Liste over olympiske medaljevinnere i seiling
Trenger oppdatering: Denne sportsartikkelen er ikke oppdatert med ny informasjon. Du kan hjelpe Wikipedia ved å oppdatere den.
Mangler resultater fra 2016 Rio de Janeiro –
Mangler resultater fra 2016 Rio de Janeiro –
Liste over olympiske medaljevinnere i seiling inneholder samtlige utøvere som har tatt en olympisk medalje i seiling.
Nåværende klasser
470
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1976 Montreal detaljer | Vest-Tyskland (FRG) Frank Hübner Harro Bode | Spania (ESP) Antonio Gorostegui Pedro Millet | Australia (AUS) Ian Brown Ian Ruff |
1980 Moskva detaljer | Brasil (BRA) Marcos Soares Eduardo Penido | Øst-Tyskland (GDR) Jorn Borowski Egbert Swensson | Finland (FIN) Jouko Lindgrén Georg Tallberg |
1984 Los Angeles detaljer | Spania (ESP) Luis Doreste Roberto Molina | USA (USA) Steve Benjamin Chris Steinfeld | Frankrike (FRA) Thierry Peponnet Luc Pillot |
1988 Seoul Kvinner detaljer | USA (USA) Allison Jolly Lynne Jewell | Sverige (SWE) Marit Söderström Birgitta Bengtsson | Sovjetunionen (URS) Larisa Moskalenko Iryna Chunykhovska |
1988 Seoul Menn detaljer | Spania (ESP) Thierry Peponnet Luc Pillot | Sovjetunionen (URS) Tõnu Tõniste Toomas Tõniste | USA (USA) John Shadden Charles McKee |
1992 Barcelona Kvinner detaljer | Spania (ESP) Theresa Zabell Patricia Guerra | New Zealand (NZL) Leslie Egnot Jan Shearer | USA (USA) Jennifer Isler Pamela Healy |
1992 Barcelona Menn detaljer | Spania (ESP) Jordi Calafat Francisco Sanchez | USA (USA) Morgan Reeser Kevin Burnham | Estland (EST) Tõnu Tõniste Toomas Tõniste |
1996 Atlanta Kvinner detaljer | Spania (ESP) Theresa Zabell Begoña Vía-Dufresne | Japan (JPN) Yumiko Shige Alicia Kinoshita | Ukraina (UKR) Ruslana Taran Olena Pakholchik |
1996 Atlanta Menn detaljer | Ukraina (UKR) Yevhen Braslavets Ihor Matviyenko | Storbritannia (GBR) John Merricks Ian Walker | Portugal (POR) Victor Rocha Nuno Barreto |
2000 Sydney Kvinner detaljer | Australia (AUS) Jenny Armstrong Belinda Stowell | USA (USA) J. J. Isler Sarah Glaser | Ukraina (UKR) Ruslana Taran Olena Pakholchik |
2000 Sydney Menn detaljer | Australia (AUS) Tom King Mark Turnbull | USA (USA) Paul Foerster Robert Merrick | Argentina (ARG) Javier Conte Juan de la Fuente |
2004 Athen Kvinner detaljer | Hellas (GRE) Sofia Bekatorou Aimilia Tsoulfa | Spania (ESP) Sandra Azón Natalia Vía Dufresne | Sverige (SWE) Therese Torgersson Vendela Zachrisson |
2004 Athen Menn detaljer | USA (USA) Paul Foerster Kevin Burnham | Storbritannia (GBR) Nick Rogers Joe Glanfield | Japan (JPN) Kazuto Seki Kenjiro Todoroki |
2008 Beijing Kvinner detaljer | Australia (AUS) Elise Rechichi Tessa Parkinson | Nederland (NED) Marcelien de Koning Lobke Berkhout | Brasil (BRA) Fernanda Oliveira Isabel Swan |
2008 Beijing Menn detaljer | Australia (AUS) Nathan Wilmot Malcolm Page | Storbritannia (GBR) Nick Rogers Joe Glanfield | Frankrike (FRA) Nicolas Charbonnier Olivier Bausset |
2012 London Kvinner detaljer | New Zealand (NZL) Jo Aleh Olivia Powrie | Storbritannia (GBR) Hannah Mills Saskia Clark | Nederland (NED) Lisa Westerhof Lobke Berkhout |
2012 London Menn detaljer | Australia (AUS) Mathew Belcher Malcolm Page | Storbritannia (GBR) Luke Patience Stuart Bithell | Argentina (ARG) Lucas Calabrese Juan de la Fuente |
49er
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2000 Sydney detaljer | Finland (FIN) Thomas Johanson Jyrki Järvi | Storbritannia (GBR) Ian Barker Simon Hiscocks | USA (USA) Jonathan McKee Charlie McKee |
