2010–2011-es Európa-liga
|
|
Aviva Stadion, a 2011-es döntő helyszíne |
Adatok |
Csapatok | 48+8 (1 szövetségből) (selejtezőben indult: 162) |
|
Címvédő | Atlético Madrid |
Győztes | FC Porto (2. cím) |
Statisztika |
Mérkőzések | 178 |
Gólok | 479 (átlag: 2,69) |
|
Gólkirály | Radamel Falcao (17 gólos) |
|
|
A 2010–2011-es Európa-liga az európai labdarúgó-klubcsapatok második legrangosabb tornájának 2. kiírása volt. A sorozat korábban UEFA-kupa néven volt ismert. A döntőt a dublini Aviva Stadionban játszották. A címvédő az Atlético Madrid csapata volt. A kupát a portugál FC Porto nyerte a szintén portugál SC Braga ellen.
Indulásra jogosult csapatok
A 2010–2011-es Európa-liga küzdelmeiben 53 UEFA-tagország 162 csapata vett részt. Az egyes országok indulásra jogosult csapatainak számát a nemzeti labdarúgó-bajnokságokra vonatkoztatott UEFA-együttható alapján határozzák meg. A 2009–2010-es Európa-liga győztesének a csoportkörben biztosítottak helyet.
Az indulásra jogosult csapatok számát a nemzeti labdarúgó-bajnokságokra vonatkoztatott UEFA-együttható képezte rangsor határozza meg:
- az 1–6. helyen rangsoroltak 3 csapatot,
- a 7–9. helyen rangsoroltak 4 csapatot,
- a 10–51. helyen rangsoroltak egyaránt 3 csapatot indíthatnak (kivéve Liechtenstein),
- míg az 52–53. helyen rangsoroltak 2 csapatot indíthatnak.
Az UEFA-sportszerűségi ranglista első három helyezett nemzete a 2010–11-es kiírásban is egy-egy csapatot indíthat.
Besorolás
Első selejtezőkör
Indulásra jogosult csapatok száma: 52.
- a 33–53. helyen rangsorolt bajnokságok ezüstérmesei, kivéve Liechtenstein (20 csapat);
- a 22–51. helyen rangsorolt bajnokságok bronzérmesei, kivéve Liechtenstein (29 csapat);
- a UEFA-sportszerűségi ranglista első három helyezett nemzetének egy-egy csapata (3 csapat);
Második selejtezőkör
Indulásra jogosult csapatok száma: 80.
- az 1. selejtezőkör 26 továbbjutója (26 csapat);
- a 29–53. helyen rangsorolt nemzetek kupagyőztesei (25 csapat);
- a 19-32. helyen rangsorolt bajnokságok ezüstérmesei (14 csapat);
- a 16–21. helyen rangsorolt bajnokságok bronzérmesei (6 csapat);
- a 10–15. helyen rangsorolt bajnokságok 4. helyezett csapatai (6 csapat);
- a 7–9. helyen rangsorolt bajnokságok 5. helyezett csapatai (3 csapat);
Harmadik selejtezőkör
Indulásra jogosult csapatok száma: 70.
- a 2. selejtezőkör 40 továbbjutója (40 csapat);
- a 16–28. helyen rangsorolt nemzetek kupagyőztesei (13 csapat);
- a 16–18. helyen rangsorolt bajnokságok ezüstérmesei (3 csapat);
- a 10–15. helyen rangsorolt bajnokságok bronzérmesei (6 csapat);
- a 7–9. helyen rangsorolt bajnokságok 4. helyezett csapatai (3 csapat);
- a 4–6. helyen rangsorolt bajnokságok 5. helyezett csapatai (3 csapat) (Franciaország a ligakupa-győztest nevezi);
- az 1. és a 3. helyen rangsorolt bajnokságok 6. helyezett csapatai (2 csapat) (Az Atlético Madrid nyerte a 2009–2010-es Európa-ligát, ezért a 2. helyen rangsorolt spanyol bajnoki 6. helyezettet a rájátszásba emelték fel.);
Rájátszás a csoportkörbe kerülésért
Indulásra jogosult csapatok száma: 76.
