Svømming under VM i svømmesport 2019 – 50 meter butterfly menn
Svømming under VM i svømmesport 2019 – 50 meter butterfly menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 50 meter butterfly menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2019 | ||
Sted | Gwangju i Sør-Korea | ||
Arena | Nambu University Municipal Aquatics Center | ||
Dato | 21. juli (forsøksheat og semifinale) 22. juli (finale) | ||
Deltakere | 94 | ||
Deltakernasjoner | 87 | ||
Vinnertid | 22,35 | ||
Medaljevinnere | |||
Caeleb Dressel, USA | |||
Oleg Kostin, Russland | |||
Nicholas Santos, Brasil | |||
Forrige | Budapest 2017 | ||
Neste | Budapest 2022 |
VM i svømmesport 2019 Gwangju, Sør-Korea | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Høydestuping | |||
| |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
50 meter butterfly menn er en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømming 2019 i Gwangju i Sør-Korea 21. og 22. juli 2019.[1][2]
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Andrij Hovorov | Ukraina | 22,27 | Roma, Italia | 1. juli 2009 |
Mesterskapsrekord | Milorad Čavić | Serbia | 24,60 | Roma, Italia | 27. juli 2009 |
Følgende nye rekorder ble satt under konkurransen:
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
21. juli | Semifinale | Caeleb Dressel | USA | 22,57 | MR |
22. juli | Finale | 22,35 | MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene ble svømt 21. juli fra kl. 11:02 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Lane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 5 | Caeleb Dressel | USA | 22,84 | Q |
1 | 10 | 4 | Andriy Govorov | Ukraina | 22,84 | Q |
3 | 8 | 4 | Oleg Kostin | Russland | 23,01 | Q |
4 | 10 | 6 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 23,07 | Q |
5 | 9 | 5 | Michael Andrew | USA | 23,09 | Q |
6 | 10 | 8 | Daniel Zaitsev | Estland | 23,26 | Q, NR |
7 | 10 | 3 | Andrey Zhilkin | Russland | 23,27 | Q |
8 | 9 | 3 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 23,33 | Q |
9 | 10 | 5 | Ben Proud | Storbritannia | 23,35 | Q |
10 | 8 | 9 | Maxime Grousset | Frankrike | 23,36 | Q |
11 | 9 | 4 | Nicholas Santos | Brasil | 23,48 | Q |
12 | 9 | 8 | Meiron Cheruti | Israel | 23,49 | Q, NR |
13 | 8 | 3 | Kristian Golomeev | Hellas | 23,51 | Q |
14 | 10 | 7 | Piero Codia | Italia | 23,52 | Q |
15 | 7 | 5 | Abdelrahman Sameh | Egypt | 23,54 | Q, NR |
16 | 8 | 6 | Konrad Czerniak | Polen | 23,63 | Q |
17 | 7 | 3 | Adilbek Mussin | Kasakhstan | 23,64 | NR |
18 | 9 | 0 | Tomoe Zenimoto Hvas | Norge | 23,67 | |
19 | 9 | 6 | Yauhen Tsurkin | Belarus | 23,70 | |
20 | 9 | 1 | Joseph Schooling | Singapore | 23,73 | |
21 | 9 | 2 | Naoki Mizunuma | Japan | 23,74 | |
22 | 8 | 0 | Niksa Stojkovski | Norge | 23,75 | |
23 | 10 | 9 | Cui Junming | Kina | 23,80 | |
24 | 8 | 2 | Mathys Goosen | Nederland | 23,84 | |
25 | 7 | 8 | Umitcan Gures | Tyrkia | 23,86 | |