2004 Athen detaljer | Spania (ESP) Iker Martínez Xabier Fernández | Ukraina (UKR) Rodion Luka George Leonchuk | Storbritannia (GBR) Chris Draper Simon Hiscocks |
2008 Beijing detaljer | Danmark (DEN) Jonas Warrer Martin Kirketerp | Spania (ESP) Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández | Tyskland (GER) Jan-Peter Peckolt Hannes Peckolt |
2012 London detaljer | Australia (AUS) Nathan Outteridge Iain Jensen | New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke | Danmark (DEN) Allan Nørregaard Peter Lang |
49erFX
Konkurreres i under Sommer-OL 2016
Finnjolle
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1952 Helsingfors detaljer | Danmark (DEN) Paul Elvstrøm | Storbritannia (GBR) Charles Currey | Sverige (SWE) Rickard Sarby |
1956 Melbourne detaljer | Danmark (DEN) Paul Elvstrøm | Belgia (BEL) André Nelis | USA (USA) John Marvin |
1960 Roma detaljer | Danmark (DEN) Paul Elvstrøm | Sovjetunionen (URS) Aleksander Tšutšelov | Belgia (BEL) André Nelis |
1964 Tokyo detaljer | Tyskland (EUA) Wilhelm Kuhweide | USA (USA) Peter Barrett | Danmark (DEN) Henning Wind |
1968 Mexico by detaljer | Sovjetunionen (URS) Valentin Mankin | Østerrike (AUT) Hubert Raudaschl | Italia (ITA) Fabio Albarelli |
1972 München (Kiel) detaljer | Frankrike (FRA) Serge Maury | Hellas (GRE) Ilias Hatzipavlis | Sovjetunionen (URS) Viktor Potapov |
1976 Montreal detaljer | Øst-Tyskland (GDR) Jochen Schümann | Sovjetunionen (URS) Andrei Balashov | Australia (AUS) John Bertrand |
1980 Moskva detaljer | Finland (FIN) Esko Rechardt | Østerrike (AUT) Wolfgang Mayrhofer | Sovjetunionen (URS) Andrei Balashov |
1984 Los Angeles detaljer | New Zealand (NZL) Russell Coutts | USA (USA) John Bertrand | Canada (CAN) Terence Neilson |
1988 Seoul detaljer | Spania (ESP) Jose Doreste | Jomfruøyene (ISV) Peter Holmberg | New Zealand (NZL) John Cutler |
1992 Barcelona detaljer | Spania (ESP) José van der Ploeg | USA (USA) Brian Ledbetter | New Zealand (NZL) Craig Monk |
1996 Atlanta detaljer | Polen (POL) Mateusz Kusznierewicz | Belgia (BEL) Sebastien Godefroid | Nederland (NED) Roy Heiner |
2000 Sydney detaljer | Storbritannia (GBR) Iain Percy | Italia (ITA) Luca Devoti | Sverige (SWE) Fredrik Lööf |
2004 Athen detaljer | Storbritannia (GBR) Ben Ainslie | Spania (ESP) Rafael Trujillo | Polen (POL) Mateusz Kusznierewicz |
2008 Beijing detaljer | Storbritannia (GBR) Ben Ainslie | USA (USA) Zach Railey | Frankrike (FRA) Guillaume Florent |
2012 London detaljer | Storbritannia (GBR) Ben Ainslie | Danmark (DEN) Jonas Høgh-Christensen | Frankrike (FRA) Jonathan Lobert |
Laser
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta detaljer | Brasil (BRA) Robert Scheidt | Storbritannia (GBR) Ben Ainslie | Norge (NOR) Peer Moberg |
2000 Sydney detaljer | Storbritannia (GBR) Ben Ainslie | Brasil (BRA) Robert Scheidt | Australia (AUS) Michael Blackburn |
2004 Athen detaljer | Brasil (BRA) Robert Scheidt | Østerrike (AUT) Andreas Geritzer | Slovenia (SLO) Vasilij Žbogar |
2008 Beijing detaljer | Storbritannia (GBR) Paul Goodison | Slovenia (SLO) Vasilij Žbogar | Italia (ITA) Diego Romero |
2012 London detaljer | Australia (AUS) Tom Slingsby | Kypros (CYP) Pavlos Kontides | Sverige (SWE) Rasmus Myrgren |
Laser Radial
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2008 Beijing detaljer | USA (USA) Anna Tunnicliffe | Litauen (LTU) Gintarė Volungevičiūtė | Kina (CHN) Xu Lijia |
2012 London detaljer | Kina (CHN) Xu Lijia | Nederland (NED) Marit Bouwmeester | Belgia (BEL) Evi Van Acker |
Nacra 17
- 2016