- a 3. selejtezőkör 35 továbbjutója (35 csapat);
- az 1–15. helyen rangsoroltak kupagyőztesei (17 csapat);
- a 7–9. helyen rangsoroltak bronzérmesei (3 csapat);
- a 4–6. helyen rangsoroltak 4. helyezett csapatai (3 csapat);
- az 1–3. helyen rangsoroltak 5. helyezett csapatai (3 csapat);
- a 2010–2011-es Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörében búcsúzó 15 csapat;
Csoportkör
Indulásra jogosult csapatok száma: 48.
Egyenes kieséses szakasz
Indulásra jogosult csapatok száma: 32.
- a csoportkör 12 csoportjának győztese (12 csapat);
- a csoportkör 12 csoportjának második helyezettje (12 csapat);
- a 2010–2011-es Bajnokok Ligája csoportkörében búcsúzó 8 csapat;
Résztvevők
Az alábbi táblázatban olvasható, hogy a csapatok melyik körben kapcsolódnak be a küzdelmekbe.
- Használt rövidítések
- CV: címvédő
- BL csoportkör: 2010–11-es Bajnokok Ligája csoportkörében búcsúzó csapat
- BL-rájátszás: 2010–11-es Bajnokok Ligája rájátszásában búcsúzó csapat
- BL-3. selejtezőkör: 2010–11-es Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörében búcsúzó csapat
- k.gy.: kupagyőztes jogán indul;
- k.d.: kupadöntős jogán indul;
- r.: bajnoki rájátszás
- r.gy.: a bajnoki rájátszás győztese
- s.r.: az UEFA-sportszerűségi ranglista alapján indul;
Zárójelben a csapat bajnokságban elért helyezése olvasható.
- Megjegyzések
1A bajnoki ezüstérmes és kupadöntős FK Vėtra nem kapott nemzetközi licencet, helyét a bajnoki bronzérmes vette át, így az 5. helyezett Tauras Tauragė az 1. selejtezőkörben indulhat.
²Mivel a bajnoki bronzérmes Cork City nem kapott nemzetközi licencet (emiatt később a klub megszűnt), a 4. helyezett Derry Cityt pedig kizárták, a fenntartott helyet az ír élvonal 5. helyezettje vette át.
³A kazak bajnoki ezüstérmes Lokomotiv Asztana nem kapott nemzetközi licencet, helyét a bajnoki bronzérmes vette át, így a 4. helyezettje Tobil Kosztanaj az 1. selejtezőkörben indulhat.
Fordulók és időpontok
Selejtezők
1. selejtezőkör
Az alábbi 52 csapat verseng a 2. selejtezőkörbe jutásért. A kiemelést a csapatok aktuális UEFA-együtthatója alapján végzik.
- Kiemelt csapatok
- Anórthoszi (13,099)
- Randers FC (6,470)
- Kalmar FF (5,838)
- Bné Jehuda (5,275)
- FC Nitra (3,166)
- Rabotnicski (3,066)
- MYPA (2,899)
- Gefle (2,838)
- Zrinjski Mostar (2,749)
- Qarabağ (2,599)
- Ruch Chorzów (2,508)
- HNK Šibenik (2,466)
- Dnyapro Mahiljov (2,308)
- Tarpeda Zsodzina (2,308)
- NK Široki Brijeg (2,249)
- Dinamo Tbiliszi (2,149)
- Skonto (2,149)
- KR (2,083)
- Dacia Chişinău (1,958)
- Dundalk (1,908)
- TPS (1,899)
- KF Tirana (1,799)
- Tauras Tauragė (1,683)
- SZK Zesztaponi (1,649)
- Olimpia Bălţi (1,458)
- Mogren (1,425)
| - Nem kiemelt csapatok
- Tobil Kosztanaj (1,399)
- Olimpija Ljubljana (1,391)
- Flora (1,374)
- EB/Streymur (1,366)
- Zalaegerszegi TE (1,350)
- Győri ETO (1,350)
- Glentoran (1,324)
- F91 Dudelange (1,249)
- Narva Trans (1,124)
- Xəzər Lənkəran (1,099)
- Fylkir (1,083)
- Metalurg Szkopje (1,066)
- Sahter Karagandi (0,899)
- Bananc (0,849)
- KF Laçi (0,799)
- Llanelli AFC (0,766)
- Sliema Wanderers (0,683)
- NSÍ Runavík (0,616)
- Ulisz (0,599)
- Port Talbot Town (0,516)
- Zeta (0,425)
- Portadown FC (0,324)
- CS Grevenmacher (0,499)
- UE Santa Coloma (0,200)
- Lusitanos (0,200)
- SC Faetano (0,150)
| |
Zárójelben az aktuális UEFA-együttható olvasható.
