2024-es atlétikai Európa-bajnokság
Atlétikai Európa-bajnokság (2024) | |||
A verseny helyszínéül szolgáló római Olimpiai Stadion | |||
Adatok | |||
Ország | Olaszország | ||
Rendező város | Róma | ||
Dátum | június 7–12. | ||
Fő helyszín | Olimpiai stadion | ||
Nemzetek | 49 | ||
Sportolók | 1559 | ||
Versenyszámok | 49 | ||
Honlap | https://www.roma2024.eu/ | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 2024-es atlétikai Európa-bajnokság témájú médiaállományokat. |
A 2024-es atlétikai Európa-bajnokság volt a 26. szabadtéri Európa-bajnokság. A versenyeket június 7. és 12. között rendezték Rómában, Olaszországban.
Az Európa-bajnokságok történetében 1974 után másodszor szerepelt Róma házigazdaként. Az Európai Atlétikai Szövetség 2020 novemberében döntött az olasz főváros mellett, a katowicei pályázat ellenében.[1] Olimpia évében először rendeztek gyaloglószámokat az Európa-bajnokságon, illetve új számként debütált a 4×400 méteres vegyesváltó.
A magyar sportolók eredményei
Bővebben: Magyarország a 2024-es atlétikai Európa-bajnokságon |
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum |
---|---|---|---|
02 Ezüst | Halász Bence | Férfi kalapácsvetés | június 9. |
Eredmények
- WR – világrekord
- CR – Európa-bajnoki rekord
- AR – kontinensrekord
- NR – országos rekord
- PB – egyéni rekord
- WL – az adott évben aktuálisan a világ legjobb eredménye
- EL – az adott évben aktuálisan Európa legjobb eredménye
- SB – az adott évben aktuálisan az egyéni legjobb eredmény
- * – a csillaggal megjelölt sportolók csak az előfutamokban indultak, a döntőben nem
Férfiak
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Marcell Jacobs Olaszország | 10,02 SB | Chituru Ali Olaszország | 10,05 PB | Romell Glave Nagy-Britannia | 10,06 |
200 m | Timothé Mumenthaler Svájc | 20,28 EU23L | Filippo Tortu Olaszország | 20,41 | William Reais Svájc | 20,47 |
400 m | Alexander Doom Belgium | 44,15 CR | Charles Dobson Nagy-Britannia | 44,38 PB | Liemarvin Bonevacia Hollandia | 44,88 SB |
800 m | Gabriel Tual Franciaország | 1:44,87 | Mohamed Attaoui Spanyolország | 1:45,20 | Catalin Tecuceanu Olaszország | 1:45,40 |
1500 m | Jakob Ingebrigtsen Norvégia | 3:31,95 CR | Jochem Vermeulen Belgium | 3:33,30 PB | Pietro Arese Olaszország | 3:33,34 |
5000 m | Jakob Ingebrigtsen Norvégia | 13:20,11 SB | George Mills Nagy-Britannia | 13:21,38 | Dominic Lokinyomo Lobalu Svájc | 13:21,61 |
10 000 m | Dominic Lokinyomo Lobalu Svájc | 28:00,32 | Yann Schrub Franciaország | 28:00,48 SB | Thierry Ndikumwenayo Spanyolország | 28:00,96 |
Félmaraton | Yemaneberhan Crippa Olaszország | 1:01:03 CR | Pietro Riva Olaszország | 1:01:04 SB | Amanal Petros Németország | 1:01:07 |
Félmaraton csapatverseny | Olaszország | 3:03:34 | Izrael | 3:04:09 | Németország | 3:05:33 |
110 m gát | Lorenzo Simonelli Olaszország | 13,05 EL | Enrique Llopis Spanyolország | 13,16 PB | Jason Joseph Svájc | 13,43 |
400 m gát | Karsten Warholm Norvégia | 46,98 CR | Alessandro Sibilio Olaszország | 47,50 NR | Carl Bengtström Svédország | 47,94 NR |
3000 m akadály | Alexis Miellet Franciaország | 8:14,01 PB | Djilali Bedrani Franciaország | 8:14,36 | Karl Bebendorf Németország | 8:14,41 PB |