Seilbrett
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2008 Beijing Kvinner detaljer | Kina (CHN) Yin Jian | Italia (ITA) Alessandra Sensini | Storbritannia (GBR) Bryony Shaw |
2008 Beijing Menn detaljer | New Zealand (NZL) Tom Ashley | Frankrike (FRA) Julien Bontemps | Israel (ISR) Shahar Tzuberi |
2012 London Kvinner detaljer | Spania (ESP) Marina Alabau | Finland (FIN) Tuuli Petäjä | Polen (POL) Zofia Klepacka |
2012 London Menn detaljer | Nederland (NED) Dorian van Rijsselberghe | Storbritannia (GBR) Nick Dempsey | Polen (POL) Przemysław Miarczyński |
Tidligere klasser
Meter
5.5 meter
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1952 Helsingfors detaljer | USA (USA) BrittonnChance Michael Schoettle Edgar White Sumner White | Norge (NOR) Peder Lunde Vibeke Lunde Børre Falkum-Hansen | Sverige (SWE) Folke Wassén Carl-Erik Ohlson Magnus Wassén |
1956 Melbourne detaljer | Sverige (SWE) Lars Thörn Hjalmar Karlsson Sture Stork | Storbritannia (GBR) Robert Perry David Bowker John Dillon Neil Kennedy-Cochran-Patrick | Australia (AUS) Jock Sturrock Douglas Buxton Devereaux Mytton |
1960 Roma detaljer | USA (USA) George O'Day James Hunt David Smith | Danmark (DEN) William Berntsen Steen Christensen Sören Hancke | Sveits (SUI) Henri Copponex Pierre Girard Manfred Metzger |
1964 Tokyo detaljer | Australia (AUS) William Northam Peter O'Donnell James Sargeant | Sverige (SWE) Lars Thörn Arne Karlsson Sture Stork | USA (USA) John J. McNamara Joseph Batchelder Francis Scully |
1968 Mexico by detaljer | Sverige (SWE) Ulf Sundelin Jörgen Sundelin Peter Sundelin | Sveits (SUI) Louis Noverraz Bernhard Dunand Marcel Stern | Storbritannia (GBR) Robin Aisher Paul Anderson Adrian Jardine |
6 meter
7 meter
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1908 London detaljer | Storbritannia (GBR) Charles Rivett-Carnac Norman Bingley Richard Dixon Frankrikes Rivett-Carnac | Ingen flere deltakere. | Ingen flere deltakere |
1908 London detaljer | Storbritannia (GBR) Charles Rivett-Carnac Norman Bingley Richard Dixon Frankrikes Rivett-Carnac | Ingen flere deltakere. | Ingen flere deltakere |
8 meter
10 meter
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm detaljer | Sverige (SWE) Filip Ericsson Carl Hellström Paul Isberg Humbert Lundén Herman Nyberg Harry Rosenswärd Erik Wallerius Harald Wallin | Finland (FIN) Harry Wahl Waldemar Björkstén Jacob Björnström Bror Brenner Allan Franck Erik Lindh Juho Aarne Pekkalainen | Det russiske keiserdømmet (RU1) Esper Beloselsky Ernest Brashe Karl Lindholm Nikolay Pushnitsky Aleksandr Rodionov Iosif Shomaker Philip Strauch |
1920 Antwerpen 1907 rule detaljer | Norge (NOR) Erik Herseth Gunnar Jamvold Petter Jamvold Claus Juell Sigurd Holter Ingar Nielsen Ole Sørensen | Ingen flere deltakere | Ingen flere deltakere |
1920 Antwerpen 1919 rule detaljer | Norge (NOR) Charles Arentz Otto Falkenberg Robert Giertsen Willy Gilbert Halfdan Schjött Trygve Schjøtt Arne Sejersted | Ingen flere deltakere | Ingen flere deltakere |
12 meter
6.5 meter
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen detaljer | Nederland (NED) Joop Carp Berend Carp Petrus Wernink | Frankrike (FRA) Albert Weil Robert Monier Félix Picon | Ingen flere deltakere |
12' Dinghy
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen detaljer | Nederland (NED) Cornelis Hin Johan Hin Frans Hin | Nederland (NED) Arnoud van der Biesen Petrus Beukers | Ingen flere deltakere |
1928 Amsterdam detaljer | Sverige (SWE) Sven Thorell | Norge (NOR) Henrik Robert | Finland (FIN) Bertil Broman |