Párosítások
- 1. A pályaválasztói jogot az eredeti sorsoláshoz képest a csapatok kérésére felcserélték.
2. selejtezőkör
Ebben a körben 54 csapat csatlakozik az előző selejtezőkör 26 továbbjutójához.
- Olimbiakósz (54,979)
- Beşiktaş JK (33,890)
- Dinamo Bucureşti (28,898)
- Levszki Szofija (25,400)
- Austria Wien (16,915)
- Anórthoszi (13,099)
- Brøndby IF (12,970)
- Rapid Wien (11,915)
- APÓEL (11,599)
- Wisła Kraków (8,508)
- Karpati Lviv (7,910)
- Marítimo (7,659)
- Baník Ostrava (7,395)
- IF Elfsborg (7,338)
- FC Utrecht (7,309)
- Randers FC (6,470)
- Motherwell FC (6,158)
- Kalmar FF (5,838)
- Lausanne-Sport (5,675)
- Cercle Brugge (5,580)
- Bné Jehuda (5,275)
- Stabæk (4,980)
- FK Ventspils (4,649)
- Molde FK (4,480)
- Makkabi Tel-Aviv (3,775)
- Dukla Banská Bystrica (3,166)
- Rabotnicski (3,066)
- Honka (2,899)
- MYPA (2,899)
- NK Maribor (2,891)
- Gefle (2,838)
- Dinama Minszk (2,808)
- OFK Beograd (2,800)
- Spartak Zlatibor voda (2,800)
- HŠK Zrinjski Mostar (2,749)
- Bakı FK (2,599)
- Qarabağ(2,599)
- Ruch Chorzów (2,508)
- Cibalia Vinkovci (2,466)
- HNK Šibenik (2,466)
| - Dnyapro Mahiljov (2,308)
- Tarpeda Zsodzina (2,308)
- NK Široki Brijeg (2,249)
- Sūduva Marijampolė (2,183)
- WIT Georgia (2,149)
- Dinamo Tbiliszi (2,149)
- KR (2,083)
- Iskra-Stal Rîbniţa (1,958)
- Dacia Chişinău (1,958)
- Sporting Fingal (1,908)
- Shamrock Rovers (1,908)
- Dundalk (1,908)
- FC Vaduz (1,900)
- TPS (1,899)
- Gorica (1,891)
- KF Tirana (1,799)
- Borac Banja Luka (1,749)
- FK Šiauliai (1,683)
- Tauras Tauragė (1,683)
- SZK Zesztaponi (1,649)
- FK Jelgava (1,649)
- Olimpia Bălţi (1,458)
- Mogren (1,425)
- Győri ETO (1,350)
- Videoton (1,350)
- Sant Julià (1,200)
- Breiðablik (1,083)
- Teteksz (1,066)
- Bangor City (1,016)
- Atirau FK (0,899)
- Sillamäe Kalev (0,874)
- Mika (0,849)
- Besa Kavajë (0,799)
- Differdange 03 (0,749)
- Valletta FC (0,683)
- Budućnost Podgorica (0,675)
- Víkingur (0,366)
- Cliftonville (0,324)
- Portadown (0,324)
- Tre Penne (0,150)
|
Zárójelben az aktuális UEFA-együttható olvasható.
