NM i friidrett 1989
NM i friidrett 1989 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | IL Nybrott og IL Stjørdals-Blink | ||
Vertsby | Stjørdal | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Øverlands Minde | ||
Dato | 18.-20 august | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1988 – 1990 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1989 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1989 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet består av de tradisjonelle baneøvelsene og ble arrangert på Øverlands Minde i Stjørdal i perioden 18. august til 20. august. Arrangører var IL Nybrott og IL Stjørdals-Blink.[1] Kongepokalvinnere var kulestøteren Lars Arvid Nilsen og 400 meter-løperen Lisbeth Pettersen.[2]
- Lars Arvid Nilsen vant kongepokalen 1989
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1989 – Oslo 4. mars
- Stafetter – Sveio 10. – 11. juni
- Halvmaraton – Arna 2. april[3]
- Maraton – Oslo, Bislett stadion (Oslo Maraton) 9. september[4]
- NM i mangekamp 1989 – Marienlyst stadion, Drammen 12. – 13. august, arrangør IF Hellas.[5]
- Terrengløp – Sandnes 5. mars[6] og Oslo 7. oktober[7]
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | IL Gular | 11.70 |
02 | Mette Husbyn | Fossum IF | 11.70 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 11.83 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | IL Gular | 23.77 |
02 | Mette Husbyn | Fossum IF | 24.08 |
03 | Karin Solbakken | Raufoss IL | 24.35 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 52.87 |
02 | Trine Rugsveen | Lillehammer IF | 54.45 |
03 | Gro Hege Cleveland | Lillehammer IF | 54.62 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 2:04.99 |
02 | Merete Kvist | Sogn FIK | 2:06.19 |
03 | Heidi Maltun | IK Tjalve | 2:06.86 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 4:12.14 |
02 | Grethe Fosse | Eidsvåg IL | 4:14.67 |
03 | Anne Jorunn Rakstad | Lillehammer IF | 4:15.88 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 9:14.50 |
02 | Grethe Fosse | Eidsvåg IL | 9:16.31 |
03 | Cathrine Bendz Aarrestad | Fossum IF | 9:17.12 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 15:35.65 |
02 | Anita Håkenstad | Øystre Slidre IL | 16:39.67 |
03 | Randi Fossum | Strindheim IL | 16:43.29 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 1:14:29 |
02 | Mette Sivertsen | IF Eiker Kvikk | 1:17:21 |
03 | Ingvild Lein | Frosta IL | 1:19:50 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Hovsengen | Lillehammer IF | 2:45:24 |
02 | Marthe Flugstad | Gausdal IL | 2:46:35 |
03 | Marianne Fløymo | SK Vidar | 2:54:29 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 7:52 |
02 | Anne Jorunn Rakstad | Lillehammer IF | 7:54 |
03 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 7:56 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 21:06 |
02 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 21:23 |
03 | Grethe Fosse | Eidsvåg IL | 21:34 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 36:08 |
02 | Maiken Sørum | IL Skjalg | 36:08 |
03 | Mette Sivertsen | Eiker-Kvikk | 37:18 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | GSK Sandnes | 13.80 |
02 | Rita Rosseland | Bryne IL | 13.91 |
03 | Vera Pedersen | Ranheim IL | 14.17 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Gundersen | IL i BUL | 59.34 |
02 | Monica Grefstad | Ranheim IL | 59.76 |
03 | Sissel Norum | Steinkjer FIK | 60.31 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Cathrine Karlsen Anne Line Raddum Annette Dave Katrin Solbakken | Raufoss IL | 46.81 |
02 | Mette Husbyn Vivian Johansen Catherine Berg Monica Grefstad | Fossum IF | 47.77 |
03 | Hanne Haugland Marianne Drivdal Trude Karlsen Mari Bjone | IL i BUL | 48.52 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mette Husbyn Vivian Johansen Monica Grefstad Catherine Berg | Fossum IF | 3:49.27 |