12 Square meter Sharpie
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1956 Melbourne detaljer | New Zealand Peter Mander Jack Cropp | Australia Rolly Tasker John Scott | Storbritannia Jasper Blackall Terence Smith |
18' Dinghy
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen detaljer | Storbritannia (GBR) Francis Richards Thomas Hedberg | Ingen flere deltakere | Ingen flere deltakere |
Skerry Cruiser
30m2 Skerry cruiser
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen detaljer | Sverige (SWE) Gösta Lundqvist Gösta Bengtsson Rolf Steffenburg | Ingen flere deltakere | Ingen flere deltakere |
40m2 Skerry cruiser
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1920 Antwerpen detaljer | Sverige (SWE) Tore Holm Yngve Holm Axel Rydin Georg Tengwall | Sverige (SWE) Gustaf Svensson Percy Almstedt Erik Mellbin Ragnar Svensson | Ingen flere deltakere |
Division II
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1988 Seoul detaljer | New Zealand (NZL) Bruce Kendall | Nederlandske antiller (AHO) Jan Boersma | USA (USA) Mike Gebhardt |
Drage
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London detaljer | Norge (NOR) Thor Thorvaldsen Haakon Barfod Sigve Lie | Sverige (SWE) Folke Bohlin Gösta Brodin Hugo Johnson | Danmark (DEN) William Berntsen Klaus Baess Ole Berntsen |
1952 Helsingfors detaljer | Norge (NOR) Thor Thorvaldsen Haakon Barfod Sigve Lie | Sverige (SWE) Per Gedda Erland Almqvist Sidney Boldt-Christmas | Tyskland (GER) Theodor Thomsen Erich Natusch Georg Nowka |
1956 Melbourne detaljer | Sverige (SWE) Folke Bohlin Bengt Palmquist Leif Wikström | Danmark (DEN) Ole Berntsen Cyril Andresen Christian von Bülow | Storbritannia (GBR) Graham Mann Ronald Backus Jonathan Janson |
1960 Roma detaljer | Hellas (GRE) HRH Crown Prince Constantine Odysseus Eskidioglou Georgios Zaimis | Argentina (ARG) Jorge Salas Chávez Héctor Calegaris Jorge del Río Sálas | Italia (ITA) Antonio Cosentino Antonio Ciciliano Giulio De Stefano |
1964 Tokyo detaljer | Danmark (DEN) Ole Berntsen Christian von Bulow Ole Poulsen | Tyskland (EUA) Peter Ahrendt Wilfried Lorenz Ulrich Mense | USA (USA) Lowell North Richard Deaver Charles Rogers |
1968 Mexico by detaljer | USA (USA) George Friedrichs BartonnJahncke Gerald Schreck | Danmark (DEN) Aage Birch Poul Richard Høj Jensen Niels Markussen | Øst-Tyskland (GDR) Paul Borowski Karl-Heinz Thun Konrad Weichert |
1972 München (Kiel) detaljer | Australia (AUS) John Cuneo Thomas Anderson John Shaw | Øst-Tyskland (GDR) Paul Borowski Karl-Heinz Thun Konrad Weichert | USA (USA) Donald Cohan Charles Horter John Marshall |
Elliott 6m
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2012 London detaljer | Spania (ESP) Támara Echegoyen Ángela Pumariega Sofía Toro | Australia (AUS) Olivia Price Nina Curtis Lucinda Whitty | Finland (FIN) Silja Lehtinen Silja Kanerva Mikaela Wulff |
Europajolle
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1992 Barcelona detaljer | Norge (NOR) Linda Cerup-Simonsen | Spania (ESP) Natalia Vía Dufresne | USA (USA) Julia Trotman |
1996 Atlanta detaljer | Danmark (DEN) Kristine Roug | Nederland (NED) Margriet Matthijsse | USA (USA) Courtenay Becker-Dey |
2000 Sydney detaljer | Storbritannia (GBR) Shirley Robertson | Nederland (NED) Margriet Matthijsse | Argentina (ARG) Serena Amato |
2004 Athen detaljer | Norge (NOR) Siren Sundby | Tsjekkia (CZE) Lenka Smidova | Danmark (DEN) Signe Livbjerg |
Firefly