Párosítások
- 2. A pályaválasztói jogot az eredeti sorsoláshoz képest a csapatok kérésére felcserélték.
- 3. Az Atirau FK–Győri ETO-mérkőzés pályán elért 0–2-es eredményét a hazai csapatban jogosulatlanul szerepeltetett játékos miatt törölték, és 3–0-s arányban a Győri ETO-nak ítélték.[1][2]
- 5. A mérkőzés a 81. percben heves esőzés miatt, 1–0-s MYPA vezetésnél félbeszakadt. A mérkőzést egy nappal később újrajátszották.
3. selejtezőkör
30 csapat ebben a körben csatlakozik az előző selejtezőkör 40 továbbjutójához.
- Liverpool (115,371)
- Juventus (59,867)
- Sporting (57,659)
- VfB Stuttgart (52,841)
- AZ (48,309)
- Galatasaray (43,890)
- Makkabi Haifa (19,775)
- CSZKA Szofija (15,400)
- Odense BK (14,970)
- Dnyipro Dnyipropetrovszk (14,910)
- Crvena zvezda (13,300)
- Árisz (12,979)
- FC Timişoara (11,898)
- Montpellier Hérault (10,748)
- Szibir (8,758)
| - KRC Genk (8,080)
- Sturm Graz (6,915)
- Hibernian (6,158)
- FC Luzern (5,675)
- Nordsjælland (5,470)
- Slovan Bratislava (4,666)
- Beroe Sztara Zagora (4,400)
- Viktoria Plzeň (4,395)
- Baumit Jablonec (4,395)
- IFK Göteborg (3,838)
- Apóllon Lemeszú (3,599)
- Aalesunds FK (3,480)
- Hajduk Split (3,466)
- Inter Turku (2,899)
- Jagiellonia Białystok (2,508)
|
Zárójelben az aktuális UEFA-együttható olvasható.
Párosítások
- 6. A pályaválasztói jogot az eredeti sorsoláshoz képest a csapatok kérésére felcserélték.
Rájátszás
24 csapat ebben a körben csatlakozik az előző selejtezőkör 35 továbbjutó, illetve a 2010–2011-es Bajnokok Ligája 3. selejtezőkörében búcsúzó 15 csapatához.
- Kiemelt csapatok
- Liverpool (115,371)
- FC Porto (76,659)
- Villarreal CF (70,951)
- CSZKA Moszkva (66,758)
- PSV Eindhoven (66,309)
- Juventus (59,867)
- Sporting (57,659)
- Fenerbahçe (54,890)
- VfB Stuttgart (52,841)
- AZ (48,309)
- Steaua București (47,898)
- Lille OSC (46,748)
- Galatasaray (43,890)
- Bayer Leverkusen (40,841)
- Paris Saint-Germain (39,748)
- Celtic (38,158)
- Club Brugge (36,580)
- Palermo (35,867)
- Getafe CF (33,951)
- Beşiktaş JK (33,890)
- Manchester City (33,371)
- AÉK (25,979)
- Aston Villa (25,871)
- Lokomotyiv Moszkva (25,758)
- Metaliszt Harkiv (25,410)
- Levszki Szofija (25,400)
- Unirea Urziceni (18,898)
- Austria Wien (16,915)
- Feyenoord (16,309)
- Liteksz Lovecs (15,900)
- CSZKA Szofija (15,400)
- Odense BK (14,970)
- Dnyipro Dnyipropetrovszk (14,910)
- SSC Napoli (14,867)
- Borussia Dortmund (14,841)
- Dinamo Zagreb (14,466)
- BATE (13,308)
| - Nem kiemelt csapatok
- Anórthoszi (13,099)
- Árisz (12,979)
- Brøndby IF (12,970)
- Grasshopper (12,675)
- Rapid Wien (11,915)
- FC Timişoara (11,898)
- APÓEL (11,599)
- PAÓK (11,479)
- FC Vaslui (11,398)
- Lech Poznań (11,008)
- Trabzonspor (10,390)
- Szibir (8,758)
- KRC Genk (8,080)
- Karpati Lviv (7,910)
- Tavrija Szimferopol (7,910)
- Marítimo (7,659)
- IF Elfsborg (7,338)
- FC Utrecht (7,309)
- Sturm Graz (6,915)
- Gent (6,580)
- Motherwell FC (6,158)
- Lausanne-Sport (5,675)
- Debreceni VSC (5,350)
- Dundee United (5,158)
- Slovan Bratislava (4,666)
- Omónia (4,599)
- AIK (3,838)
- Makkabi Tel-Aviv (3,775)
- Hajduk Split (3,466)
- NK Maribor (2,891)
- Dinama Minszk (2,808)
- Qarabağ (2,599)
- HJK (2,399)
- Aktöbe FK (2,399)
- Dnyapro Mahiljov (2,308)
- Győri ETO (1,350)
- The New Saints (0,766)
|
Zárójelben az aktuális UEFA-együttható olvasható.
