StadionOld Trafford
VárosManchester
JátékvezetőMike Dean
Nézőszám0

A Manchester United és a Southampton közötti 2020–2021-es Premier League-mérkőzést az Old Traffordon játszották, 2021. február 2-án. A mérkőzés végeredménye 9–0 lett, a United diadalmaskodott, a gólkülönbség rekordnak számít a Premier League történetében, a United Ipswich Town elleni (1995. március), a Leicester City Southampton elleni (2019. október) és a Liverpool Bournemouth elleni (2022. augusztus) 9–0-ás győzelmével együtt.

Hét United-játékos talált be a mérkőzésen (illetve Jan Bednarek öngólt szerzett), beállítva a Premier League-rekordot a legtöbb gólszerzőért egy csapatból egy mérkőzésen, amit korábban egyedül a Chelsea tartott.[1] A hetedik legtöbb gólos mérkőzés a liga történetében.

A mérkőzés

Áttekintés

A mérkőzés második percében kiállították Alexandre Jankewitz-et, egy Scott McTominay elleni szabálytalanság miatt. Ez volt Jankewitz első pályára lépése a Southampton színeiben. Ez mindössze a negyedik alkalom volt a liga történetében, hogy kiállítottak egy játékost az első két percen belül.[2] Így az előnyben lévő United a 18. percben szerezte meg első gólját, Aaron Wan-Bissaka góljával, Luke Shaw beadása után.[2] Marcus Rashford duplázta meg csapata előnyét hét perccel később, mielőtt a 34. percben Jan Bednarek öngóljával 3–0 lett az eredmény.[2] A félidő utolsó gólját Edinson Cavani lőtte öt perccel később.[2] Az eredmény akár 5–0 is lehetett volna, hiszen Mike Dean büntetőt adott a vörösöknek, miután Kayne Ramsay szabálytalan volt Cavani ellen. A videóbíró megváltoztatta a döntést, a szabálytalanság a büntetőterületen kívül történt.[2]

A félidőben a United becserélte Anthony Martialt és Donny van de Beeket, Cavani és Shaw helyére. Nyolc perccel a félidő kezdete után úgy tűnt, hogy Ché Adams szerzett egy szépítő gólt, de a videóbíró elvette a gólt les miatt.[2] A második félidő nagy részében az eredmény 4–0 volt, mielőtt Martial megszerezte első gólját kilenc mérkőzés után, a 69. percben.[2] McTominay szerezte meg a Vörös Ördögök hatodik gólját két perccel később, a tizenhatoson kívülről. A 87. percben a United kapott egy büntetőt, miután Bednarek a tizenhatoson belül felrúgta Martialt, amiért a lengyelt kiállították, a Southamptonnak már csak kilenc játékosa volt.[2] Bruno Fernandes belőtte a büntetőt, 7–0 lett az eredmény.[2] Martial lőtte a nyolcadik gólt a 90. percben, ami az első alkalom volt, hogy a francia csatár több, mint egyszer betalált egy mérkőzésen, a Sheffield United elleni mesterhármasa óta. Az utolsó, kilencedik gól szerzője a Marcus Rashford cseréjeként beálló Daniel James volt, a hosszabbítás utolsó percében.[2]

A Manchester United dominanciája egyértelmű volt várható gólok (xG) statisztikája alapján is, 3,7-es xG-értékelést kaptak a Southampton 0,5-jéhez képest.[3]

JKP0 12 Mali Moussa Djenepo lecserélve 78'
KP 8 Anglia James Ward-Prowse (Csapatkapitány)

Reakciók, jelentősége

Ez lett a második alkalom a Premier League történetében, hogy a Manchester United 9–0-ás győzelmet aratott. Az első ilyen mérkőzés 1995 márciusában volt az Ipswich Town ellen. Az egyetlen másik 9–0-ás végeredményű találkozó korábban szintén a Southampton ellen volt, akkor a Leicester City volt a győztes oldalon, 2019 októberében.[5] A három győzelem közül ez volt az egyetlen, amikor egy játékos se szerzett mesterhármast. Bednarek öngólját nem számítva hét United-játékos talált be a mérkőzésen, amivel beállították a rekordot a legtöbb gólszerzőért,[2] amit korábban a Chelsea tartott egyedül, 2012. decemberi, 8–0-ás győzelmükkel.[6]

Az eredménnyel a Manchester United utolérte a bajnokságban a Manchester City-t a tabella élén, 44 ponttal. A nagy gólkülönbségű győzelem ellenére a City gólkülönbsége még így is öttel jobb volt, mint a vörösöké és ezek mellett kettővel kevesebb mérkőzést is játszottak.[7] Az egyik ezek közül egy Burnley elleni 2–0-ás győzelem volt,[8] amivel a City ismét előnyt szerzett a ligában. A szezon végén a City és a United lettek első és második helyezettek.

A vereséget követően Jankewitz ellen rasszista támadásokat kezdeményeztek rajongók, amit a Southampton a rendőrségnek adott tovább.[9] A Southampton fellebbezett Bednarek piros lapja ellen, amit a labdarúgó-szövetség végül visszavont.[10] A csapat kérvényezte, hogy Mike Dean és Lee Mason soha többet ne vezethessék mérkőzéseiket.[11]

2022 augusztusában ugyanezzel az eredménnyel végződött a Liverpool és az AFC Bournemouth találkozója.[12]

Megjegyzések

1. A Covid19-pandémia miatt zárt ajtók mögött

Jegyzetek

1. OptaJoe: 7 - Manchester United had seven different scorers tonight (excl. own goals), only the second time a team has had seven different scorers in a Premier League match, after Chelsea vs Aston Villa. Twitter. (Hozzáférés: 2023. január 17.)
  2. a b c d e f g h i j k Man Utd beat nine-man Southampton 9-0”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
  3. Manchester United vs. Southampton Match Report – Tuesday February 2, 2021 (angol nyelven). FBref.com. (Hozzáférés: 2023. január 17.)
  4. a b Man Utd match record win to go level with Man City. premierleague.com . Premier League, 2021. február 2. (Hozzáférés: 2021. február 3.)
  5. Sutcliffe, Steve: Southampton 0–9 Leicester City. BBC, 2019. október 25. (Hozzáférés: 2023. január 17.)
  6. Chelsea 8-0 Aston Villa”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
  8. Man City beat Burnley to restore lead”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
  9. Club statement: February 3rd (angol nyelven). Southampton FC. (Hozzáférés: 2023. január 17.)
  10. Arsenal lose appeal against Luiz red”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
  11. Saints do not want Dean & Mason at games”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
  12. Liverpool hit nine past Cherries to equal record”, BBC Sport (Hozzáférés: 2023. január 17.) (brit angol nyelvű)
Sablon:A Manchester United mérkőzései