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London detaljer | Danmark (DEN) Paul Elvstrøm | USA (USA) Ralph Evans | Nederland (NED) Koos de Jong |
Flying Dutchman
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1960 Roma detaljer | Norge (NOR) Peder Lunde, Jr. Bjørn Bergvall | Danmark (DEN) Hans Fogh Ole Erik Petersen | Tyskland (EUA) Rolf Mulka Ingo Von Bredow |
1964 Tokyo detaljer | New Zealand (NZL) Helmer Pedersen Earle Wells | Storbritannia (GBR) Keith Musto Tony Morgan | USA (USA) Harry Melges William Bentsen |
1968 Mexico by detaljer | Storbritannia (GBR) Rodney Pattisson Iain MacDonald-Smith | Vest-Tyskland (FRG) Ulli Libor Peter Naumann | Brasil (BRA) Reinaldo Conrad Burkhard Cordes |
1972 München (Kiel) detaljer | Storbritannia (GBR) Rodney Pattisson Christopher Davies | Frankrike (FRA) Yves Pajot Marc Pajot | Vest-Tyskland (FRG) Ulli Libor Peter Naumann |
1976 Montreal detaljer | Vest-Tyskland (FRG) Jörg Diesch Eckart Diesch | Storbritannia (GBR) Rodney Pattisson Julian Brooke-Houghton | Brasil (BRA) Reinaldo Conrad Peter Ficker |
1980 Moskva detaljer | Spania (ESP) Alejandro Abascal Miguel Noguer | Irland (IRL) David Wilkins James Wilkinson | Ungarn (HUN) Szabolcs Detre Zsolt Detre |
1984 Los Angeles detaljer | USA (USA) Jonathan McKee William Carl Buchan | Canada (CAN) Terry McLaughlin Evert Bastet | Storbritannia (GBR) Jonathan Richards Peter Allam |
1988 Seoul detaljer | Danmark (DEN) Jørgen Bojsen-Møller Christian Grønborg | Norge (NOR) Ole Pollen Erik Björkum | Canada (CAN) Frank McLaughlin John Millen |
1992 Barcelona detaljer | Spania (ESP) Luis Doreste Domingo Manrique | USA (USA) Paul Foerster Stephen Bourdow | Danmark (DEN) Jørgen Bojsen-Møller Jens Bojsen-Møller |
Monotype
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1924 Paris detaljer | Belgia (BEL) Léon Huybrechts | Norge (NOR) Henrik Robert | Finland (FIN) Hans Dittmar |
Lechner A-390
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1992 Barcelona Kvinner detaljer | New Zealand (NZL) Barbara Kendall | Kina (CHN) Zhang Xiaodong | Nederland (NED) Dorien de Vries |
1992 Barcelona Menn detaljer | Frankrike (FRA) Franck David | USA (USA) Mike Gebhardt | Australia (AUS) Lars Kleppich |
Mistral
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1996 Atlanta Kvinner detaljer | Hong Kong (HKG) Lee Lai Shan | New Zealand (NZL) Barbara Kendall | Italia (ITA) Alessandra Sensini |
1996 Atlanta Menn detaljer | Hellas (GRE) Nikolaos Kaklamanakis | Argentina (ARG) Carlos Espinola | Israel (ISR) Gal Fridman |
2000 Sydney Kvinner detaljer | Italia (ITA) Alessandra Sensini | Tyskland (GER) Amelie Lux | New Zealand (NZL) Barbara Kendall |
2000 Sydney Menn detaljer | Østerrike (AUT) Christoph Sieber | Argentina (ARG) Carlos Espinola | New Zealand (NZL) Aaron McIntosh |
2004 Athen Kvinner detaljer | Frankrike (FRA) Faustine Merret | Kina (CHN) Yin Jian | Italia (ITA) Alessandra Sensini |
2004 Athen Menn detaljer | Israel (ISR) Gal Fridman | Hellas (GRE) Nikolaos Kaklamanakis | Storbritannia (GBR) Nick Dempsey |
O-Jolle
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1936 Berlin detaljer | Nederland (NED) Daan Kagchelland | Tyskland (GER) Werner Krogmann | Storbritannia (GBR) Peter Markham Scott |
Snowbird
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1932 Los Angeles detaljer | Frankrike (FRA) Jacques Lebrun | Nederland (NED) Bob Maas | Spania (ESP) Santiago Amat |
Soling
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1972 München (Kiel) detaljer | USA (USA) Harry Melges William Allen William Bentsen | Sverige (SWE) Stig Wennerström Bo Knape Stefan Krook | Canada (CAN) David Miller Paul Côté John Ekels |