4 × 100 m váltó | Olaszország Matteo Melluzzo Marcell Jacobs Lorenzo Patta Filippo Tortu Roberto Rigali* Lorenzo Simonelli* | 37,82 EL | Hollandia Elvis Afrifa Taymir Burnet Xavi Mo-Ajok Nsikak Ekpo | 38,46 | Németország Kevin Kranz Owen Ansah Deniz Almas Lucas Ansah-Peprah | 38,52 |
4 × 400 m váltó | Belgium Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Alexander Doom Florent Mabille* Christian Iguacel* | 2:59,84 EL | Olaszország Luca Sito Vladimir Aceti Riccardo Meli Edoardo Scotti Brayan Lopez* | 3:00,81 SB | Németország Manuel Sanders Jean Paul Bredau Marc Koch Emil Agyekum Lukas Krappe* Tyler Prenz* | 3:00,82 SB |
20 km gyaloglás | Perseus Karlström Svédország | 1:19:13 | Paul McGrath Spanyolország | 1:19:31 | Francesco Fortunato Olaszország | 1:19:54 SB |
Magasugrás | Gianmarco Tamberi Olaszország | 237 cm CR | Vladiszlav Lavszkij Ukrajna | 229 cm PB | Oleh Doroscsuk Ukrajna | 226 cm |
Rúdugrás | Armand Duplantis Svédország | 610 cm CR | Emanuíl Karalísz Görögország | 587 cm PB | Ersu Şaşma Törökország Oleg Zernikel Németország | 582 cm =SB 582 cm SB |
Távolugrás | Miltiádisz Tendóglu Görögország | 8,65 m CR | Mattia Furlani Olaszország | 8,38 m WU20R | Simon Ehammer Svájc | 8,31 m |
Hármasugrás | Jordan Díaz Spanyolország | 18,18 m CR | Pedro Pichardo Portugália | 18,04 m NR | Thomas Gogois Franciaország | 17,38 m PB |
Súlylökés | Leonardo Fabbri Olaszország | 22,45 m CR | Filip Mihaljević Horvátország | 21,20 m | Michał Haratyk Lengyelország | 20,94 m SB |
Diszkoszvetés | Kristjan Čeh Szlovénia | 68,08 m | Lukas Weißhaidinger Ausztria | 67,70 m | Mykolas Alekna Litvánia | 67,48 m |
Gerelyhajítás | Jakub Vadlejch Csehország | 88,65 m | Julian Weber Németország | 85,94 m | Oliver Helander Finnország | 85,75 m SB |
Kalapácsvetés | Wojciech Nowicki Lengyelország | 80,95 m SB | Halász Bence Magyarország | 80,49 m SB | Mihajlo Kohan Ukrajna | 80,18 m |
Tízpróba | Johannes Erm Észtország | 8764 pont PB | Sander Skotheim Norvégia | 8635 pont PB | Makenson Gletty Franciaország | 8604 pont PB |
Nők
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Dina Asher-Smith Nagy-Britannia | 10,99 | Ewa Swoboda Lengyelország | 11,03 | Zaynab Dosso Olaszország | 11,03 |
200 m | Mujinga Kambundji Svájc | 22,49 | Daryll Neita Nagy-Britannia | 22,50 | Hélène Parisot Franciaország | 22,63 PB |
400 m | Natalia Kaczmarek Lengyelország | 48,98 EL, NR | Rhasidat Adeleke Írország | 49,07 EU23L | Lieke Klaver Hollandia | 50,08 SB |
800 m | Keely Hodgkinson Nagy-Britannia | 1:58,65 | Gabriela Gajanová Szlovákia | 1:58,79 SB | Anaïs Bourgoin Franciaország | 1:59,30 |
1500 m | Ciara Mageean Írország | 4:04,66 | Georgia Bell Nagy-Britannia | 4:05,33 | Agathe Guillemot Franciaország | 4:05,69 |
5000 m | Nadia Battocletti Olaszország | 14:35,29 CR | Karoline Bjerkeli Grøvdal Norvégia | 14:38,62 PB | Marta García Spanyolország | 14:44,04 NR |
10 000 m | Nadia Battocletti Olaszország | 30:51,32 NR | Diane van Es Hollandia | 30:57,24 PB | Megan Keith Nagy-Britannia | 31:04,77 |
Félmaraton | Karoline Bjerkeli Grøvdal Norvégia | 1:08:09 CR | Joan Chelimo Melly Románia | 1:08:55 | Calli Hauger-Thackery Nagy-Britannia | 1:08:58 |