Párosítások
- 7. A pályaválasztói jogot az eredeti sorsoláshoz képest a csapatok kérésére felcserélték.
Csoportkör
| Bővebben: 2010–2011-es Európa-liga (csoportkör) |
A csoport 12, egyaránt négycsapatos csoportból áll majd.
- 1. kalap
- Atlético MadridCV (63,951)
- Liverpool FC (115,371)
- SevillaBL (108,951)
- FC Porto (76,659)
- Villarreal CF (70,951)
- CSZKA Moszkva(66,758)
- PSV Eindhoven (66,309)
- Zenyit Szankt-PetyerburgBL (61,258)
- Juventus (59,867)
- Sporting (57,659)
- VfB Stuttgart (52,841)
- AZ (48,309)
- 2. kalap
- Steaua București (47,898)
- Lille OSC (46,748)
- Dinamo KijivBL (42,910)
- AnderlechtBL (42,580)
- Bayer Leverkusen (40,841)
- Paris Saint-Germain (39,748)
- Club Brugge (36,580)
- Palermo (35,867)
- Getafe CF (33,951)
- Beşiktaş JK (33,890)
- Manchester City (33,371)
- SampdoriaBL (30,867)
| - 3. kalap
- Sparta PrahaBL (27,395)
- AÉK (25,979)
- Metaliszt Harkiv (25,410)
- Levszki Szofija (25,400)
- RosenborgBL (23,980)
- Red Bull SalzburgBL (19,915)
- CSZKA Szofija (15,400)
- Odense BK (14,970)
- SSC Napoli (14,867)
- Borussia Dortmund (14,841)
- Dinamo Zagreb (14,466)
- BATE (13,308)
- 4. kalap
- Árisz (12,979)
- Rapid Wien (11,915)
- PAÓK (11,479)
- Lech Poznań (11,008)
- Karpati Lviv (7,910)
- Young BoysBL (7,675)
- FC Utrecht (7,309)
- Gent (6,580)
- Lausanne-Sport (5,675)
- Debreceni VSC (5,350)
- Sheriff TiraspolBL (5,458)
- Hajduk Split (3,466)
|
BLA 2010–2011-es UEFA-bajnokok ligája rájátszásából kiesett csapat. Zárójelben az aktuális UEFA-együttható olvasható.
A csoport
B csoport
C csoport
D csoport
E csoport
F csoport
G csoport
H csoport
I csoport
J csoport
K csoport
L csoport
Egyenes kieséses szakasz
| Bővebben: 2010–2011-es Európa-liga (egyenes kieséses szakasz) |
Az egyenes kieséses szakaszba az Európa-liga csoportkör csoportjainak első két helyezettje, valamint az UEFA-bajnokok ligája csoportkör csoportjainak harmadik helyezettjei jutnak be.
A legjobb 16 közé jutásért
A legjobb 16 közé jutásért és a nyolcaddöntők sorsolását 2010. december 17-én tartották.
- Továbbjutók az Európa-liga csoportköréből
- Továbbjutók az UEFA-bajnokok ligája csoportköréből
Az első mérkőzéseket 2011. február 15-én és 17-én, a visszavágókat február 22-én, 23-án és 24-én játszották.