1976 Montreal detaljer | Danmark (DEN) Poul Richard Høj Jensen Valdemar Bandolowski Erik Hansen | USA (USA) John Kolius Walter Glasgow Richard Hoepfner | Øst-Tyskland (GDR) Dieter Below Olaf Engelhardt Michael Zachries |
1980 Moskva detaljer | Danmark (DEN) Poul Richard Høj Jensen Valdemar Bandolowski Erik Hansen | Sovjetunionen (URS) Boris Budnikov Alexandr Budnikov Nikolay Poliakov | Hellas (GRE) Anastasios Bountouris Anastasios Gavrilis Aristidis Rapanakis |
1984 Los Angeles detaljer | USA (USA) Robbie Haines Rod Davis Ed Trevalyan | Brasil (BRA) Torben Grael Daniel Adler Ronaldo Senfft | Canada (CAN) Hans Fogh Stephen Calder John Kerr |
1988 Seoul detaljer | Øst-Tyskland (GDR) Jochen Schümann Thomas Flach Bernd Jäkel | USA (USA) John Kostecki William Baylis Robert Billingham | Danmark (DEN) Jesper Bank Jan Mathiasen Steen Secher |
1992 Barcelona detaljer | Danmark (DEN) Jesper Bank Steen Secher Jesper Seier | USA (USA) Kevin Mahaney Jim Brady Doug Kern | Storbritannia (GBR) Lawrie Smith Robert Cruikshank Ossie Stewart |
1996 Atlanta detaljer | Tyskland (GER) Jochen Schümann Thomas Flach Bernd Jäkel | Russland (RUS) Georgi Shayduko Dmitri Shabanov Igor Skalin | USA (USA) Jeff Madrigali Jim Barton Kent Massey |
2000 Sydney detaljer | Danmark (DEN) Jesper Bank Henrik Blakskjær Thomas Jacobsen | Tyskland (GER) Jochen Schümann Gunnar Bahr Ingo Borkowski | Norge (NOR) Herman Horn Johannessen Paul Davis Espen Stokkeland |
Starbåt
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1932 Los Angeles detaljer | USA (USA) Gilbert Gray Andrew Libano | Storbritannia (GBR) George Colin Ratsey Peter Jaffe | Sverige (SWE) Gunnar Asther Daniel Sundén-Cullberg |
1936 Berlin detaljer | Tyskland (GER) Peter Bischoff Hans-Joachim Weise | Sverige (SWE) Arvid Laurin Uno Wallentin | Nederland (NED) Bob Maas Willem de Vries Lentsch |
1948 London detaljer | USA (USA) Hilary Smart Paul Smart | Cuba (CUB) Carlos de Cardenas Carlos de Cardenas, Jr. | Nederland (NED) Adriaan Maas Edward Stutterheim |
1952 Helsingfors detaljer | Italia (ITA) Agostino Straulino Nicolò Rode | USA (USA) John Price John Reid | Portugal (POR) Joaquim Fiúza Francisco de Andrade |
1956 Melbourne detaljer | USA (USA) Herbert Williams Lawrence Low | Italia (ITA) Agostino Straulino Nicolò Rode | Bahamas (BAH) Durward Knowles Sloane Farrington |
1960 Roma detaljer | Sovjetunionen (URS) Timir Pinegin Fyodor Shutkov | Portugal (POR) Mário Quina José Manuel Quina | USA (USA) William Parks Robert Halperin |
1964 Tokyo detaljer | Bahamas (BAH) Durward Knowles Cecil Cooke | USA (USA) Richard Stearns Lynn Williams | Sverige (SWE) Pelle Pettersson Holger Sundström |
1968 Mexico by detaljer | USA (USA) Lowell North Peter Barrett | Norge (NOR) Peder Lunde, Jr. Per Wiken | Italia (ITA) Franco Cavallo Camillo Gargano |
1972 München (Kiel) detaljer | Australia (AUS) David Forbes John Anderson | Sverige (SWE) Pelle Petterson Stellan Westerdahl | Vest-Tyskland (FRG) Wilhelm Kuhweide Karsten Meyer |
1980 Moskva detaljer | Sovjetunionen (URS) Valentin Mankin Aleksandr Muzychenko | Østerrike (AUT) Hubert Raudaschl Karl Ferstl | Italia (ITA) Giorgio Gorla Alfio Peraboni |
1984 Los Angeles detaljer | USA (USA) William Earl Buchan Steven Erickson | Vest-Tyskland (FRG) Joachim Griese Michael Marcour | Italia (ITA) Giorgio Gorla Alfio Peraboni |
1988 Seoul detaljer | Storbritannia (GBR) Michael McIntyre Bryn Vaile | USA (USA) Mark Reynolds Harold Haenel | Brasil (BRA) Torben Grael Nelson Falcão |