Félmaraton csapatverseny | Nagy-Britannia | 3:29:01 | Németország | 3:31:59 | Spanyolország | 3:33:16 |
100 m gát | Cyréna Samba-Mayela Franciaország | 12,31 CR | Ditaji Kambundji Svájc | 12,40 EU23R | Pia Skrzyszowska Lengyelország | 12,42 PB |
400 m gát | Femke Bol Hollandia | 52,49 CR | Louise Maraval Franciaország | 54,23 PB | Cathelijn Peeters Hollandia | 54,37 |
3000 m akadály | Alice Finot Franciaország | 9:16,22 | Gesa Felicitas Krause Németország | 9:18,06 | Elizabeth Bird Nagy-Britannia | 9:18,39 |
4 × 100 m váltó | Nagy-Britannia Dina Asher-Smith Desirèe Henry Amy Hunt Daryll Neita Asha Philip* | 41,91 EL | Franciaország Orlann Oliere Gémima Joseph Hélène Parisot Sarah Richard Maroussia Paré* | 42,15 SB | Hollandia Nadine Visser Marije van Hunenstijn Minke Bisschops Tasa Jiya | 42,46 |
4 × 400 m váltó | Hollandia Lieke Klaver Cathelijn Peeters Lisanne de Witte Femke Bol Eveline Saalberg* Anne van de Wiel* Myrte van der Schoot* | 3:22,39 EL | Írország Sophie Becker Rhasidat Adeleke Phil Healy Sharlene Mawdsley Lauren Cadden* | 3:22,71 NR | Belgium Naomi Van Den Broeck Imke Vervaet Cynthia Bolingo Helena Ponette Camille Laus* | 3:22,95 SB |
20 km gyaloglás | Antonella Palmisano Olaszország | 1:28:09 | Valentina Trapletti Olaszország | 1:28:37 PB | Ljudmila Oljanovszka Ukrajna | 1:28:48 SB |
Magasugrás | Jaroszlava Mahucsih Ukrajna | 201 cm | Angelina Topić Szerbia | 197 cm | Irina Hrihorivna Herascsenko Ukrajna | 195 cm =SB |
Rúdugrás | Angelica Moser Svájc | 478 cm NR | Katerína Sztefanídi Görögország | 473 cm SB | Molly Caudery Nagy-Britannia | 473 cm |
Távolugrás | Malaika Mihambo Németország | 722 cm WL | Larissa Iapichino Olaszország | 694 cm EU23L | Agate de Sousa Portugália | 691 cm SB |
Hármasugrás | Ana Peleteiro-Compaoré Spanyolország | 14,85 m =EL | Tuğba Danışmaz Törökország | 14,57 m NR | Ilionis Guillaume Franciaország | 14,43 PB |
Súlylökés | Jessica Schilder Hollandia | 18,77 m | Jorinde van Klinken Hollandia | 18,67 m SB | Yemisi Ogunleye Németország | 18,62 m |
Diszkoszvetés | Sandra Perković Elkasević Horvátország | 67,04 m SB | Jorinde van Klinken Hollandia | 65,99 m SB | Liliana Cá Portugália | 64,53 m |
Gerelyhajítás | Victoria Hudson Ausztria | 64,62 m | Adriana Vilagoš Szerbia | 64,42 m EU23L | Marie-Therese Obst Norvégia | 63,50 PB |
Kalapácsvetés | Sara Fantini Olaszország | 74,18 m SB | Anita Włodarczyk Lengyelország | 72,92 m SB | Rose Loga Franciaország | 72,68 m PB |
Hétpróba | Nafissatou Thiam Belgium | 6848 pont CR | Auriana Lazraq-Khlass Franciaország | 6635 pont PB | Noor Vidts Belgium | 6596 PB |
Vegyes
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 m váltó | Írország Christopher O'Donnell Rhasidat Adeleke Thomas Barr Sharlene Mawdsley | 3:09,92 CR | Olaszország Luca Sito Anna Polinari Edoardo Scotti Alice Mangione | 3:10,69 NR | Hollandia Liemarvin Bonevacia Lieke Klaver Isaya Klein Ikkink Femke Bol | 3:10,73 SB |
Jegyzetek
- ↑ Leichtathletik-Europameisterschaften 2024 in Rom, 2020. november 11.
Források
- Hivatalos weboldal
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap