NM i friidrett 1948
Norgesmesterskapet i friidrett 1948 bestod av flere arrangementer som i 1948 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Trondheim stadion i Trondheim 21.–22. august. Arrangører var Trondheim & Omegn Friidrettskrets og Sør-Trøndelag Friidrettskrets.[1]
Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert på Vigernes stadion på Lillestrøm 21.–22. august. Arrangør var Minerva.[2]
Kongepokalvinner ble Martin Stokken.[3] Kongepokal for kvinner ble ikke utdelt.
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapene:
- NM i hopp uten tilløp 1948 – Sarpsborg 14. mars
- Stafetter – Gjøvik 19. september
- NM i mangekamp 1948 – Ski 11. juli, Ålesund 11. juli og Gjøvik 18.–19. september
- 25 km landeveisløp – Hegra 28. august
- Terrengløp – Bærum 30. mai (3 km) og Bergen 30. mai (8 km)
Kvinner
60 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 8.1 |
02 | Mona Huse | Kolbotn IL | 8.2 |
03 | Turid Syversen | Minerva | 8.2 |
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 13.0 |
02 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 13.1 |
03 | Unni Sæther | Tyrving | 13.1 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Unni Sæther | Tyrving | 27.1 |
02 | Ann Mari Eriksen | Freidig | 27.9 |
03 | Mari Forberg | Verdal IL | 28.1 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aud Hansen | Oslo IL | 14.7 |
Kun 1 deltager
4 x 100 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | Oslo IL | 52.6 |
02 | Tyrving | 53.0 |
03 | Gamlebyen/Forward | 53.8 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Aslaug Solheim | Dristug | 5.04 |
02 | Mari Forberg | Verdal IL | 4.90 |
03 | Unni Sæther | Tyrving | 4.82 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Irene Brendtsø | Raumnes & Årnes | 1.45 |
02 | Berit Tomter | Raumnes & Årnes | 1.35 |
03 | Solveig Toms | Oslo IL | 1.35 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Grethe Werner | Torshaug IF | 11.02 |
02 | Kirsten Johannesen | Norrøna | 10.90 |
03 | Johanne Greibrok | Grendi | 10.10 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Magnhild Kjønsberg | Sørskogbygda | 36.81 |
02 | Elna Nyengen | Sørskogbygda | 31.49 |
03 | Aud Nordvik Jensen | Nornen | 31.45 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ella Trondsen | Sauda | 34.05 |
02 | Bjørg Kristiansen | Lena | 30.71 |
03 | Brita Bull | SK Rapp | 29.66 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peter Bloch | Ready | 11.0 |
02 | Haldor Hansen | Sandnes | 11.2 |
03 | Henry Johansen | Oslo-Ørn | 11.3 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peter Bloch | Ready | 22.3 |
02 | Henry Johansen | Oslo-Ørn | 22.3 |
03 | Gunnar Tangen | Torodd | 22.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Vade | IK Tjalve | 48.6 |
02 | Per Dokka | Ready | 50.1 |
03 | Arne Klem | Vestheim | 50.2 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Vade | IK Tjalve | 1:53.2 |
02 | Olav Høiland | Vikedal | 1:56.3 |
03 | Knut Karlsen (Vaular) | Fri, Espeland | 1:56.3 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kaare Vefling | Sandefjord | 3:58.6 |
02 | Per Andresen | IK Tjalve | 3:59.2 |
03 | Willy Sponberg | Mode | 4:00.4 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 14:44.2 |
02 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 15:05.0 |
03 | Sigurd Slaatten | Moss IL | 15:19.8 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 30:25.5 |
02 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 31:52.6 |
03 | Einar Nymark | Nymark | 32:13.0 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Systad | TIF Viking | 1:25:38 |
02 | Rolf Ødegaard | IL Sverre | 1:30:29 |
03 | Lars Tærum | BUL | 1:32:58 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Leif Hvorup | Ringsaker | 18:52 |
02 | Erling Stubmo | Frol | 19:02 |
03 | Leon Aasbø | TIF Viking | 19:02 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk | 25:35 |
02 | Einar Nymark | Nymark | 27:05 |
03 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 27:20 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arnt Garpestad | Skjalg IL | 15.6 |
02 | Egil Arneberg | Freidig | 15.6 |
03 | Godtfred Holmvang | Tyrving | 16.0 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole B. Opsahl | IL i BUL | 56.4 |
02 | Godtfred Holmvang | Tyrving | 57.0 |
03 | Einar Saxhaug | IK Tjalve | 57.1 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 9:16.0 |
02 | Alv Kveberg | Alvdal | 9:34.2 |
03 | Erling Røst | Norodd | 9:43.4 |
4 x 100 meter stafett
4 x 400 meter stafett
4 x 1500 meter stafett
1000 meter stafett
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Nordgreen | Brann | 6.90 |
02 | Eugen Haugland | Haugesund IL | 6.68 |
03 | Godtfred Holmvang | Tyrving | 6.65 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Paulson | Skjalg IL | 1.96 |
02 | Birger Leirud | Leirsund | 1.96 |
03 | Bjørn Gundersen | Elverum | 1.93 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Eugen Haugland | Haugesund IL | 14.52 |
02 | Rune Nilsen | Tønsberg-Kam. | 14.29 |
03 | Odd B. Giving | KFUM-kameratene | 14.21 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Erling Kaas | IK Tjalve | 4.13 |
02 | Audun Bugjerde | IK Tjalve | 3.60 |
03 | Ola Rørvik | Nidarvold | 3.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjarne Thoresen | Askim | 14.94 |
02 | Arne Rohde | Torshaug IF | 14.89 |
03 | Lars Ulgenes | Odda | 14.29 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ivar Ramstad | Røra | 48.61 |
02 | Stein Johnson | IK Tjalve | 47.94 |
03 | Johan Nordby | Torshaug IF | 45.81 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Odd Mæhlum | Hamar IL | 61.67 |
02 | Einar Røberg | Søre Trysil | 61.07 |
03 | Sverre Dahle | Sauda | 59.82 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jack Lillo | Torshaug IF | 45.43 |
02 | Sverre Strandli | Brandval | 44.51 |
03 | Nordahl Nicolaysen | Fossekallen | 43.63 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.