02 | Heidi Maltun Gunn Hulleberg Barbro Syvertsen Toril Hatling | IK Tjalve | 3:49.88 |
03 | Hanne Kolle Lene Hove Eli Karin Pilskog Mona Karin Riisnes | IL Gular | 3:50.74 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lone Viste Janne Bøe Torunn Sandvoll Brit Olsson | IL Skjalg | 8:53.14 |
02 | Barbro Syvertsen Nina Grindheim Heidi Maltun Toril Hatling | IK Tjalve | 8:53.74 |
03 | Ingerid Vada Sissel Norum Oddrun Moe Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 8:57.45 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eli Karin Pilskog Ann-Marit Kleive Sølvi Olsen Mona Karin Riisnes | IL Gular | 2:08.39 |
02 | Henriette Sundgaard Hilde Anette Myrvang Trine Rugsveen Gro Hege Cleveland | Lillehammer IF | 2:12.48 |
03 | Gunn Marit Haugsbø Eva Kari Rygg June Pernille Johannessen Solfrid Utheim | Førde IL | 2:12.50 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | IL i BUL | 1.84 |
02 | Anne Brit Skjæveland | GSK Sandnes | 1.81 |
03 | Tove Svendby | IL i BUL | 1.75 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | IL i BUL | 6.15 |
02 | Anne Brit Skjæveland | GSK Sandnes | 6.01 |
03 | Hilde Fredriksen | IK Tjalve | 5.98 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Trine Solberg | Minerva | 59.30 |
02 | Solfrid Haug | SK Vidar | 47.84 |
03 | Nina Dubowski | SK Snøgg | 45.78 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | Fredrikstad IF | 59.64 |
02 | Marit Rinnan | IL Gular | 44.30 |
03 | Jorunn Tangen Hole | IL Sturla | 44.20 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Grete Gjermshus | Grue | 14.20 |
02 | Mona Holtvedt | IK Tjalve | 13.79 |
03 | Lene Bergstrøm | Halden IL | 13.74 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Marie Louise Mørkved | Skogn IL | 3785 |
Kun 1 deltager
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 10.68 |
02 | Arve Stokke | Stjørdals-Blink | 10.72 |
03 | Aham Okeke | IL i BUL | 10.76 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aham Okeke | IL i BUL | 21.46 |
02 | Geir Moen | Moss IL | 21.62 |
03 | Eivind Seland | Sørild FIK | 21.87 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hermund Storsæter | Sørild FIK | 47.30 |
02 | Bo Breigan | Eidsvåg | 47.75 |
03 | Kenneth Nilsen | Eidsvåg | 47.86 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | BFG Fana | 1:51.43 |
02 | Rune Johansen | Steinkjer FIK | 1:51.73 |
03 | John H. Christensen | Haugesund IL | 1:51.95 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lars Ove Strømø | SK Vidar | 3:43.77 |
02 | John Halvorsen | Minerva | 3:44.25 |
03 | Are Nakkim | Moss IL | 3:44.53 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Are Nakkim | Moss IL | 13:39.93 |
02 | Lars Ove Strømø | SK Vidar | 13:44.01 |
03 | Bjørn Nordheggen | Oppegård IL | 13:53.06 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Nordheggen | Oppegård IL | 28:51.70 |
02 | Eirik Hansen | IK Tjalve | 29:26.62 |
03 | Svein Erik Eide | IL Korlevoll | 29:40.39 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 1:03:23 |
02 | Edvard Dahl | Romedal IL | 1:04:39 |
03 | Roger Gjøvaag | IL i BUL | 1:04:44 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Nyrønning | Strindheim IL | 2:21:25 |
02 | Øyvind Trongmo | Heimdal IF | 2:21:58 |
03 | Jan Fjærestad | Fana IL | 2:24:12 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lars Ove Strømø | SK Vidar | 8:53 |
02 | Morten Rønnekleiv | Tønsberg FIK | 9:03 |
03 | Terje Gautvik | Molde Olymp | 9:09 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 33:08 |
02 | Espen Borge | IK Tjalve | 33:16 |
03 | Eirik Hansen | IK Tjalve | 33:23 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 1:05:33 |
02 | Terje Næss | SK Vidar | 1:05:49 |
03 | Yngvar Christiansen | SK Vidar | 1:06:53 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per O. Nicolaisen | IK Tjalve | 14.13 |