25 | 10 | 2 | Marius Kusch | Tyskland | 23,86 | |
27 | 8 | 7 | Serhiy Shevtsov | Ukraina | 23,87 | |
28 | 7 | 1 | Julien Henx | Luxembourg | 23,91 | NR |
28 | 8 | 1 | Vinicius Lanza | Brasil | 23,91 | |
30 | 8 | 8 | Yu Hexin | Kina | 23,92 | |
31 | 9 | 9 | Riku Pöytäkivi | Finland | 23,93 | |
32 | 10 | 1 | László Cseh | Ungarn | 23,94 | |
33 | 7 | 4 | Roberto Strelkov | Argentina | 23,99 | |
34 | 10 | 0 | Tadas Duškinas | Litauen | 24,02 | |
35 | 7 | 0 | Nikola Miljenić | Kroatia | 24,06 | |
36 | 9 | 7 | Ryan Coetzee | Sør-Afrika | 24,13 | |
37 | 6 | 4 | Yusuf Tibazi | Marokko | 24,18 | |
38 | 7 | 6 | Daniel Hunter | New Zealand | 24,21 | |
39 | 7 | 2 | Benjamin Hockin | Paraguay | 24,23 | |
40 | 7 | 7 | Antani Ivanov | Bulgaria | 24,28 | |
41 | 7 | 9 | Virdhawal Khade | India | 24,41 | |
42 | 5 | 4 | Vladimir Stefanik | Slovakia | 24,47 | |
43 | 6 | 2 | George-Adrian Ratiu | Romania | 24,48 | |
44 | 6 | 8 | Joshua Edwards | Canada | 24,52 | |
45 | 6 | 1 | Ng Cheuk Yin | Hongkong | 24,54 | |
46 | 6 | 6 | Paul le Nguyễn | Vietnam | 24,58 | |
47 | 6 | 3 | Mihajlo Čeprkalo | Bosnia-Hercegovina | 24,59 | |
48 | 6 | 5 | Heo Hwan | Sør-Korea | 24,63 | |
49 | 6 | 7 | Glenn Sutanto | Indonesia | 24,84 | |
50 | 6 | 9 | Abeiku Jackson | Ghana | 24,85 | |
51 | 5 | 5 | Aleksi Schmid | Sveits | 24,88 | |
52 | 5 | 2 | Abbas Qali | Kuwait | 24,91 | |
53 | 6 | 0 | Lin Chien-liang | Kinesisk Taipei | 24,96 | |
54 | 5 | 3 | Ralph Goveia | Zambia | 25,08 | |
54 | 5 | 6 | Jie Chan | Malaysia | 25,08 | |
56 | 4 | 4 | Boško Radulović | Montenegro | 25,11 | |
57 | 4 | 3 | Daniel Francisco | Angola | 25,15 | |
58 | 5 | 1 | Bernat Lomero | Andorra | 25,24 | |
58 | 5 | 7 | Seggio Bernardina | Curaçao | 25,24 | |
60 | 2 | 2 | Ifeakachuku Nmor | Nigeria | 25,34 | |
61 | 4 | 6 | Erico Cuna | Mosambik | 25,40 | |
62 | 5 | 0 | Issa Mohamed | Kenya | 25,44 | |
63 | 5 | 9 | Jayhan Odlum-Smith | Saint Lucia | 25,47 | |
64 | 5 | 8 | Yousif Bu Arish | Saudi-Arabia | 25,48 | |
65 | 4 | 1 | Stefano Mitchell | Antigua og Barbuda | 25,69 | |
66 | 3 | 8 | Irvin Hoost | Surinam | 25,97 | |
67 | 1 | 3 | Vahan Mkhitaryan | Armenia | 26,06 | |
68 | 4 | 7 | Rami Anis | FINA Independent Athletes | 26,24 | |
69 | 2 | 9 | Abdulla Ahmed | Bahrain | 26,69 | |
70 | 2 | 8 | Kerry Ollivierre | Grenada | 26,93 | |
71 | 4 | 5 | Hilal Hilal | Tanzania | 27,13 | |
72 | 2 | 0 | Keouodom Lim | Kambodsja | 27,33 | |
73 | 4 | 0 | Mohammed Jibali | Libya | 27,53 | |
74 | 2 | 1 | Ousmane Toure | Mali | 27,67 | |
75 | 2 | 4 | Troy Pina | Kapp Verde | 27,68 | |
76 | 4 | 8 | Billy-Scott Irakose | Burundi | 28,43 | |
77 | 3 | 4 | Leon Seaton | Guyana | 28,54 | |
78 | 3 | 3 | Izzeldin Ibrahim | Sudan | 28,62 | |
79 | 2 | 7 | Simanga Dlamini | Eswatini | 28,64 | |
80 | 3 | 5 | Jefferson Kpanou | Benin | 28,72 | |
81 | 4 | 9 | Alijon Khairulloev | Tadsjikistan | 28,81 | |