1992 Barcelona detaljer | USA (USA) Mark Reynolds Harold Haenel | New Zealand (NZL) Rod Davis Don Cowie | Canada (CAN) Ross MacDonald Eric Jespersen |
1996 Atlanta detaljer | Brasil (BRA) Torben Grael Marcelo Ferreira | Sverige (SWE) Hans Wallen Bobby Lohse | Australia (AUS) Colin Beashel David Giles |
2000 Sydney detaljer | USA (USA) Mark Reynolds Magnus Liljedahl | Storbritannia (GBR) Ian Walker Mark Covell | Brasil (BRA) Torben Grael Marcelo Ferreira |
2004 Athen detaljer | Brasil (BRA) Torben Grael Marcelo Ferreira | Canada (CAN) Ross MacDonald Mike Wolfs | Frankrike (FRA) Pascal Rambeau Xavier Rohart |
2008 Beijing detaljer | Storbritannia (GBR) Iain Percy Andrew Simpson | Brasil (BRA) Robert Scheidt Bruno Prada | Sverige (SWE) Fredrik Lööf Anders Ekström |
2012 London detaljer | Sverige (SWE) Fredrik Lööf Max Salminen | Storbritannia (GBR) Iain Percy Andrew Simpson | Brasil (BRA) Robert Scheidt Bruno Prada |
Swallow
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London detaljer | Storbritannia (GBR) Stewart Morris David Bond | Portugal (POR) Duarte de Almeida Bello Fernando Pinto Coelho Bello | USA (USA) Lockwood Pirie Owen Torrey |
Tempest
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1972 München (Kiel) detaljer | Sovjetunionen (URS) Valentin Mankin Vitali Dyrdyra | Storbritannia (GBR) Alan Warren David Hunt | USA (USA) Glen Foster Peter Dean |
1976 Montreal detaljer | Sverige (SWE) John Albrechtson Ingvar Hansson | Sovjetunionen (URS) Valentin Mankin Vladyslav Akimenko | USA (USA) Dennis Conner Conn Findlay |
Tonn
0 til .5 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris Race: 1 detaljer | Frankrike (FRA) Pierre Gervais | Frankrike (FRA) Texier (helmsman) Texier (crew) Jean-Baptiste Charcot Robert Linzeler | Frankrike (FRA) Henri Monnot Léon Tellier GastonnCailleux |
1900 Paris Race: 2 detaljer | Frankrike (FRA) Émile Sacré | Frankrike (FRA) Texier (helmsman) Texier (crew) Jean-Baptiste Charcot Robert Linzeler | Frankrike (FRA) Pierre Gervais |
.5 til 1 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris Race: 1 detaljer | Storbritannia (GBR) Lorne Currie John Gretton LintonnHope Algernon Maudslay | Frankrike (FRA) Jules Valton Félix Marcotte William Martin Jacques Baudrier Jean Le Bret | Frankrike (FRA) Émile Michelet Marcel Meran |
1900 Paris Race: 2 detaljer | Frankrike (FRA) Louis Auguste-Dormeuil | Frankrike (FRA) Émile Michelet Marcel Meran | Frankrike (FRA) Jules Valton Félix Marcotte William Martin Jacques Baudrier Jean Le Bret |
1 til 2 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris Race: 1 detaljer | Sveits (SUI) Hermann de Pourtalès Hélène de Pourtalès Bernard de Pourtalès | Frankrike (FRA) François Vilamitjana Auguste Albert Albert Duval Charles Hugo | Frankrike (FRA) Jacques Baudrier Lucien Baudrier Dubosq Édouard Mantois |
1900 Paris Race: 2 detaljer | Tyskland (GER) Paul Wiesner Georg Naue Heinrich Peters Ottokar Weise | Sveits (SUI) Hermann de Pourtalès Hélène de Pourtalès Bernard de Pourtalès | Frankrike (FRA) François Vilamitjana Auguste Albert Albert Duval Charles Hugo |
2 til 3 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris Løp: 1 detaljer | Blandede lag (ZZX) William Exshaw Frédéric Blanchy Jacques Le Lavasseur | Frankrike (FRA) Léon Susse Jacques Doucet Auguste Godinet Henri Mialaret | Frankrike (FRA) Ferdinand Schlatter de Cottignon Émile Jean-Fontaine |