02 | Anders Hove | IF Hellas | 14.35 |
03 | Robert Ekpete | Strindheim IL | 14.48 |
03 | Jan Erik Brudvik | Ringerike FIK | 14.48 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bo Breigan | Eidsvåg | 51.25 |
02 | Jan Erik Brudvik | Ringerike FIK | 51.99 |
03 | Atle Lunn | Biri | 52.71 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Morten Rønnekleiv | Tønsberg FIK | 8:40.44 |
02 | Atle Næsheim | Fredrikstad IF | 8:43.50 |
03 | Roger Gjøvaag | IL i BUL | 8:49.34 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kennet Kjensli Trond Langeland Vidar Jacobsen Oskar Wroldsen | IK Tjalve | 41.15 |
02 | Paul Gomez Aham Okeke Per Martin Bjartan Erling Peder Aase | IL i BUL | 41.82 |
03 | Lars Hansen Dag Rist Åmoth Per O. Nicolaisen Einar Sagli | IK Tjalve 2 | 42.18 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Gjelnes Espen Rooth Vegard Rooth Marius Rooth | Lambertseter IF | 3:14.96 |
02 | Torbjørn Schjøtt Atle Douglas Bjørn Soltvedt Rune Dolvik | BFG Fana | 3:18.15 |
03 | Trond Olav Skevik Rune Johansen Frode Grevskott Sigve Haugdal | Steinkjer FIK | 3:18.29 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Frank Otto Meinseth Truls Nygaard Ove Talsnes Bjørn Steinar Økland | IL Gular | 15:32.66 |
02 | Harald Nilsen Tor Øivind Ødegård Atle Næsheim Atle Karlsen | Fredrikstad IF | 15:36.54 |
03 | Rune Wiker Johan Brekke Stig Roar Husby Roger Gjøvåg | IL i BUL | 15:37.10 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Erik Lambertsen Gaute Melby Gundersen Vegard Rooth Marius Rooth | Lambertseter IF | 1:53.95 |
02 | Per Ivar Sivle Øyvind Alsaker Richard Sandberg Hansen Jens Storhaug | GSK Sandnes | 1:54.10 |
03 | Terje Tangen Egil Steinar Slind Sigve Haugdal Rune Johansen | Steinkjer FIK | 1:54.71 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Håkon Särnblom | IK Tjalve | 2.21 |
02 | Gisle Ellingsen | IL Gular | 2.19 |
03 | Jan Langøy | Minerva | 2.11 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Gøran Moen | IL Gular | 7.51 |
02 | Lars Hansen | IK Tjalve | 7.43 |
03 | Harald Vikne | Tønsberg FIK | 7.21 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.20 |
02 | Dag Vidar Nilsen | IK Tjalve | 4.80 |
03 | Atle Hansen | Fredrikstad IF | 4.60 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Birger Søyland | IL i BUL | 15.42 |
02 | Morten Næss | Sørild FIK | 14.95 |
03 | Trond Olav Skevik | Steinkjer FIK | 14.74 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 73.12 |
02 | Mathias Lilleheim | SK Vidar | 69.84 |
03 | Narve Hoff | Valder | 69.30 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 62.10 |
02 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 60.48 |
03 | Olav Jenssen | Urædd | 59.72 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lars Arvid Nilsen | Urædd | 20.87 |
02 | Georg Andersen | Urædd | 20.13 |
03 | Olav Jenssen | Urædd | 17.12 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Karl Marthiniussen | IL Gular | 61.00 |
02 | Otto Rui | Strømmen IF | 60.30 |
03 | Anders Halvorsen | Fredrikstad IF | 59.76 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Knut H. Gundersen | Kongsberg IF | 7260 |
02 | Dag Frode Skogheim | IF Hellas | 7089 |
03 | Erik Stunes | Kongsberg IF | 6418 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 22. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 22. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 22. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 22. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 22. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1989/90, s. 265-70. VG. ISBN 82-90773-02-1.
- «FRIIDRETT», Rogalands Avis 26. juni 1989, s. 21.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1989
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1989