
31. | Československo | Jindřich Novotný | 2:13:25 | +37:20 | 21. | Československo | Dobruše Novotná | 1:19:40 | +26:55 |
35. | Československo | Antonín Urbanec | 2:17:47 | +41:42 | 24. | Československo | Ludmila Kumbárová | 1:28:23 | +35:38 |
36. | Československo | Gustav Barták | 2:20:03 | +43:58 | 30. | Československo | Eva Hohausová | 1:44:52 | +52:07 |
38. | Československo | Alois Láznička | 2:27:27 | +51:22 |
Výsledky štafetového závodu
Muži | Ženy | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
| ||||||||
Umístění | Země | Jméno | Čas | Ztráta | Umístění | Země | Jméno | Čas | Ztráta |
Švédsko | Bertil Norman | 3:51:42 | Švédsko | Kerstin Granstedtová | 2:42:58 | ||||
Finsko | Erkki Kohvakka | 3:59:34 | +7:52 | Finsko | Anja Meldová | 2:43:19 | +0:21 | ||
Norsko | Dagfin Olsen | 4:26:35 | +34:53 | Norsko | Astrid Hansenová | 2:54:29 | +11:31 | ||
6. | Československo | Jindřich Novotný | 5:18:06 | +1:26:24 | 6. | Československo | Ludmila Kumbárová | 3:49:58 | +1:07:00 |
Medailová klasifikace podle zemí
Úplná medailová tabulka:
Umístění | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Součet |
---|---|---|---|---|---|
Švédsko | 3 | 0 | 1 | 4 | |
Norsko | 1 | 0 | 2 | 3 | |
Finsko | 0 | 3 | 1 | 4 | |
4. | Švýcarsko | 0 | 1 | 0 | 1 |
Reference
- ↑ World Orienteering Championships 1966 [online]. IOF [cit. 2015-03-16]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Archiv Mistrovství světa v orientačním běhu
- Krátká TV reportáž z prvního MS ve Finsku (Finsky)
Mistrovství světa v orientačním běhu | |
---|---|
Fiskars 1966 (Finsko) • Linköping 1968 (Švédsko) • Eisenach 1970 (Německo) • Staré Splavy 1972 (Československo) • Viborg 1974 (Dánsko) • Aviemore 1976 (Skotsko) • Kongsberg 1978 (Norsko) • Tampere 1979 (Finsko) • Thun 1981 (Švýcarsko) • Zalaegerszeg 1983 (Maďarsko) • Bendigo 1985 (Austrálie) • Gérardmer 1987 (Francie) • Skaraborg 1989 (Švédsko) • Mariánské Lázně 1991 (Československo) • West Point 1993 (USA) • Detmold 1995 (Německo) • Grimstad 1997 (Norsko) • Inverness 1999 (Skotsko) • Tampere 2001 (Finsko) • Rapperswil 2003 (Švýcarsko) • Västerås 2004 (Švédsko) • Aichi 2005 (Japonsko) • Århus 2006 (Dánsko) • Kyjev 2007 (Ukrajina) • Olomouc 2008 (Česko) • Miskolc 2009 (Maďarsko) • Trondheim 2010 (Norsko) • Savojsko 2011 (Francie) • Lausanne 2012 (Švýcarsko) • Vuokatti 2013 (Finsko) • Trentino 2014 (Itálie) • Inverness 2015 (Velká Británie) • Strömstad 2016 (Švédsko) • Tartu 2017 (Estonsko) • Riga 2018 (Lotyšsko) • Østfold 2019 (Norsko) • | |