82 | 3 | 0 | Edgar Iro | Salomonøyene | 29,40 | |
83 | 1 | 4 | Albachir Mouctar | Niger | 29,45 | |
84 | 2 | 6 | Achala Gekabel | Etiopia | 29,59 | |
85 | 2 | 3 | Michael Swift | Malawi | 29,60 | |
86 | 2 | 5 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 29,85 | |
87 | 3 | 6 | Shawn Dingilius-Wallace | Palau | 30,39 | |
88 | 1 | 5 | Slava Sihanouvong | Laos | 30,40 | |
89 | 3 | 2 | Cedrick Niyibizi | Rwanda | 30,92 | |
90 | 3 | 9 | Charly Ndjoume | Kamerun | 31,71 | |
91 | 3 | 7 | Houssein Gaber | Djibouti | 31,74 | |
92 | 1 | 2 | Mohamed Ibrahim | Komorene | 32,53 | |
93 | 1 | 6 | Kinley Lhendup | Bhutan | 34,21 | |
94 | 3 | 1 | Hassan Baidar | Jemen | 34,70 | |
95 - | 4 | 2 | Davidson Vincent | Haiti | 99.99 DNS |
Semifinaler
Semifinalene ble svømt 21. juli fra kl. 20:23 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Lane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Andriy Govorov | Ukraina | 22,80 | Q |
2 | 5 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 23,09 | Q |
3 | 1 | Piero Codia | Italia | 23,29 | |
4 | 3 | Daniel Zaitsev | Estland | 23,31 | |
5 | 8 | Konrad Czerniak | Polen | 23,36 | |
6 | 6 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 23,37 | |
7 | 2 | Maxime Grousset | Frankrike | 23,41 | |
8 | 7 | Meiron Cheruti | Israel | 23,62 |
Semifinale 2
Plassering | Lane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Caeleb Dressel | USA | 22,57 | Q, MR, AM |
2 | 7 | Nicholas Santos | Brasil | 22,77 | Q |
3 | 5 | Oleg Kostin | Russland | 22,88 | Q |
4 | 3 | Michael Andrew | USA | 22,95 | Q |
5 | 2 | Ben Proud | Storbritannia | 23,14 | Q |
6 | 6 | Andrey Zhilkin | Russland | 23,21 | Q |
7 | 1 | Kristian Golomeev | Hellas | 23,29 | |
8 | 8 | Abdelrahman Sameh | Egypt | 23,68 |
Finale
Finalen ble svømt 22. juli kl. 20:47 lokal tid.[5]
Plassering | Lane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Caeleb Dressel | USA | 22,35 | MR, AM |
02 | 6 | Oleg Kostin | Russland | 22,70 | NR |
03 | 5 | Nicholas Santos | Brasil | 22,79 | |
4 | 2 | Michael Andrew | USA | 22,80 | |
5 | 7 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 22,90 | NR |
6 | 3 | Andriy Govorov | Ukraina | 22,91 | |
7 | 1 | Ben Proud | Storbritannia | 23,01 | |
8 | 8 | Andrey Zhilkin | Russland | 23,11 |
Referanser
- ^ Schedule
- ^ «Start list» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 20. juli 2019. Besøkt 27. juli 2019.
- ^ «18th FINA World Championships – Men's 50m Butterfly - Preliminary - Results Summary» (PDF) (engelsk). FINA. 21. juli 2019. Besøkt 18. september 2021.
- ^ «18th FINA World Championships – Men's 50m Butterfly - Semifinal - Results Summary» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 21. juli 2019. Besøkt 17. august 2019.
- ^ «18th FINA World Championships – Men's 50m Butterfly - Final - Results» (PDF) (engelsk). FINA. 21. juli 2019. Besøkt 18. september 2021.