1900 Paris Løp: 2 detaljer | Blandede lag (ZZX) William Exshaw Frédéric Blanchy Jacques Le Lavasseur | Frankrike (FRA) Léon Susse Jacques Doucet Auguste Godinet Henri Mialaret | Frankrike (FRA) Auguste Donny |
3 til 10 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris Race: 1 detaljer | Frankrike (FRA) Henri Gilardoni | Nederland (NED) Henri Smulders Chris Hooykaas Arie van der Velden | Frankrike (FRA) Maurice Gufflet A. Dubois J. Dubois Robert Gufflet Charles Guiraist |
1900 Paris Race: 2 detaljer | Storbritannia (GBR) Howard Taylor Edward Hore Harry Jefferson | Frankrike (FRA) Maurice Gufflet A. Dubois J. Dubois Robert Gufflet Charles Guiraist | USA (USA) H. MacHenry |
10 til 20 tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris detaljer | Frankrike (FRA) Émile Billard Paul Perquer | Frankrike (FRA) Jean, duc Decazes | Storbritannia (GBR) Edward Hore |
20+ tonn
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris detaljer | Storbritannia (GBR) Cecil Quentin | Storbritannia (GBR) Selwin Calverley | USA (USA) Harry Van Bergen |
Åpen klasse
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1900 Paris detaljer | Storbritannia (GBR) Lorne Currie John Gretton LintonnHope Algernon Maudslay | Tyskland (GER) Paul Wiesner Georg Naue Heinrich Peters Ottokar Weise | Frankrike (FRA) Émile Michelet |
Tornado
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1976 Montreal detaljer | Storbritannia (GBR) Reginald White John Osborn | USA (USA) David McFaull Michael Rothwell | Vest-Tyskland (FRG) Jörg Spengler Jörg Schmall |
1980 Moskva detaljer | Brasil (BRA) Lars Sigurd Bjorkström Alexandre Welter | Danmark (DEN) Peter Due Per Kjergard | Sverige (SWE) Göran Marström Jörgen Ragnarsson |
1984 Los Angeles detaljer | New Zealand (NZL) Rex Sellers Chris Timms | USA (USA) Randy Smyth Jay Glaser | Australia (AUS) Christopher Cairns John Anderson |
1988 Seoul detaljer | Frankrike (FRA) Jean Le Deroff Nicolas Hénard | New Zealand (NZL) Chris Timms Rex Sellers | Brasil (BRA) Lars Grael Clinio Freitas |
1992 Barcelona detaljer | Frankrike (FRA) Yves Loday Nicolas Hénard | USA (USA) Randy Smyth Keith Notary | Australia (AUS) Mitch Booth John Forbes |
1996 Atlanta detaljer | Spania (ESP) Fernando León José Luis Ballester | Australia (AUS) Mitch Booth Andrew Landenberger | Brasil (BRA) Lars Grael Henrique Pellicano |
2000 Sydney detaljer | Østerrike (AUT) Roman Hagara Hans Peter Steinacher | Australia (AUS) Darren Bundock John Forbes | Tyskland (GER) Roland Gäbler René Schwall |
2004 Athen detaljer | Østerrike (AUT) Roman Hagara Hans Peter Steinacher | USA (USA) John Lovell Charlie Ogletree | Argentina (ARG) Santiago Lange Carlos Espínola |
2008 Beijing detaljer | Spania (ESP) Antón Paz Fernando Echavarri | Australia (AUS) Darren Bundock Glenn Ashby | Argentina (ARG) Santiago Lange Carlos Espínola |
Windglider
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles Menn detaljer | Nederland (NED) Stephan van den Berg | USA (USA) Scott Steele | New Zealand (NZL) Bruce Kendall |
Yngling
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
2004 Athen detaljer | Storbritannia (GBR) Shirley Robertson Sarah Webb Sarah Ayton | Ukraina (UKR) Ruslana Taran Ganna Kalinina Svitlana Matevusheva | Danmark (DEN) Dorte Jensen Helle Jespersen Christina Otzen |
2008 Beijing detaljer | Storbritannia (GBR) Sarah Ayton Sarah Webb Pippa Wilson | Nederland (NED) Mandy Mulder Annemieke Bes Merel Witteveen | Hellas (GRE) Sofia Bekatorou Virginia Kravarioti Sofia Papadopoulou |
Referanser
Eksterne lenker
- International Olympic Committee results database
Autoritetsdata