Nyolcaddöntők
Az első mérkőzéseket 2011. március 10-én, a visszavágókat március 17-én játszották.
Negyeddöntők
A negyeddöntők és a további mérkőzések sorsolását 2011. március 18-án tartották. Az első mérkőzéseket 2011. április 7-én, a visszavágókat április 14-én játszották.
- 1. A pályaválasztói jogot az eredeti sorsoláshoz képest felcserélték.
Elődöntők
Döntő
Góllövőlista
2011 május 18 szerint.
Lásd még
Jegyzetek
- ↑ A Győr nem 2-0-ról, hanem 3-0-ról kezd. nso.hu, 2010. július 22. (Hozzáférés: 2010. július 22.)
- ↑ a b Győr, Budućnost Podgorica awarded default wins. uefa.com, 2010. július 22. [2010. július 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. július 22.)
Források
- A 2010–11-es Európa-liga szabályzata Archiválva 2011. május 19-i dátummal a Wayback Machine-ben (uefa.com) (angolul)
- Sorsolás- és mérkőzésnaptár (uefa.com) (angolul)
- A 2010–11-es Európa-liga kiemelési rendszere (Bert Kassies) (angolul)
További információk
- Hivatalos oldal (uefa.com) (angolul)
Sablon:UEFA-kupa-szezonok |
---|
|
Szezonok | |
---|
Döntők | |
---|
|
Szezonok | |
---|
Döntők | |
---|
|
Szezonok | |
---|
Döntők | |
---|
|
Sablon:2010–2011 az európai labdarúgásban |
---|
Nemzeti bajnokságok |
Albánia · Andorra · Anglia · Ausztria · Azerbajdzsán · Belgium · Bosznia-Hercegovina · Bulgária · Ciprus · Csehország · Dánia · Észak-Írország · Észtország ’10 ’11 · Fehéroroszország ’10 ’11 · Feröer ’10 ’11 · Finnország ’10 ’11 · Franciaország · Görögország · Grúzia · Hollandia · Horvátország · Írország ’10 ’11 · Izland ’10 ’11 · Izrael · Kazahsztán ’10 ’11 · Lengyelország · Lettország ’10 ’11 · Litvánia ’10 ’11 · Luxemburg · Macedónia · Magyarország · Málta · Moldova · Montenegró · Németország · Norvégia ’10 ’11 · Olaszország · Oroszország ’10 ’11–’12 · Örményország ’10 ’11 · Portugália · Románia · San Marino · Skócia · Spanyolország · Svájc · Svédország ’10 ’11 · Szerbia · Szlovákia · Szlovénia · Törökország · Ukrajna · Wales |
Nemzeti kupák |
Albánia · Andorra · Anglia · Ausztria · Azerbajdzsán · Belgium · Bosznia-Hercegovina · Bulgária · Ciprus · Csehország · Dánia · Észak-Írország · Észtország · Fehéroroszország · Feröer ’10 ’11 · Finnország ’10 ’11 · Franciaország · Görögország · Grúzia · Hollandia · Horvátország · Írország ’10 ’11 · Izland ’10 ’11 · Izrael · Kazahsztán ’10 ’11 · Lengyelország · Lettország · Liechtenstein · Litvánia · Luxemburg · Macedónia · Magyarország · Málta · Moldova · Montenegró · Németország · Norvégia ’10 ’11 · Olaszország · Oroszország · Örményország · Portugália · Románia · San Marino · Skócia · Spanyolország · Svájc · Svédország ’10 ’11 · Szerbia · Szlovákia · Szlovénia · Törökország · Ukrajna · Wales |
Nemzeti ligakupák |
Anglia · Észak-Írország · Finnország ’10 ’11 · Franciaország · Írország ’10 ’11 · Izland ’10 ’11 · Izrael · Magyarország · Portugália · Skócia · Wales |
UEFA kiírások |
|
Európa-liga (Csoportkör, Egyenes kieséses szakasz, Döntő) |
|
- Labdarúgásportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap